Gowin: grupa polityków identyfikujących się z PiS-em otrzymała licencję na utworzenie rzekomo niezależnej partii

Źródło:
TVN24, PAP
Gowin: to jest tak naprawdę ruch wewnętrzny w ramach Prawa i Sprawiedliwości
Gowin: to jest tak naprawdę ruch wewnętrzny w ramach Prawa i SprawiedliwościTVN24
wideo 2/6
Gowin: to jest tak naprawdę ruch wewnętrzny w ramach Prawa i SprawiedliwościTVN24

To jest temat mało istotny nawet w kontekście polskiej polityki - mówił wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin, odnosząc się do powstania Partii Republikańskiej, nowej inicjatywy politycznej Adama Bielana. Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek powiedział, że mamy do czynienia z "filią Prawa i Sprawiedliwości".

W niedzielę odbył się Zjazd Republikański, na którym europoseł Adam Bielan, pozostający w sporze z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem, ogłosił powołanie Partii Republikańskiej.  Znaleźli się w niej byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina, między innymi członek Rady Ministrów Michał Cieślak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek czy podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas.

- Czujemy się częścią Zjednoczonej Prawicy. Wnieśliśmy wkład programowy w Polski Ład. Z tej sceny padły kolejne zapowiedzi uzgodnione z premierem Mateuszem Morawieckim - zapewniał w niedzielę Adam Bielan. - Chcemy uzupełnić lukę po Porozumieniu, bo Jarosław Gowin coraz częściej paktuje z tęczową opozycją - dodał Kamil Bortniczuk.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Inicjatywę tę komentują w poniedziałek politycy Porozumienia, w tym Jarosław Gowin.

Bielan, Bortniczuk i Strzeżek o powstaniu Partii Republikańskiej
Bielan, Bortniczuk i Strzeżek o powstaniu Partii RepublikańskiejTVN24

Gowin: temat mało istotny nawet w kontekście polskiej polityki

Jarosław Gowin uznał, że inicjatywa Adama Bielana "to jest temat mało istotny nawet w kontekście polskiej polityki". Dodał, że "to jest tak naprawdę ruch wewnętrzny w ramach Prawa i Sprawiedliwości". - Jakaś grupa polityków identyfikujących się z PiS-em otrzymała licencję na utworzenie własnej, rzekomo niezależnej partii - dodał wicepremier.

Nie odpowiedział na pytanie, czy podpisze z partią Bielana umowę koalicyjną w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Gowin: to jest tak naprawdę ruch wewnętrzny w ramach Prawa i Sprawiedliwości
Gowin: to jest tak naprawdę ruch wewnętrzny w ramach Prawa i SprawiedliwościTVN24

Strzeżek: to była inauguracja filii Prawa i Sprawiedliwości

Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek, zapytany na poniedziałkowym briefingu prasowym, czy obecność na niedzielnym zjeździe prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to wyraźny znak, odpowiedział: - Sto procent zgody. W końcu, gdy ma miejsce inauguracja filii Prawa i Sprawiedliwości, bo w ten sposób definiujemy Partię Republikańską, to nie dziwne, że lider partii - matki pojawia się na tego typu wydarzeniu.

Podkreślił, że posłowie, którzy stoją za projektem firmowanym przez Bielana, są już w klubie PiS. - To nie jest żadne wzmocnienie, to są ci sami ludzie, te same zgrane karty - powiedział. - Prawo i Sprawiedliwość ma swoją pierwszą filię, czyli Partię Republikańską. To ważny dzień dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość jest też zadowolone z tego, że taka Partia Republikańska powstała. Ale pod kątem politycznym nikt do klubu PiS nie doszedł - ocenił.

"Jest bardzo wiele osób, które chcą Porozumienie wypchnąć"

Strzeżek był pytany, czy Porozumienie czuje się wypychane z koalicji rządowej. - Jest bardzo wiele osób, które chcą Porozumienie wypchnąć, które wyobrażają sobie Zjednoczoną Prawicę bez Porozumienia i Jarosława Gowina, ale to będzie oznaczało, że projekt Zjednoczonej Prawicy, jaki znamy, się kończy. A po drugie - matematyka jest jasna i mówi, że bez Porozumienia i bez Jarosława Gowina nie ma większości w Sejmie - powiedział.

Stwierdził, że była próba uzupełnienia większości przy okazji głosowania w Sejmie nad powołaniem Rzecznika Praw Obywatelskich. - Myślę, że nikt, nawet najwięksi optymiści i nawet najwięksi wrogowie Jarosława Gowina nie twierdzą, że taka egzotyczna większość, jaka została zbudowana, może być podstawą do rządzenia krajem - oświadczył.

W połowie czerwca w Sejmie na RPO powołana została zgłoszona przez posłów PiS senator Lidia Staroń. Poparło ją 231 posłów, a jej kontrkandydata Marcina Wiącka - 222 posłów, w tym kilkoro polityków Porozumienia. Ostatecznie na powołanie Staroń na RPO w ubiegłym tygodniu nie zgodził się Senat.

"Nie mamy zamiaru w wakacje próżnować"

Wicerzecznik Porozumienia poinformował, że we wtorek jego ugrupowanie ogłosi termin swojego kongresu programowego i wyborczego. - Nie mamy zamiaru w wakacje próżnować. Od przyszłego tygodnia zaczynamy mocną pracę w terenie, mocną pracę zewnętrzną. Szczegóły tej pracy przedstawimy jutro, ale nie mamy zamiaru być środowiskiem, które biernie czeka i patrzy - powiedział Strzeżek.

Pytany, czy Porozumienie szykuje się do wyborów parlamentarnych, odpowiedział, że do wyborów są jeszcze dwa lata, ale na każdy scenariusz należy być przygotowanym. - My jesteśmy lojalnym partnerem w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jak ktoś będzie chciał nas wyrzucić, to nie będzie to decyzja Porozumienia - powiedział Strzeżek.

Uchwała o zawieszeniu Gowina w Porozumieniu Jarosława Gowina

W sobotę Bielan przekazał, że dysponuje opinią prawną konstytucjonalisty profesora Ryszarda Piotrowskiego. - Jednoznacznie z niej wynika, że mamy rację, Jarosław Gowin nie jest prezesem Porozumienia, że jego kadencja się zakończyła i że przyjęcie innego założenia powinno skutkować delegalizacją Porozumienia przed Trybunałem Konstytucyjnym – opisał Bielan.

W związku z tym - jak podał - "na sobotnim prezydium partii" podjęto uchwałę o zawieszeniu Gowina w czynnościach członka Porozumienia na okres trzech miesięcy, "w związku z uporczywym naruszaniem statutu" ugrupowania. Bielan mówił dalej, że w sobotę zebrał się zarząd partii, który przyjął wniosek o połączenie Porozumienia z Partią Republikańską.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24