Początkujący nauczyciel inżynier zarobi 2600 zł. Podwyżki dla wszystkich? Nie teraz

[object Object]
Ponad trzy tygodnie 120 nauczycieli z Zawidza czekało na listopadowe pensje (wideo z 8.11)tvn24
wideo 2/4

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wyrównania od stycznia pensji najmniej zarabiających nauczycieli do pensji minimalnej, czyli 2600 złotych brutto. Sześć procent podwyżki dla wszystkich zapowiada dopiero od września 2020 roku.

Nauczycielskie pensje składają się z wynagrodzenia zasadniczego i kilkunastu rodzajów dodatków, z których dla większości nauczycieli najważniejszy jest ten za staż pracy, czyli tzw. wysługę lat.

Rząd zdecydował, że od stycznia wynagrodzenie minimalne w Polsce wzrośnie do 2600 zł brutto. A to oznacza, że pięć grup nauczycieli – przede wszystkim stażyści bez tytułu magistra, zarabialiby mniej niż ta kwota. W całej Polsce to aż 19 tysięcy nauczycieli, w tym początkujący inżynierowie uczący przedmiotów zawodowych czy młodzi nauczyciele języków obcych, którzy do pracy idą często już po uzyskaniu tytułu licencjata. Ci nauczyciele nie mogą liczyć na większość dodatków, bo nie mają jeszcze wystarczającego stażu pracy, rzadko też w pierwszym roku pracy są już wychowawcami (a to dodaje do pensji minimum 300 zł miesięcznie).

W związku z tym władze MEN zdecydowały o zmianie rozporządzenia płacowego, by tym nauczycielom wyrównać pensje do minimalnej w kraju.

- To techniczna zmiana, by dostosować zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli do minimalnego wynagrodzenia nauczycieli i dotyczy zaledwie 3 procent nauczycieli – podkreśla minister Dariusz Piontkowski. – Poza tym samorządy mogą wszystkim nauczycielom płacić więcej – dodawał.

Związkowcy: to żenujące

O nowym rozporządzeniu i płacach nauczycielskich w przyszłości minister rozmawiał w środę z oświatowymi związkami zawodowymi. Te rozmowami są jednak nieusatysfakcjonowane.

- Minimalna pensja dotyczy wszystkich: bez względu na wykształcenie, kwalifikacje, kompetencje. Tymczasem mamy rząd, który chce tyle płacić nauczycielom, jednej z najlepiej wykształconych grup zawodowych – komentował Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych. – To symbolicznie pokazuje, jak państwo traktuje nauczycieli. Uważamy, że te wynagrodzenia są żenujące – dodawał.

- Jesteśmy rozczarowani rozmowami – komentował po spotkaniu Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Humoru związkowców nie poprawiała zapowiedź kolejnej podwyżki pensji (w tym roku nauczyciele dostali o 5 procent więcej od stycznia i kolejne 9,6 procent od września). Dariusz Piontkowski zapowiedział, że nauczycielskie wynagrodzenia wzrosną o kolejne 6 procent, ale dopiero od września 2020 roku.

- Wynagrodzenia rosną wolniej niż pensje w sektorze przedsiębiorstw, które według prognoz mają być w przyszłym roku wyższe o ponad 7 procent. A nauczyciele i tak już zarabiają mniej niż inne grupy zawodowe z wyższym wykształceniem – wyliczał Wittkowicz.

Kto za to zapłaci?

Związkowcy powątpiewają też w ministerialną obietnicę. – My tych pieniędzy nie widzimy w projekcie budżetu, uważamy, że to kolejna próba przerzucenia kosztów na samorządy – mówił Baszczyński.

Już teraz Związek Miast Polskich szacuje, że dotychczasowe podwyżki dla nauczycieli (te z lat 2018-2019) były niedoszacowane przez państwo o 2,1 mld zł. Do tego z raportu przedstawionego w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu wynika, że w 2004 roku subwencja starczała na 98 procent kosztów wynagrodzeń nauczycieli oraz 73,7 procent wydatków bieżących. W 2018 roku, choć subwencja wzrosła do 43,12 mld zł – pokrywała zaledwie 85,3 procent wydatków płacowych w oświacie i 61 procent wydatków bieżących.

Andrzej Porawski z ZMP zapowiedział, że samorządowcy chcieliby powrotu przynajmniej do stanu z roku 2016, gdy subwencja pokrywała 90,4 procent wydatków płacowych.

Jednak minister Piontowski zapewnia, że podwyżkę, która ma kosztować budżet państwa ok. 850 mln zł (w ostatnim kwartale przyszłego roku), da się sfinansować z rezerwy budżetowej. Przypominał, że cała subwencja, którą rząd przekazuje samorządom w przyszłym roku, wzrośnie o 2,8 mld zł w stosunku do tego roku - do 49,7 mld zł, czyli o około 6 procent. – Samorządy będą miały czas, żeby się do podwyżek przygotować – dodał.

- Sytuacja jest napięta, wielu nauczycieli bierze udział w proteście włoskim i myślę, że kolejni będą się do niego włączać. Nie czujemy się traktowani poważnie – twierdzi Baszczyński.

Kolejne spotkanie związkowców z władzami MEN zaplanowano na styczeń przyszłego roku. Nauczyciele mają rozmawiać z ministrem m.in. o zmianach całego systemu finansowania nauczycielskich pensji. Największe związki zawodowe chcą, by te były powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Dariusz Piontkowski zapewnia, że jest otwarty na rozmowy i chce, by nowe rozwiązanie zostało wypracowane wspólnie, jeszcze w przyszłym roku.

Tymczasem 8 grudnia przed w Gdańsku o godz. 15.30 przed Dworem Artusa odbędzie się manifestacja nauczycieli, którzy chcą w ten sposób upamiętnić ogólnopolski strajk (rozpoczął się 8 kwietnia) i przypomnieć, że ich postulaty nadal nie zostały zrealizowane. Kolejna taka demonstracja, planowana na 8 stycznia, odbędzie się w Katowicach.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP