Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązały zespół koordynacyjny, który będzie na bieżąco koordynował pracę części opozycji - poinformował we wtorek Andrzej Halicki (PO) na konferencji prasowej. - Należy współpracować, powinniśmy koordynować naszą pracę i powinniśmy się regularnie spotykać - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).
Na konferencji prasowej w Sejmie wystąpili: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Andrzej Halicki (PO) i Piotr Zgorzelski (PSL).
- Jako zespół koordynacyjny będziemy spotykać się przed każdą sesją plenarną Sejmu, także w trakcie prac Sejmu, bo będziemy reagować na bieżące wydarzenia, i będziemy podsumowywać każdą sesję, także między sesjami będziemy wymieniać się informacjami - wyjaśnił Halicki.
Dodał, że grupa będzie rozmawiać na temat poszczególnych punktów obrad Sejmu, a także na temat problemów podnoszonych przez poszczególne kluby. - Zwracamy uwagę na to, że także w tych kwestiach będziemy działać wspólnie i wspierać swoje pomysły - wyjaśnił.
"Należy współpracować"
Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej powiedziała, że powodem zacieśnienia współpracy jest między innymi prezydenckie propozycje ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które - jak oceniła - są kolejną "propozycją, jak przejąć władzę sądowniczą w Polsce". - Z tego powodu, ale również ze względu na to, że powinniśmy podejmować inne działania, (na przykład) kwestie wotów nieufności. Niedługo będzie wotum nieufności w stosunku do ministra (rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa) Jurgiela - powiedziała.
Spotkaliśmy się,rozmawiamy o koordynacji prac w Sejmie.Zbliża się atak @pisorgpl na kolejne instytucje. @Nowoczesna @Platforma_org @nowePSL pic.twitter.com/n31VvdWTc5
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 26 września 2017
Lubnauer dodała, że powstaną ponadpartyjne zespoły do konkretnych zadań, między innymi zespół do spraw reformy sądownictwa. - To powoduje, że należy współpracować, że powinniśmy koordynować naszą pracę i że powinniśmy się regularnie spotykać - stwierdziła.
Zgorzelski: istotą jest rozmowa
Piotr Zgorzelski powiedział z kolei, że "istotą parlamentaryzmu jest rozmowa" i opozycja - jak stwierdził - tę rozmowę prowadzi.
Zaznaczył, że opozycja chce publicznego wysłuchania prezydenckich ustaw w trybie regulaminowym z udziałem "czynnika społecznego", czyli między innymi przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowiska sędziowskiego i korporacji prawniczych.
Ustawy prezydenta
W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza między innymi możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis, by sędziowie Sądu Najwyższego przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania, a także propozycję utworzenia Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.
Andrzej Duda początkowo zaproponował też mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze.
W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO). Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji. Zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.
Autor: pk//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / Katarzyna Lubnauer