Na koncie prezydenta Andrzeja Dudy na platformie X pojawił się tajemniczy wpis. Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, w której zasiadają neosędziowie, uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie mandatu poselskiego Macieja Wąsika. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zastąpi Radosława Sikorskiego w Parlamencie Europejskim. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 5 stycznia.
1. Tajemniczy wpis prezydenta Dudy na platformie X
W czwartek wieczorem w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające zrzuty ekranu, na których ma być widoczny wpis prezydenta Andrzeja Dudy w portalu X. Jak piszą internauci, został on bardzo szybko usunięty.
Kontrowersyjny wpis miał pojawić się w internecie o godzinie 18.07. "Powiedz mu, żeby zapytał swoją Żonę, co to znaczy 'mieć jaja' Ona wie!" - brzmi jego treść. Nie jest jasne, jakiej sprawy miał dotyczyć wpis ani kto ma zwrócić się z tym pytaniem do swojej małżonki.
2. Zamieszanie wokół sprawy Wąsika
Sędzia Romuald Dalewski z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, który miał rozpatrywać wraz z dwoma innymi sędziami odwołanie Macieja Wąsika od decyzji marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła, w czwartek jednoosobowo podjął decyzję o przekazaniu akt sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Izba, w której zasiadają neosędziowie wybrani przez powołaną pod rządami PiS neo-KRS, jeszcze tego samego dnia w trzyosobowym składzie uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Rozstrzygnięcie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w sprawie Macieja Wąsika, jednego z byłych posłów skazanych na karę pozbawienia wolności, potwierdza tylko status tej Izby jako sądu specjalnego, stworzonego przez polityków dla ochrony ich własnych interesów - ocenił w mediach społecznościowych profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego. Jak dodał, "rozstrzygnięcie to nie ma jednak znaczenia dla obowiązku wykonania prawomocnie orzeczonej kary".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Decyzja w sprawie Wąsika. Profesor Wróbel: rozstrzygnięcie nie ma znaczenia dla obowiązku wykonania kary
3. Prokuratorzy Ziobry zabezpieczają nagrania i dokumenty w sprawie ministra Sienkiewicza
Prokuratura zabezpieczyła nagrania z systemu monitoringu ministerstwa kultury, a także dokumenty dotyczące zmian we władzach mediów publicznych - dowiedzieli się nieoficjalnie nasi dziennikarze.
Wszystko po to, by sprawdzić, czy minister Bartłomiej Sienkiewicz brał udział w walnych zgromadzeniach trzech spółek mediów publicznych, a następnie był w kancelarii notarialnej, w której sporządzono akty notarialne z tych zgromadzeń.
4. Krzysztof Brejza obejmie mandat europosła
Attache prasowy Parlamentu Europejskiego Mateusz Kicka przesłał komunikat PE, w którym podano, że poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zastąpi Radosława Sikorskiego, który przestał być europosłem po tym, jak 13 grudnia został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.
"Po 16 latach nieprzerwanej pracy w polskim parlamencie obejmuję mandat w Parlamencie Europejskim. Deklaruję, że tak jak do tej pory pozostanę aktywnym parlamentarzystą, godnie reprezentując RP i wspierając Rząd w działaniach na rzecz przywrócenia silnej pozycji Polski w UE" - napisał w czwartek w mediach społecznościowych poseł Brejza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krzysztof Brejza obejmie mandat europosła
5. Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie rajdów "Froga"
Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok uniewinniający Roberta N., pseudonim "Frog", w sprawie rajdów ulicami Warszawy i na trasie pod Kielcami. Chodzi o wydarzenia z 2014 roku, kiedy to N. chwalił się w sieci filmikami, na których pokazywał, jak przekracza prędkość o nawet 100 kilometrów na godzinę.
"Frog" podczas tych "rajdów" popełnił szereg wykroczeń, ale kluczowe w sprawie okazało się pojęcie "katastrofy", która zgodnie z Kodeksem karnym musi "zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób", aby zaistniało - poza wykroczeniami - także przestępstwo.
Źródło: PAP, TVN24