Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Sójka (PiS): pani minister Leszczyna ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację
Sójka (PiS): pani minister Leszczyna ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację TVN24
wideo 2/13
Sójka (PiS): pani minister Leszczyna ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację TVN24

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Sejm na czwartkowym posiedzeniu zajął się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny (KO). Odwołania jej chcieli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, według których ponosi ona pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Jak głosowały kluby i koła

W bloku głosowań wniosek został odrzucony przez izbę. W głosowaniu wzięło udział 446 posłów. Za wnioskiem opowiedziało się 208, przeciw było 238 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W liczącym 190 osób klubie Prawa i Sprawiedliwości głosowały 183 osoby. Wszystkie były za wnioskiem. W klubie Koalicji Obywatelskiej z 157 członków głosowało 154. Wszyscy oni opowiedzieli się przeciw.

31 osób z klubu Polska2050-Trzecia Droga było przeciw, jedna osoba nie głosowała. Z PSL-Trzeciej Drogi wszystkie 32 osoby były przeciwko wotum.

20 osób z klubu Lewicy było przeciw, jedna nie głosowała. W Konfederacji 17 z 18 było za, a jedna osoba nie głosowała.

5 parlamentarzystów koła Razem opowiedziało się za wnioskiem. Z koła Wolni Republikanie 3 osoby zagłosowały za, jedna nie głosowała. Poseł niezrzeszony Adam Gomoła był przeciwko.

W październiku klub Lewicy opuścili i utworzyli sejmowe koło Razem: Maciej Konieczny, Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza, Marta Stożek, a także Paulina Matysiak. Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, senatorka Anna Górskia oraz posłanki: Joanna Wicha, Dorota Olko i Daria Gosek-Popiołek, które wcześniej podjęły decyzję o opuszczeniu partii Razem, przekazały, że pozostaną w klubie Lewicy, ale nie zapisują się do żadnej partii. Oznacza to, że kluby KO, Polska 2050-Trzecia Droga, PSL-Trzecia Droga i Lewicy mają w Sejmie łącznie 242 posłów.

Sójka (PiS): pani minister ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację

Wcześniej w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem.

Jako pierwsza w debacie zabrała głos posłanka Katarzyna Sójka (PiS), przedstawicielka wnioskodawców. - Na wczorajszej, skandalicznej w przebiegu, komisji zdrowia dotyczącej odwołania pani minister Leszczyny zostały pogwałcone podstawowe prawa demokracji i możliwość zadania przez posłów pytania. Jednocześnie pani minister nie udzieliła odpowiedzi na żadne z zadanych pytań. Głos posła opozycji w dzisiejszym parlamencie nie jest słuchany i pokazuje to, jaką wagę ma dla was głos obywateli - mówiła.

Według niej "pani minister ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację polskiego systemu ochrony zdrowia". - To odpowiedzialność za każdego pacjenta. Szereg niezrozumiałych, nieracjonalnych i sprzecznych z interesem pacjenta działań minister Leszczyny doprowadziło dzisiaj do dramatycznej sytuacji w placówkach medycznych funkcjonujących na terenie całego kraju - przekonywała.

Jej zdaniem "piastowanie stanowiska ministra zdrowia przez Izabelę Leszczynę to choroba, która toczy polski system ochrony zdrowia od momentu namaszczenia jej przez Donalda Tuska na ten urząd".

Sójka (PiS): pani minister Leszczyna ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację
Sójka (PiS): pani minister Leszczyna ponosi pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację TVN24

Golbik (KO): wniosek oraz uzasadnienie nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością

Przewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Marta Golbik (KO) przedstawiała sprawozdanie ze środowych obrad tego gremium, które zarekomendowało odrzucenie wniosku. Przekazała, że "z samej dyskusji, trwającej blisko dwie godziny, wielu parlamentarzystów odniosło wrażenie, że przedstawiony wniosek oraz uzasadnienie nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością".

- Przytaczane w nim tezy ze strony wnioskodawców w wielu przypadkach okazały się, jak wyjaśniła nam pani minister zdrowia, chybione. Choćby zarzuty o niewykorzystanie środków z KPO, znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. W rzeczywistości, jak wytłumaczyła pani minister oraz parlamentarzyści, podana przez wnioskodawców teza dotyczyła środków KPO w dyspozycji innego resortu. A środki Ministerstwa Zdrowia w kwocie 17,8 miliarda złotych są już, jak wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia, w znacznej mierze przyznane wnioskującym o nie podmiotom - mówiła.

Golbik (KO) o przebiegu komisji zdrowia, która zajmowała się wniosek o wotum wobec Leszczyny
Golbik (KO) o przebiegu komisji zdrowia, która zajmowała się wniosek o wotum wobec LeszczynyTVN24

- Członkowie komisji zwrócili również uwagę na tezy zwyczajnie fałszywe. Warte potępienia są między innymi siejące niepewność stwierdzenia o niewystarczających środkach na program lekowy dla chorych na SMA. Jak poinformowała pani minister, na obecny rok pula środków przeznaczanych na leki pacjentów z SMA wzrosła o 33 procent względem poprzedniego roku. A do programu zaczęto kwalifikować pacjentów w szerszym zakresie wieku, umożliwiając chorym dłuższe korzystanie ze skutecznej dla nich terapii - wskazała Golbik.

