Prokuratura wróciła do sprawy sprowadzenia do Polski partii bezużytecznych maseczek w czasie pandemii. Śledztwo - umorzone jeszcze w czasach PiS - podjęła łódzka prokuratura regionalna. Czynności na jej zlecenie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak ujawnił Onet, ABW bada zaangażowanie w przekręt oficerów Agencji Wywiadu.
Sprawą zajmuje się prokuratura regionalna w Łodzi. - Postępowanie dotyczące nabycia przez KGHM oraz Grupę Lotos maseczek i innych środków ochrony osobistej zostało przekazane do Prokuratury Regionalnej w Łodzi decyzją prokuratora krajowego z 5 lipca 2024 roku - poinformowała we wtorek rzeczniczka łódzkiej jednostki Magdalena Guga.
Jak dodała, "postępowanie to zostało zainicjowane między innymi zawiadomieniem złożonym przez Najwyższą Izbę Kontroli". - Jedyne co na temat tego postępowania w chwili obecnej mogę powiedzieć, to to, że prokurator, który jest referentem tego postępowania, pozyskuje sukcesywnie oraz analizuje pełną dokumentację dotyczącą transakcji realizowanych przez KGHM oraz Grupę LOTOS z dwoma podmiotami, które służyły jako pośrednicy przy sprowadzaniu i zakupie maseczek - przekazała rzeczniczka.
Sprecyzowała, że chodzi o dwie spółki - Quantron i Kraft Import.
Dodała, że "w tym momencie postępowanie prowadzone jest jedynie w sprawie" i "nie ma osoby, co do której wydano by postanowienie o przedstawieniu zarzutów".
Wielki transport maseczek, które nie spełniały norm
Sprawę powrotu prokuratury do śledztwa jako pierwszy opisał Onet. Sprawa sięga 2020 roku. Spółka Quantron powołana przez byłych i obecnych agentów służb specjalnych sprowadziła wtedy na zlecenie rządu prawie 11 milionów maseczek mających chronić Polaków w czasie pandemii. Przyleciały do Warszawy między innymi na pokładzie największego na świecie samolotu - Antonowa An-225.
Jak przypomniał Onet ponad dziewięć milionów maseczek nie spełniało norm. Prokuratura w czasie rządów PiS wszczęła w tej sprawie śledztwo, ale szybko je umorzyła.
Jak pisze Onet, przedmiotem wznowionego śledztwa jest "przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w osobach Prezesa Rady Ministrów, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, innych pracowników i kierownictwo Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, poprzez wydanie spółkom Skarbu Państwa KGHM Polska Miedź SA z siedzibą w Lubinie i Grupie Lotos SA z siedzibą w Gdańsku polecenia realizacji działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19 polegających na dokonywaniu zakupu środków ochrony indywidualnej".
Śledczy badają również okoliczności "wydania podmiotom leczniczym środków ochrony indywidualnej niespełniających wymaganych norm, czym sprowadzono niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne, lub szerzenie się choroby zakaźnej, działając tym samym na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego".
ABW zaangażowana do wyjaśnienia sprawy
Według informacji portalu, w śledztwie badane jest też zaangażowanie w przekręt oficerów Agencji Wywiadu.
Jak pisze Onet, wykonywanie związanych z postępowaniem czynności prokuratorzy przekazali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Zaangażowanie do wyjaśnienia sprawy ABW - służby zajmującej się m.in. cywilnym kontrwywiadem - oznacza, że będzie ona badać jedną z najbardziej tajemniczych operacji Agencji Wywiadu" - napisał portal.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP