28 polskich organizacji żydowskich działających w Polsce zabrało głos w sprawie coraz bardziej widocznego i tolerowanego w życiu publicznym antysemityzmu. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizacje opublikowały wspólne oświadczenie, w którym wyraziły poparcie dla roboczej definicji antysemityzmu.
Sygnatariusze – 28 organizacji żydowskich - wzywają do społecznego i politycznego zaangażowania w przeciwdziałanie antysemityzmowi oraz negowaniu i wypaczaniu Holokaustu. Uważają, że tylko dzięki zdecydowanym działaniom przyszłe pokolenia zrozumieją przyczyny Holokaustu i będą w stanie zastanowić się nad jego konsekwencjami i przeciwstawić się antysemickim ideologiom.
- Obserwując ogólnoświatowy wzrost mowy nienawiści i przestępstw motywowanych antysemityzmem, poczuliśmy potrzebę włączenia roboczej definicji antysemityzmu do dyskursu publicznego – powiedział inicjator akcji Piotr Kwapisiewicz, prezes Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent.
- Analizując dotychczasowe przykłady implementacji definicji, zauważamy, że im częściej jest ona stosowana, tym większa jest jej skuteczność. Dlatego rozważając wdrożenie roboczej definicji antysemityzmu IHRA (Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście - red.), warto przyjrzeć się wieloaspektowemu potencjałowi tego narzędzia, wspierającemu zarówno działania edukacyjne i procesy identyfikujące antysemityzm, jak i mechanizmy wspierające strategie i polityki przeciwdziałania antysemityzmowi zarówno w organizacjach, instytucjach, administracji publicznej – dodał Piotr Kwapisiewicz.
Oświadczenie 28 organizacji żydowskich ws. antysemityzmu
W oświadczeniu zwrócono uwagę na obchody Święta Niepodległości, które odbyły się w Kaliszu. "W ramach obchodów tak ważnego święta, spalono tekst Statutu Kaliskiego z 1264 roku, nadającego prawa społeczności żydowskiej, zapewniając im bezpieczeństwo i wolność wyznania" – przypomniano.
Publiczne propagowanie nienawiści wobec społeczności żydowskiej w Polsce pokazuje, jak ważne jest przeciwdziałanie antysemityzmowi" - dodano, wskazując, że jest to powód, dla którego podpisane pod deklaracją organizacje żydowskie w Polsce "wyrażają poparcie dla niewiążącej prawnie roboczej definicji antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)".
Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej.
Dr Sebastian Rejak, p.o. dyrektor American Jewish Committee Central Europe podkreślił, że "antysemityzm jest zjawiskiem globalnym, które jest znane kulturze zachodniej od ponad dwóch tysiącleci". - Jednak działania zmierzające do wyeliminowania lub przynajmniej ograniczenia tego zjawiska muszą być podejmowane lokalnie, odpowiadając na jego rzeczywiste manifestacje w danym kraju, w danej społeczności - dodał.
- Odpowiedzialność za to spoczywa na wielu podmiotach, od rządu i parlamentu po instytucje samorządowe, szkoły i organizacje pozarządowe. Ta synergia jest koniecznością – podkreślił dr Sebastian Rejak.
Współczesne przejawy antysemityzmu
Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, współczesne przejawy antysemityzmu w życiu publicznym mogą polegać między innymi na "nawoływaniu do zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznych poglądów religijnych, pomocy w takich czynach lub usprawiedliwianiu ich" czy "formułowaniu kłamliwych, odmawiających człowieczeństwa, demonizujących lub stereotypowych opinii o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza, choć nie tylko, w postaci mitu o międzynarodowym spisku żydowskim lub o kontrolowaniu przez Żydów mediów, gospodarki, rządu lub innych społecznych instytucji".
- Współczesny antysemityzm w Europie Centralnej propaguje nienawiść nie tylko w stosunku do Żydów, ale także do członków społeczeństwa popierających pluralizm i multikulturowość – zwróciła uwagę Anna Zielińska, członkini zarządu Żydowskiego Stowarzyszenia Czulent. - Antysemityzm staje się substytutem, obwiniającym Żydów, ale przede wszystkim osoby uważane za Żydów, o każdą porażkę i polityczny, ekonomiczny, bądź socjalny kryzys – dodała.
Anna Zielińska podkreśliła, że badania pokazują, że w krajach Grupy Wyszehradzkiej skrajnie prawicowe środowiska bazują w swojej retoryce na antysyjonizmie, teoriach spiskowych, a także atakują pamięć Holokaustu. - I chodź wydaje się to niemożliwe, zaprzeczanie i umniejszanie Holokaustu jest obecne w dyskursie publicznym - powiedziała.
Sygnatariuszami oświadczenia są: American Jewish Committee Central Europe, Centrum Społeczności Żydowskiej – JCC Warszawa, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, Fundacja im. Prof. Mojżesza Schorra, Fundacja Hillel Polska, Fundacja Puszke, Maccabi Warszawa, Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski, Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu", Stowarzyszenie FestivALT, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Stowarzyszenie Żydów Kombatantów, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Bielsku-Białej, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Legnicy, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Związek Postępowych Gmin Żydowskich "Beit Polska", Zespół Szkół Lauder-Morasha, Żydowskie Stowarzyszenie B'nai B'rith w Rzeczypospolitej Polskiej i Żydowskie Stowarzyszenie Czulent.
Źródło: TVN24