W niedzielę podczas mszy na Jasnej Górze ojciec Tadeusz Rydzyk wezwał do modlitwy za posła Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Sejm uchylił w piątek immunitet Romanowskiem i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
Do prokuratury wciąż nie dotarły uchwały Sejmu o uchyleniu immunitetu i zgodzie na zatrzymanie i aresztowanie byłego wiceministra sprawiedliwości, posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego - poinformował w poniedziałek w TVN24 Jarosław Onyszczuk z Prokuratury Krajowej. Sejm zgodę na to wydał w piątek.
W niedzielę, podczas mszy na Jasnej Górze, w której uczestniczyli m.in. politycy Suwerennej Polski, ojciec Rydzyk wzywał tymczasem do modlitwy za Romanowskiego.
- Modlicie się za niego? - zapytał zgromadzonych. Tłum odpowiedział gromkimi oklaskami i okrzykiem "tak!". Romanowski, który był obecny na mszy, wstał i ukłonił się z szerokim uśmiechem na twarzy. - A czy modlicie się za niego? - powtórzył Rydzyk. - To trzeba mocniej - dodał.
CZYTAJ TAKŻE: Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości
Dotacja dla fundacji ojca Rydzyka
Jednym z wątków wniosku o uchylenie immunitetu Romanowskiemu - jak opisała Wirtualna Polska - miała być próba wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości fundacji Lux Veritatis dyrektora Radia Maryja Tadeusza Rydzyka, już po przegranych przez PiS wyborach, gdy Romanowski nie miał już upoważnienia do zarządzania Funduszem.
Jak napisała WP, ze zgromadzonego materiału ma wynikać, że po przegranych przez PiS wyborach w październiku 2023 roku Romanowski przez miesiąc dzielił pieniądze bez żadnego upoważnienia, które mu wygasło. Według ustaleń śledczych, miał przyznać wsparcie fundacji Lux Veritatis założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka, wiedząc, że oferta powinna zostać odrzucona na etapie oceny formalnej.
WP opisuje, że zgodnie z treścią oferty, Fundacja Lux Veritatis miała realizować część zadań przy udziale TV Trwam, w szczególności w ramach audycji "Rozmowy niedokończone", jednak - jak wskazano we wniosku o uchylenie immunitetu Romanowskiego - fundacja, ubiegając się o pieniądze, złożyła oświadczenie, że projekt będzie realizowany "z wyłączeniem prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej". WP zaznaczyła, że fundacja właśnie w ramach działalności gospodarczej nadaje programy w TV Trwam, w tym wskazaną powyżej audycję.
Jak napisała Wirtualna Polska, mimo tej sprzeczności Romanowski 30 listopada zeszłego roku, zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej, zawarł umowę z fundacją Lux Veritatis na 7 178 028 złotych na lata 2024-2026. Po zmianie rządu wypłaty zostały wstrzymane, dlatego Fundacja Lux Veritatis nie dostała nawet pierwszej transzy.
Prokuratura bada Fundusz Sprawiedliwości
Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która do tej pory postawiła zarzuty dziesięciu osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to między innymi beneficjent Funduszu Sprawiedliwości, a także byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujący się Funduszem, którego głównym celem miała być pomoc ofiarom przestępstw.
Postępowanie toczy się między innymi w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników resortu sprawiedliwości, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TV Trwam