Ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wrócili do Pałacu Prezydenckiego. Jacek Sasin odpowiadał na pytania członków sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Z kolei przed Prokuraturą Krajową odbył się protest z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 25 stycznia.
1. Kamiński i Wąsik w objęciach prezydenta
Ułaskawieni we wtorek przez prezydenta Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik spotkali się z nim w środę po południu w Pałacu Prezydenckim.
Na filmie z wizyty polityków PiS w Pałacu Prezydenckim widać, jak Andrzej Duda obejmuje i ściska najpierw Mariusza Kamińskiego, a następnie Macieja Wąsika. Po spotkaniu obaj opuścili Pałac Prezydencki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik uściskani w Pałacu Prezydenckim
2. Sasin stanął przed sejmową komisją śledczą
W środę zebrała się komisja śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.
Drukiem kart wyborczych zajmowała się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Podjęła tę decyzję w ramach przygotowań do przeprowadzenia wyborów na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego - mówił Jacek Sasin, odpowiadając na pytania posłów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto podjął decyzję o druku kart do głosowania? Sasin: PWPW opierała się na decyzji premiera Morawieckiego
3. Koalicja Obywatelska składa w Sejmie projekt ws. aborcji
W środę wieczorem do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji. Zakłada on prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Projekt zapowiedział 12 stycznia premier Donald Tusk. - Koalicja Obywatelska złoży swój projekt, który daje prawo do bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia z pewnymi, wiadomo, warunkami, ale chodzi o legalną i bezpieczną aborcję do 12. tygodnia - zapowiedział Tusk podczas pierwszego telewizyjnego wywiadu po objęciu funkcji premiera.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji trafił do Sejmu
4. Protest polityków PiS przed budynkiem Prokuratury Krajowej
Około godziny 19 przed Prokuraturą Krajową zebrała się grupa polityków PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński i były premier Mateusz Morawiecki. Rzecznik PiS Rafał Bochenek, zapowiadając konferencję prasową przed gmachem prokuratury, informował na platformie X, że "trwa próba siłowego, nielegalnego przejęcia Prokuratury Krajowej przez Adama Bodnara".
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar pojawił się w środę w Prokuraturze Krajowej. W Prokuraturze Krajowej nie dochodziło ani nie dochodzi do jej siłowego przejęcia - poinformował tvn24.pl resort sprawiedliwości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Politycy PiS przed Prokuraturą Krajową. Resort sprawiedliwości: nie dochodziło ani nie dochodzi do jej siłowego przejęcia
5. Moskwa oskarża Ukrainę o zestrzelenie samolotu z jeńcami
Rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił-76 rozbił się w obwodzie biełgorodzkim graniczącym z Ukrainą - poinformowała agencja RIA, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
Na pokładzie, według Moskwy, było 65 ukraińskich jeńców wojennych. Łącznie zginęły 74 osoby. Przedstawiciele władz i sił zbrojnych Ukrainy oświadczyli, że sprawdzają doniesienia o katastrofie i o tym, że na pokładzie samolotu byli jeńcy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjski ił-76 rozbił się przy granicy z Ukrainą. Moskwa: na pokładzie jeńcy wojenni
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24