Żukowska (Lewica): udało jej się wykroić 500 milionów złotych

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zwróciła się do posłów PiS, wskazując, że Leszczyna "musiała pracować na waszym PiS-owskim budżecie, a i tak udało jej się wykroić 500 mln złotych na powszechne in vitro, finansowane w 58 ośrodkach kraju z budżetu państwa".

Wyliczała także "cztery miliardy dwieście milionów złotych na inwestycje w obszarze zdrowia psychicznego, w tym tak istotnym obszarze jakim jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży" i "plan chorób rzadkich (na) sto milionów złotych". - Wszystko to pani minister znalazła. Znalazła jeszcze inne rozwiązania, których wy nie chcieliście wprowadzić, a tak dużo mówicie o tym, jak troszczycie się o macierzyństwo, o demografię, o kobiety - dodała.

Wskazała też m.in. na "badania prenatalne dla wszystkich kobiet bez ograniczeń wiekowych", stworzenie "wytycznych w sprawie przerywania ciąży", "szczepienia przeciwko HPV" czy "zniesienie limitów w opiece paliatywnej i hospicyjnej". - To wszystko zrobiła pani minister Leszczyna. Nie wy przez osiem lat - podkreśliła.

Anna Maria Żukowska podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Izabeli Leszczyny
Anna Maria Żukowska podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Izabeli LeszczynyTVN24

Zawisza (koło Razem): zagłosujemy za wnioskiem

Przewodnicząca koła Razem Marcelina Zawisza stwierdziła, że "koalicja rządząca do władzy doszła również dlatego, że ludzie mieli już dość niedofinansowanego systemu ochrony zdrowia i władzy, która nie potrafi z tym nic sensownego zrobić".

- To wciąż priorytet dla Polek i Polaków. Tymczasem według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań. Ponieważ nowa władza na ochronę zdrowia planuje przeznaczyć tylko tyle, ile PiS-owska ustawa wymaga - mówiła.

- Wczoraj na komisji słyszeliśmy festiwal zachwytów nad tym, co zostało zrobione. Dzisiaj mamy powtórkę, więc ja zdradzę państwu sekret. Prawo i Sprawiedliwość za pojedyncze rzeczy też można było chwalić. Ale Polki i Polacy stwierdzili, że to, jak Prawo i Sprawiedliwość mało przeznacza na ochronę zdrowia, jest jednym z wystarczających powodów do tego, żeby odwołać ich i dać państwu szansę na to, żeby naprawić to, co oni przez lata psuli - kontynuowała.

Według niej "Polki i Polacy mają już dosyć tego, że nie są w stanie zapisać swoich dzieci i sami siebie do lekarzy specjalistów, że muszą czekać długo na operacje".

Przekazała też, że "zagłosujemy za wnioskiem o odwołanie pani minister Leszczyny".

Marcelina Zawisza podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Izabeli Leszczyny
Marcelina Zawisza podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec Izabeli LeszczynyTVN24

Po dyskusji klubów i kół na sejmowej mównicy pojawili się premier Donald Tusk, a następnie Izabela Leszczyna.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk broni Leszczyny i mówi o "upiornym przypadku" po stronie PiS-u

Co PiS zarzuca Leszczynie

Pod wnioskiem z 7 listopada o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia podpisało się kilkudziesięciu posłów z klubu PiS, według których ponosi ona pełną odpowiedzialność za pogarszającą się sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej. W środę sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała jego odrzucenie. Sama szefowa resortu, obecna na posiedzeniu komisji, wniosek PiS nazwała "listą fałszywych zarzutów i kłamstw".

Izabela LeszczynaPAP/Piotr Nowak

Wśród zarzutów wobec Leszczyny PiS wymieniło m.in.: wstrzymanie finansowania programu leczenia stwardnienia zanikowego mięśni (SMA), zaproponowanie likwidacji 111 oddziałów ginekologiczno-położniczych, zrezygnowanie z wartego 300 mln zł programu wsparcia produkcji polskich leków oraz pogłębiające się problemy finansowe szpitali.

PiS napisało też we wniosku, że w pierwszym roku urzędowania Leszczynie zabraknie w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 10 miliardów zł.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

O naszej decyzji zdecydowały osobiste zalety pana doktora - mówił Jarosław Kaczyński o powodach wyboru Karola Nawrockiego na kandydata PiS na prezydenta. - Uznaliśmy, że to najlepszy kandydat - mówił prezes PiS i przekonywał, że szef IPN "jest człowiekiem przenikliwym, człowiekiem zdrowego rozsądku".

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak. - Jestem gotowy do tego, aby reprezentować wszystkich Polaków - zapewnił Nawrocki.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium