TVN24 | Polska

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Policja uruchomiła specjalny telefon. "Zapewniamy anonimowość"

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akr,
ads
/adso,
now
Źródło:
PAP
Kurczyk: uruchomiliśmy specjalną infolinię do zgłaszania informacji na temat zatrucia Odry
Kurczyk: uruchomiliśmy specjalną infolinię do zgłaszania informacji na temat zatrucia OdryTVN24
wideo 2/35
TVN24Kurczyk: uruchomiliśmy specjalną infolinię do zgłaszania informacji na temat zatrucia Odry

Uruchomiono specjalny numer 600940690, pod który można dzwonić, mając informacje o sprawcach katastrofy ekologicznej w Odrze - poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych policja. - Osoby, które chciałyby zgłosić informację, ale obawiają się nieprzyjemności - proszę się tym nie przejmować. My zapewniamy anonimowość - mówił podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

W NIEDZIELĘ O GODZINIE 20 W TVN24 SPECJALNE WYDANIE "ROZMÓW O KOŃCU ŚWIATA" - ODRA UMIERA

W sobotę rano, w czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że komendant główny policji wyznaczył milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej.

"Informacje można przekazywać dzwoniąc m. in. pod numer tel. 600940690 utworzony specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody" - przekazała później policja. Dodała, że można również kontaktować się z każdą jednostką w kraju. "Gwarantujemy anonimowość" - napisali policjanci.

"Gwarantujemy pełną anonimowość"

- Wszystkie sygnały, które dostajemy, które zawierają istotne informacje, które mogą przyczynić się do tego, żeby ustalić sprawców tego zdarzenia, są przez nas wnikliwie analizowane, sprawdzane. Prowadzimy działania we współpracy z prokuraturą - mówił w niedzielę rano w TVN24 podkomisarz Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Apelował, by wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje dotyczące sprawcy zatrucia Odry kontaktowały się z policją. - Gwarantujemy pełną anonimowość. Osoby, które chciałyby zgłosić informację, ale obawiają się nieprzyjemności - proszę się tym nie przejmować. My zapewniamy anonimowość - zapewniał.

Kurczyk: uruchomiliśmy specjalną infolinię do zgłaszania informacji na temat zatrucia Odry
Kurczyk: uruchomiliśmy specjalną infolinię do zgłaszania informacji na temat zatrucia OdryTVN24

W KGP powstał zespół dotyczący działań policji w sprawie Odry

Kurczyk przekazał też, że w Komendzie Głównej Policji powstał zespół, który koordynuje działania policji w tej sprawie. - To nic nowego, to żadna tajemnica, że taki zespół powstał. Zawsze w takich sytuacjach, które charakteryzują się wysokim stopniem zagrożenia społecznego takie zespoły są powoływane. Również tutaj komendant główny policji powołał taki zespół. Co do współpracy i koordynacji działań między służbami, nie jestem upoważniony do informowania o tym. Są koordynowane na szczeblu ministerialnym, rządowym, siłą rzeczy nie jestem w stanie udzielić szczegółowej informacji - powiedział.

Dopytywany, kto stoi na czele zespołu, który powstał w KGP, odparł: - Nie informujemy o działaniach, które prowadzimy w KGP. W takich sytuacjach jest to albo komendant główny, albo któryś z zastępców, albo policjant wskazany przez komendanta głównego.

Kurczyk: KGP powstał zespół dotyczący działań policji ws. Odry
Kurczyk: KGP powstał zespół dotyczący działań policji ws. OdryTVN24

Katastrofa ekologiczna w Odrze

Tony śniętych ryb znajdowane są w Odrze od wielu dni na odcinku kilkuset kilometrów. Umierają też inne zwierzęta. Pierwsze sygnały o katastrofie ekologicznej pojawiły się pod koniec lipca, jednak jej przyczyna nie jest potwierdzona. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała w sobotę 13 sierpnia, że pierwsze wyniki toksykologii ryb wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Trwają kolejne badania, a aktywiści, specjaliści, część samorządowców i politycy opozycji pytają, dlaczego reakcja na katastrofę w Odrze zajęła władzom centralnym aż dwa tygodnie.

Kalendarium katastrofy ekologicznej w Odrze
Kalendarium katastrofy ekologicznej w OdrzeTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, ads /adso, now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Katarzyna Kotula

Pozostałe wiadomości