28 organizacji żydowskich działających w Polsce wydało wspólne oświadczenie, w którym wyraziły poparcie dla roboczej definicji antysemityzmu. Piotr Kwapisiewicz, prezes Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, czyli jednego z sygnatariuszy oświadczenia, mówił w TVN24, że "widzimy coraz większą akceptację i otwartość na antysemityzm".
28 organizacji żydowskich działających w Polsce zabrało głos w sprawie coraz bardziej widocznego i tolerowanego w życiu publicznym antysemityzmu. 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizacje opublikowały wspólne oświadczenie, w którym wyraziły poparcie dla roboczej definicji antysemityzmu.
Sygnatariusze oświadczenia wzywają do społecznego i politycznego zaangażowania w przeciwdziałanie antysemityzmowi oraz negowaniu i wypaczaniu Holokaustu. Uważają, że tylko dzięki zdecydowanym działaniom przyszłe pokolenia zrozumieją przyczyny Holokaustu i będą w stanie zastanowić się nad jego konsekwencjami i przeciwstawić się antysemickim ideologiom.
Prezes Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent: widzimy coraz większą akceptację i otwartość na antysemityzm
Więcej o działaniach mających walczyć z przejawami antysemityzmu mówił w sobotę w TVN24 Piotr Kwapisiewicz, prezes Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent, jednego z sygnatariuszy oświadczenia.
- Tak jak wskazują ostatnie raporty, jeżeli chodzi o Polskę czy o Grupę Wyszehradzką widzimy coraz większą akceptację i otwartość na antysemityzm. Dlatego też podjęliśmy działania, aby zwrócić uwagę na konieczność podjęcia skutecznych, rzeczywistych działań, które zmierzają do przeciwdziałania nienawiści - powiedział.
Wskazywał, że taką formą aktywności jest wspomniany apel 28 organizacji. - Wskazujemy na konieczność wdrożenia operacyjnej definicji (antysemityzmu - red.) IHRA, czyli Międzynarodowego Sojuszu Pamięci na rzecz Holokaustu - dodał.
Kwapisiewicz mówił, że "jest to narzędzie stosowane w ponad 30 krajach, wykorzystywane i w edukacji, i w identyfikowaniu antysemityzmu". - Ma ono również na celu wspieranie w tworzeniu mechanizmów strategii, programów przeciwdziaaniu antysemityzmu - krajowych, ale również i lokalnych - tłumaczył.
Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24