TVN24 | Polska

Odwołane imprezy masowe i ograniczenia w szpitalach. Polska w obliczu koronawirusa

TVN24 | Polska

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
asty/pm
Źródło:
TVN24
Polacy szykują się na koronawirusa
Polacy szykują się na koronawirusaTVN24
wideo 2/4
TVN24Polacy szykują się na koronawirusa

Władze Krakowa zarządziły dezynfekcję środków transportu publicznego. Tramwaje i autobusy są dokładnie sprzątane. Wrocław odwołał debatę, w Katowicach powiedziano "nie" mistrzostwom świata w hokeju kobiet, a szpitale wprowadzają nowe zasady odwiedzin. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jeszcze we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał, że lekarze wciąż nie potwierdzili przypadku koronawirusa w naszym kraju i wciąż trwają przygotowania do epidemii.

- W Polsce jeszcze nie mamy wirusa, ale już zaczynamy ćwiczenia. W każdym województwie będą wybrane, jeden do dwóch szpitali, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły przyjmowaniu pacjentów, którzy są zainfekowani - mówił Łukasz Szumowski.

W środę minister poinformował o potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce.

CZYTAJ WIĘCEJ: JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS? ZOBACZ MAPY >>>

Ćwiczenia planowane są w tym tygodniu. Już teraz szpitale ograniczają przyjęcia i wejścia. W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, z powodu grypy, dyrektor polecił, by przy dziecku został tylko jeden z opiekunów.

- W trakcie hospitalizacji w naszym szpitalu doszło do rozwoju choroby. To są dzieci przewlekle chore z obniżoną odpornością - zwraca uwagę dyrektor dr n. med. Marek Migdał z Instytutu 'Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka".

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, też z powodu grypy, zakazano grupowych odwiedzin. W pełnej gotowości z powodu groźby epidemii koronawirusa jest też szpital w Bielsku-Białej. Lekarze wstrzymali planowe przyjęcia. Anna Szafrańska rzeczniczka placówki, podkreśla, że przypadki nagłe są do szpitala przyjmowane. - Podobnie jak pacjenci nowotworowi oraz osoby, które są dializowane - dodaje.

Polskie szpitale wprowadzają ograniczenia odwiedzin chorychTVN24

Odwoływane imprezy masowe

Władze Krakowa zarządziły, że pojazdy komunikacji miejskiej mają nie tylko być czyszczone, ale też dezynfekowane.

Na zimne dmuchają też organizatorzy mistrzostw świata hokeja. Z powodu koronawirusa odwołali między innymi marcowy turniej kobiet w Katowicach. Do Polski miały przylecieć zawodniczki z Korei, Chin i Włoch.

- Na pewno jest to dla naszych dziewczyn duży cios, bo bardzo chciały się pokazać przed własną publicznością - przyznaje członek zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Marta Zawadzka.

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA? ZOBACZ WSKAZÓWKI WHO >>>

We Wrocławiu goście już przylecieli na imprezę. W stolicy Dolnego Śląska miała się odbyć debata o współpracy z Wielką Brytanią po jej wyjściu z Unii.

Przyleciał burmistrz Oksfordu, miasta partnerskiego, i prawie 200 innych gości. Debaty nie będzie, przez koronawirusa. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie zgodził się na organizowanie spotkań przez najbliższe trzy tygodnie we wszystkich jednostkach Parlamentu.

Koronawirus w Polsce TVN24

- Niektórych nie udało się skutecznie uprzedzić i dopiero tutaj na miejscu, kilka minut przed imprezą, dowiedziały się, że nie będą mogły spotkać się z naszymi gośćmi - mówi szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu Łukasz Kempara.

- Nie należy też przesadzać. Pamiętajmy, że każdej soboty, w każdym dużym mieście, w wielkich marketach odbywa się w Polsce impreza masowa pod nazwą "masowe zakupy", odbywają się mecze piłkarskie - zwraca uwagę Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. - Nie zalecamy, żeby zamarło w ogóle życie społeczne w kraju - dodaje.

W najbliższych dniach ulotki z informacjami o nowym wirusie mają trafić do skrzynek wszystkich Polaków.

Autor:Łukasz Wieczorek, asty/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości