TVN24 | Polska

Sędziowie Sądu Najwyższego przeciwko "podporządkowywaniu prokuratury i sądów politykom"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Prokuratorzy "karnie oddelegowani"
Prokuratorzy "karnie oddelegowani"TVN24
wideo 2/7
TVN24Prokuratorzy "karnie oddelegowani"

"Z niepokojem obserwujemy i sprzeciwiamy się kolejnym działaniom władz wymierzonym przeciwko prokuratorom i sędziom, którzy zajmują krytyczne stanowisko wobec systematycznego podporządkowywania prokuratury i sądów politykom" – napisało w oświadczeniu udostępnionym przez stowarzyszenie Themis kilkudziesięcioro sędziów Sądu Najwyższego, aktywnych i w stanie spoczynku. Autorzy skomentowali między innymi delegowanie prokuratorów do odległych miejsc pracy.

W ciągu ostatnich kilku dni kilkunastu krytycznych wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokuratorów zostało oddelegowanych do innych prokuratur, odległych od ich dotychczasowych miejsc pracy. Decyzje o delegacjach podpisał Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy i pierwszy zastępca Zbigniewa Ziobry. Prokuratura Krajowa przekonuje, że powodem przesunięć jest potrzeba wzmocnienia innych jednostek prokuratury w trakcie pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Kolejne działania władz wymierzone przeciwko prokuratorom i sędziom"

Sprawa delegowania prokuratorów jest jedną z kwestii, do których odniosło się w czwartkowym oświadczeniu kilkudziesięcioro sędziów Sądu Najwyższego. Oświadczenie udostępniło Stowarzyszenie Sędziów "Themis".

"Z niepokojem obserwujemy i sprzeciwiamy się kolejnym działaniom władz wymierzonym przeciwko prokuratorom i sędziom, którzy zajmują krytyczne stanowisko wobec systematycznego podporządkowywania prokuratury i sądów politykom" – napisali. Jak stwierdzili, "w takich kategoriach trzeba traktować wysyłanie niektórych prokuratorów do miejscowości bardzo odległych od ich miejsc zamieszkania oraz wszczynanie postępowań w stosunku do sędziów, którzy rozpoznają odwołania od tego rodzaju decyzji".

Oświdczenie sędziów Sądu Najwyższego

"Brak podstaw do orzekania przez Izbę Dyscyplinarną"

Sędziowie odnieśli się także do statusu Izby Dyscyplinarnej. Organ ten nie jest uznawany przez Sąd Najwyższy. 5 grudnia 2019 roku sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń SN orzekli, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego.

"Niezmiennie podtrzymujemy stanowisko wyrażone w wielu orzeczeniach Sądu Najwyższego o braku podstaw do orzekania przez Izbę Dyscyplinarną, w tym także w sprawach immunitetowych sędziów" – napisali sędziowie. Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitety między innymi sędziemu Igorowi Tulei czy sędzi Beacie Morawiec.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wiec solidarności z sędzią Tuleyą

"W sytuacji, gdy od czerwca 2020 r. odmawia się zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, niniejsze oświadczenie jest jedyną formą, w jakiej możemy wypowiedzieć się w tej istotnej społecznie kwestii" – napisali na zakończenie sędziowie.

Pod oświadczeniem podpisało się ponad 40 sędziów Sądu Najwyższego, a także ponad 30 sędziów SN w stanie spoczynku.

Autor:mjz//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości