Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 27 sierpnia

dron poznan kamienica 2608_07
Poszukiwania obiektu powietrznego, który wleciał nad terytorium Polski
Źródło: TVN24

Poszukiwania obiektu powietrznego, który wleciał z Ukrainy do Polski, list gończy za byłym szefem RARS, nowe ustalenia w sprawie tragicznego pożaru w Poznaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 27 sierpnia.

1. Do Polski wleciał obiekt z Ukrainy. Trwają poszukiwania

W poniedziałek rano na wysokości ukraińskiego miasta Czerwonogród wleciał na terytorium Polski obiekt powietrzny - poinformował Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Dodał, że trwają jego poszukiwania. Jak mówił, był to prawdopodobnie bezzałogowy statek powietrzny.

Pojawienie się tego obiektu zbiegło się w czasie z ostrzałem ukraińskiego terytorium przez Rosję. W poniedziałek przez okupanta zaatakowanych zostało piętnaście obwodów Ukrainy

Zobacz więcej: Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Rosja zaatakowała Ukrainę dronami i rakietami. Niezidentyfikowany obiekt wleciał do Polski
Źródło: Anna Czerwińska/Fakty TVN

2. List gończy za byłym prezesem RARS

Prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. List gończy opublikowała Komenda Stołeczna Policji.

Policja prosi osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu poszukiwanego o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji pod numerami telefonu 47 7237657, 47 7237893, numerem alarmowym 112 lub z najbliższą jednostką policji.

Zobacz więcej: Jest list gończy za byłym prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim

"Kradli garściami, wyprowadzali publiczne pieniądze". Prokuratura wysłała list gończy za byłym szefem RARS-u
Źródło: Maciej Knapik/Fakty TVN

3. Co wiemy o tragicznym pożarze w Poznaniu

Prokuratura Rejonowa Poznań - Grunwald będzie wyjaśniać okoliczności tragicznego pożaru czterokondygnacyjnej kamienicy w Poznaniu. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku art. 163 § 1 pkt 1 i § 3 k, który dotyczy sprowadzenia wydarzenia o wielkich rozmiarach, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób. To wstępna kwalifikacja, którą przyjęto, by móc prowadzić czynności.

Zobacz więcej: Co wiemy o wybuchach i pożarze kamienicy w Poznaniu

W nocy z soboty na niedzielę doszło do wybuchów i wielkiego pożaru w kamienicy w Poznaniu. Ogień nie został ugaszony po prawie dobie. Wciąż pojawia się na nowo. Nie wiadomo, co w kamienicy wybuchło. W tragicznej akcji zginęli dwaj strażacy. 11 ich kolegów zostało rannych. Do szpitali trafiły również trzy osoby postronne. Budynek nadaje się tylko do rozbiórki.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wybuchu w kamienicy w Poznaniu
Źródło: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

4. Spotkanie koalicjantów

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania partyjnych liderów tworzących koalicję rządową, tym razem uczestnikami byli też ministrowie. Spotkanie dotyczyło budżetu państwa. Na profilu KPRM napisano, że to "nieformalne spotkanie Rady Ministrów z udziałem liderów koalicji".

Zobacz więcej: "Bezprecedensowe" spotkanie koalicjantów. Kwestia, która dotyczy "miliona różnych ważnych spraw"

5. Scholz zapowiada walkę z nielegalną migracją

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że jego rząd podejmie działania w celu ograniczenia nielegalnej migracji. Dodał, że będzie to wiązało się między innymi ze zwiększeniem liczby deportacji. W piątek w Solingen 26-letni Syryjczyk ranił nożem kilka osób, w tym trzy śmiertelnie.

- Będziemy musieli zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić, że ci, którzy nie mają pozwolenia na pobyt w Niemczech, zostaną repatriowani i deportowani - oświadczył szef niemieckiego rządu.

Zobacz więcej: Olaf Scholz zapowiada walkę z nielegalną migracją

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: