Arcybiskup Gądecki: w świetle ostatnich wydarzeń nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwa

TVN24 | Polska

Autor:
ft//now
Źródło:
TVN24, PAP
Gądecki: nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwaTVP
wideo 2/6
TVPGądecki: nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwa

W czasie homilii wygłoszonej podczas święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bralinie przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki nawiązał do projektu PiS "piątki dla zwierząt", zakładającego między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. - Nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwa - powiedział. Homilii przysłuchiwali się między innymi premier i właśnie szef resortu rolnictwa.

W Bralinie, w województwie wielkopolskim odbyło się w niedzielę III Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni polskiej wsi". Udział wzięli w nim między innymi premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Homilię w czasie mszy świętej w Sanktuarium Maryjnym na Pólku wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Bezśnieżna zima, wiosna bez opadów deszczu, a w konsekwencji wysuszona ziemia były złym prognostykiem dla tegorocznych plonów - mówił hierarcha. - Na dodatek pojawiła się epidemia, a wraz z nią restrykcje w przemieszczaniu się, co w początkowej fazie prac polowych niejednemu rolnikowi utrudniało dotarcie do pól - kontynuował.

"Nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwa"

Arcybiskup powiedział, że "miłosierny stwórca wysłuchał modlitw rolników i ostatecznie prace polowe zakończyły się bardzo dobrymi zbiorami, za które trzeba Bogu dziękować".

- W świetle ostatnich wydarzeń, to nie chciałbym być w skórze ministra rolnictwa - dodał przewodniczący episkopatu, kończąc tę część swojej wypowiedzi. Słowa te można interpretować jako nawiązanie do ostatnich decyzji politycznych dotyczących kwestii związanych z rolnictwem, czyli projektu tak zwanej "piątki dla zwierząt", ustawy o ochronie zwierząt przedstawionej przez Jarosława Kaczyńskiego.

Słowom arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przysłuchiwał się między innymi siedzący w kościelnej ławie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Projekt ustawy o ochronie zwierząt

W ubiegłym tygodniu prezes PiS oświadczył, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt i poinformował, że gotowy jest projekt ustawy w tej sprawie. Wyraził wtedy nadzieję na ponadpartyjne poparcie w tej sprawie.

Kaczyński: mamy gotowy projekt ustawy o ochronie zwierzątTVN24

Projekt, który został w ubiegły piątek złożony w Sejmie, zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie przy ministerstwie rolnictwa rady do spraw zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyński na TikToku zachęca do poparcia "piątki dla zwierząt" >>>

Autor:ft//now

Źródło: TVN24, PAP