Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego
Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła BiałegoTVN24
wideo 2/8
Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła BiałegoTVN24

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Uroczystość odbyła się w Belwederze.

Reportaż "Siła kłamstwa" zostanie wyemitowany w TVN24 dzisiaj o godzinie 20.25.

W piątek po godzinie 15 w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego - założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników z okazji 46. rocznicy powstania KOR. Odznaczeni zostali Antoni Macierewicz, Mirosław Chojecki oraz Piotr Naimski.

Antoni Macierewicz odznaczony przez Andrzeja Dudę

Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierć 

- To dla mnie wielki zaszczyt, ale i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników i tamtego ruchu ku wolnej Polsce mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła - powiedział po przyznaniu wyróżnień prezydent Duda.

- Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli – dodał Andrzej Duda.

Jak wyjaśnił, do tej refleksji skłonił go także obecny kontekst - walka Ukraińców przeciw rosyjskiemu najazdowi.

Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierć
Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierćTVN24

Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległości

Antoni Macierewicz, odbierając odznaczenie, mówił, że "to właśnie w domu Jana Olszewskiego po 17 lipca wieczorem 1976 roku przedstawiłem plan powołania Komitetu Obrony Robotników, który wcześniej opracowaliśmy z Piotrem Naimskim, z Krzysztofem Łączyńskim, Wojciechem Fałkowskim i z innymi członkami pierwszej warszawskiej drużyny harcerzy". - To idea harcerska, idea niepodległości, wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej, jaka jest dzisiaj niezbędna dla obrony prawdy o zbrodni smoleńskiej, która dla Polski jest niesłychanie ważna - powiedział.

- Państwo polskie, które tej prawdy nie będzie mówiło, nigdy nie utrzyma niepodległości - dodał.

Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległości
Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległościTVN24

Wcześniej Kancelaria Prezydenta RP oznajmiła w komunikacie, że Antoni Macierewicz to jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca '68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Był też twórcą podziemnego pisma "Głos", jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Jako więzień polityczny był aresztowany ponad dwadzieścia razy - czytamy.

Macierewicz po otrzymaniu Orderu Orła Białego
Macierewicz po otrzymaniu Orderu Orła BiałegoTVN24

23 września 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR. Apel podpisali: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński. Później dołączyli m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik. 

Chojecki: to też pokłosie KOR-u, że udało nam się zmienić własne życie

Mirosław Chojecki, również odznaczony Orderem, mówił, że w KOR "uczestniczyła ogromna liczba ludzi". - Im, tak jak mi i moim kolegom, KOR pozwolił odmienić życie na bardziej pożyteczne - powiedział.

- Te setki osób, wśród nich i ja, zmieniły swoje życie. To także pokłosie KOR-u, że mnie i moim kolegom udało się tak zmienić własne życie, żeby ono był bardziej pożyteczne - ocenił.

Mirosław Chojecki i Piotr Naimski - kim są?

Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP o przyznaniu orderów, Mirosław Chojecki to działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych - "Biuletynu Informacyjnego" i "Komunikatu KOR". Chojecki był też współzałożycielem Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Na emigracji działał jako członek Biura Zagranicznego "Solidarności".

Mirosław ChojeckiWojciech Pacewicz/PAP

Jak dodano, Piotr Naimski to działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".

Piotr Naimski w lipcu został odwołany ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Piastował je od listopada 2015 roku. Po dymisji przekazał, że jako ustne uzasadnienie odwołania powiedziano mu, "że nie nadaję się do współpracy i wszystko blokuję'".

Rzecznik rządu Piotr Mueller tłumaczył, że decyzja o odwołaniu Piotra Naimskiego była związana ze zmianą co do struktury funkcjonowania energetyki.

Piotr NaimskiAlbert Zawada/PAP

Macierewicz ukrył dokumenty w sprawie katastrofy w Smoleńsku

Przyznanie najwyższego odznaczenia państwowego Antoniemu Macierewiczowi odbyło się po ujawnieniu przez dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka dokumentów dotyczących katastrofy tupolewa w Smoleńsku, które nie zostały opublikowane przez podkomisję smoleńską, kierowaną przez posła PiS.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "SIŁA KŁAMSTWA" W TVN24 GO

Z ustaleń wynika, że Antoni Macierewicz ukrył dokumenty i dowody, które nie pasują do tezy o bombie i zamachu.

Co najmniej od grudnia 2020 roku Antoni Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii z 2010 roku.

Amerykański raport obalający tezę o zamachu, który kosztował 8 milionów złotych, został przez podkomisję Macierewicza ukryty.

Podkomisja posła PiS w kwietniu opublikowała raport ze swoich prac, ale ich nie skończyła, i nadal funkcjonuje.

Andrzej Duda o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" Macierewicza

Prezydent w środę rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną został zapytany, czy zamierza podjąć jakieś kroki, żeby wyjaśnić tę kwestię. Andrzej Duda powiedział, że w okresie, kiedy był posłem, sam zasiadał w składzie komisji, na czele której stał od samego początku Antoni Macierewicz. - Ta komisja realizowała, w okresie, w którym ja w niej uczestniczyłem, prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo, wieloaspektowo - mówił.

Pytany, czy nie stracił zaufania do Macierewicza, prezydent powiedział, że "pan minister Antoni Macierewicz jest człowiekiem ogromnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej". - Jestem stuprocentowo przekonany, że zawsze był człowiekiem, któremu przyświecały w jego działalności szczytne intencje - dodał. 

Prezydent o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" Macierewicza
Prezydent o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" MacierewiczaTVN24

Order Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Order Orła Białego przyznaje Prezydent RP.

Czym był Komitet Obrony Robotników?

Komitet Obrony Robotników - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u - powstał 23 września 1976 roku. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za żelazną kurtyną niezależnego związku zawodowego.

Autorka/Autor:pp//now, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z awanturą, do której doszło w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Trzeci uczestnik awantury zmarł na ulicy.

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Awantura w Murowanej Goślinie. Nie żyje jeden z uczestników

Źródło:
tvn24pl, PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Nie żyje amerykański pisarz Paul Auster, autor między innymi "Trylogii nowojorskiej". Przyczyną śmierci były powikłania wywołane chorobą nowotworową płuc - podał w środę "New York Times". Miał 77 lat.

Zmarł pisarz Paul Auster

Zmarł pisarz Paul Auster

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

W województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim trwa ćwiczenie Defender-24. Od 4 do 6 maja planowane są tam przemieszczenia kolumn wojskowych. Poinformował o tym we wtorek Sztab Generalny Wojska Polskiego, apelując o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Kolumny wojskowe na drogach w trzech województwach

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Jaki gest w polskim alfabecie palcowym symbolizuje literę "a"? Czy jest to wystawiony w górę mały palec, kciuk skierowany w dół, rozprostowana dłoń czy może zaciśnięta dłoń? Na takie pytanie za 125 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadał Mateusz Kobos z Bytomia.

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

"Milionerzy". Gest, który symbolizuje literę "a" - pytanie za 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24