Trwa kontrofensywa Kościoła katolickiego w Polsce, polegająca na tym, że chce on za wszelką cenę zatrzymać swoje wpływy w państwie i podporządkować je interesom Watykanu – powiedział w Kielcach szef Twojego Ruchu, Janusz Palikot.
W stolicy województwa świętokrzyskiego odbyła się ostatnia z 16 debat programowych TR, organizowana pod hasłem "Świeckie państwo". Palikot, jako jeden z przykładów widocznej - jego zdaniem - "próby zawłaszczania przez Kościół państwa" podał "nieskuteczną i niefrasobliwą próbę ściągnięcia" do kraju z Watykanu abp. Józefa Wesołowskiego. Duchowny, to były nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię.
Palikot żąda wydania ENA
- Prokuratura zamiast wydać natychmiast Europejski Nakaz Aresztowania czy list gończy, zwróciła się o pomoc prawną, co jest kuriozalnym rozwiązaniem, bo wiadomo że w takich przypadkach każde państwo - także Watykan - podejmie decyzję, iż nie udziela takiej pomocy - mówił polityk. Watykan już poinformował, że abp Wesołowski jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji. Zdaniem Palikota ENA pozwoliłby policji na zatrzymanie duchownego - podobnie - przekonywał, jak to się stało z kierowcą podejrzewanym o śmiertelnie potrącenie 13-latka niedaleko Warszawy, którego zatrzymano w czwartek we Francji. Lider Twojego Ruchu krytykował też niewyciąganie konsekwencji wobec wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego, który jest autorem książki-wywiadu z ordynariuszem warszawsko-praskim, abp. Henrykiem Hoserem. W opinii Palikota Kościół katolicki „chroniąc własne wpływy i interesy ekonomiczne, prowadzi próbę narzucenia państwa wyznaniowego, której hasłem marketingowym jest rzekoma ideologia gender”.
"Naszą rolą nie jest tworzenie sporu z religią"
Z kolei przewodniczący Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu Jan Hartman podkreślił podczas konferencji prasowej, że państwo ma powinność wobec obywateli, by mogli czuć się bezpiecznie i mogli być równo traktowani - niezależnie od tego czy są ateistami czy wierzącymi. - Bezstronność państwa jest obiecana obywatelom w artykule 25 konstytucji. Niestety państwo traktuje ten artykuł niepoważnie, rozumiejąc go w ten sposób, że zachowuje całkowitą bierność w odniesieniu do przejawów klerykalizmu - ocenił Hartman. Podczas debaty prof. Hartman mówił, że nie widzi potrzeby tworzenia partii "aktywnie antyreligijnej, wyspecjalizowanej w zwalczaniu religii". - Naszą rolą nie jest tworzenie sporu z religią. Musimy być partią obywatelską, partią konstytucji, która póki jest w opozycji, upomina władze i poucza na czym polega respekt wobec konstytucji, czym jest rozdział Kościoła od państwa, czym jest świeckość i bezstronność, jak starać się wcielać te wartości konstytucyjne i przepisy prawa w życiu publicznym i społecznym - tłumaczył. Jak zapowiedział Janusz Palikot, 18 stycznia zostanie wybrana rada główna partii, wówczas też ma być zaprezentowany program Twojego Ruchu, wypracowany podczas regionalnych paneli dyskusyjnych, poświęconych rożnym dziedzinom funkcjonowania państwa. 6 lutego TR ma przedstawić liderów list wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Autor: nsz\mtom\kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP