Oszuści wykorzystują trudną sytuację uciekających przed wojną Ukraińców - organizują fałszywe zbiórki i podszywają się pod te już istniejące. Jak nie dać się oszukać? Na co uważać? Materiał magazynu "Polska i Świat".
Fundacja Oktanus przekazuje ukraińskim uchodźcom pomoc żywnościową i ubrania. Odzież i żywność zbierana jest m.in. na ulicach i w internecie, a to może skłaniać do nadużyć.
- Przestępcy są przebiegli i swoje metody dopracowali do perfekcji – podkreśla sierż. sztab. Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Funkcjonariusze zatrzymali osobę, która oszukiwała ludzi, zbierając pieniądze na rzekomą pomoc dla Ukrainy. - Przeprowadzono z nią czynności a dokumentacja trafiła do prokuratury w celu oceny karno-prawnej – dodaje Pankau.
Oszuści nie tylko organizują fałszywe zbiórki, ale też podszywają się pod istniejące już organizacje. - Podszywali się pod stronę Ukraińskiego Domu w mediach społecznościowych. My otrzymaliśmy informację od osoby, która została oszukana – opowiada Iwanna Kyluszyk z Ukraińskiego Domu w Warszawie.
Fundacja Ukraiński Dom została wykorzystana kilkukrotnie. - Powstała identyczna strona, która była całkowitą kopią strony pomagam.pl ze zbiórką. I w taki sposób oszuści zachęcali do wpłat – dodaje Kyluszyk.
Jak nie dać się oszukać
Przed oszustami bronią się też same organizacje, bo i one stają się celem. - Rejestrujemy, patrzymy, czy to są ludzie, którzy faktycznie przyjechali z wojny, czy to są osoby, które są już tutaj pięć lat – informuje Paweł Ozdoba z Fundacji Oktanus.
Najłatwiej oszukać i dać się oszukać na ulicy. Tu policja radzi uważać najbardziej. – Należy zwrócić uwagę na pewne rzeczy, jak chociażby identyfikator. Czy jest to zwykły wydruk z drukarki, czy posiada laminat – sugeruje Paweł Pankau.
W przypadku organizacji warto sprawdzić podany numer telefonu i adres. Co do zbiórek w internecie - każdą zbiórkę można sprawdzić, bo każda powinna być zarejestrowana na rządowej domenie. Istotne jest też to, czy strona ma możliwość bezpośredniej płatności online.
- Jeśli nie ma płatności online, tylko trzeba wpisać swoje dane i email i na elektroniczną skrzynkę przychodzi konto, to warto się zastanowić. Niestety najczęściej to jest strona, która się podszywa – uważa Kyluszyk.
Organizacje wciąż prowadzą zbiórki ws. Ukrainy
Takie sytuacje szkodzą organizacjom, które wciąż potrzebują wsparcia. Pomoc dla Ukrainy nieustannie jest potrzebna. Paczki wysyła między innymi Caritas. - Jeden z kartonów znajduje się właśnie za mną. Na stronie caritas.pl możemy ją spakować, jest lista produktów – tłumaczy Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Duże organizacje to najbezpieczniejszy wybór, ale często te mniejsze dotrą tam, gdzie inna pomoc nie dojedzie - zwłaszcza te z Ukrainy. - Nie jesteśmy tak dużą organizacją jak Caritas czy Czerwony Krzyż, ale ja jestem też prawnikiem i wiem, że wszystko musi być podparte dokumentami. Jesteśmy małą organizacją, ale mamy wielkie cele. Pomagamy ofiarom, wspieramy wojsko, ale chcemy też odbudować nasze miasto, Buczę – mówi Wiktoria Kosuckaja z Fundacji Świt Razem – 2022.
Sylwia Piestrzyńska
Źródło: TVN24