"Nikogo nie obmacywałem, ale można wstać i dać mi w twarz"

Aktualizacja:
Wizyta u profesora nagrana przez jedną z pacjentek
Wizyta u profesora nagrana przez jedną z pacjentek
TVN/Film z 25.03.2010
Wizyta u profesora nagrana przez jedną z pacjentekTVN/Film z 25.03.2010

Czułam się jak zgwałcona, mam nadzieję, że zapłaci za to, co zrobił - mówią pacjentki, które twierdzą, że prof. Lechosław Gapik je molestował. - Nie dotykałem piersi, ani miejsc intymnych, nie miałem żadnych motywów seksualnych - odpiera zarzuty lekarz. Koledzy profesora ze środowiska seksuologów, komentując sprawę na gorąco, przyznają: - Jesteśmy zaskoczeni tym, co zobaczyliśmy.

Film z przebiegu wizyty u prof. Gapika nagrała ukrytą kamerą jedna z pacjentek. - Miałam problem w związku i zgłosiłam się do seksuologa. Byłam bardzo zestresowana, ponieważ była to moja pierwsza tego typu wizyta. Poprosił, żebym położyła się na kozetce i zahipnotyzował mnie. Zaczął od dotykania mojej twarzy, później dotykał moich ust. Wkładał mi palec do buzi. Mówił, że jestem wyzwolona, że jestem piękna. Zaczął mnie dotykać również w takich miejscach intymnych. I mimo że już bardzo mi się to nie podobało, nie potrafiłam się obudzić. Jakbym była naćpana – opowiada o swojej pierwszej wizycie u prof. Gapika jego była już pacjentka - Matylda.

Wizyta u prof. Gapika nagrana ukrytą kamerą przez jedną z pacjentek
Wizyta u prof. Gapika nagrana ukrytą kamerą przez jedną z pacjentektvn

Tę relację "Uwaga" TVN pokazała w środę. Po emisji do redakcji napłynęło wiele listów od kobiet, które - podobnie, jak pani Matylda - czują się wykorzystane przez prof. Gapika. "Wreszcie moja rodzina zrozumiała, dlaczego po drugiej wizycie zrezygnowałam". "Mam nadzieję, że zapłaci za to, co zrobił" - to tylko niektóre z fragmentów listów.

"Mają prawo powiedzieć stop"

- Wiem, że molestuje pacjentki i czerpie z tego przyjemność, jak wyszłam stamtąd, czułam się, jakby mnie zgwałcił - mówi reporterowi "Uwagi" TVN, pani Matylda.

Prof. Gapik nie ma sobie nic do zarzucenia. Jak stwierdza, posługuje się "autorską formą terapii behawioralnej", polegającej na wprowadzaniu pacjenta w stan relaksu, a następnie stosuje zabieg "polegający na terapeutycznym oddziaływaniu słownym połączonym z sugestywnym dotykiem".

"Prof. Gapik chciał mi dać klapsa"
"Prof. Gapik chciał mi dać klapsa"tvn

- Nie wszyscy ludzie są zadowoleni z metod terapii, którą się stosuje, ja się z całą pewnością staram tych granic nie przekraczać - zapewnia.

Pytany, dlaczego wkłada pacjentkom palce do buzi, odpowiada: - Zasadniczo nie są wkładane. W niektórych przypadkach napięcie, które występuje u osoby poddanej temu zabiegowi jest tak duże, że manifestuje się silnie zaciśniętymi ustami. Jeżeli zdarzyłoby się, że moje działania - z punktu widzenia pacjenta czy pacjentki - były nieakceptowane, to w każdej chwili zgodnie z kontraktem terapeutycznym ma prawo powiedzieć stop. Gdybym rzeczywiście coś takiego robił, to można wstać, dać mi w twarz i wyjść.

Zapewnia, że nie dotyka pacjentek w miejscach intymnych. - Dotykam karku, bo tam mamy do czynienia z różnymi napięciami, dotykam mostka oraz okolic żołądka. Nie ma powodu, żebym dotykał piersi, nikogo nie obmacywałem, nie jest to w moim zwyczaju, nie jest to potrzebne do zabiegu - mówi.

Pani Matylda mówi, że lekarz zachęcając ją do kolejnej wizyty mówi, iż poczuje motylki w brzuchu, i że będzie za nim tęsknić. - I że podczas następnej wizyty spróbujemy innych rzeczy i on chciałby dać mi klapsa.

Prof. Lechosław Gapik nie ma sobie nic do zarzucenia
Prof. Lechosław Gapik nie ma sobie nic do zarzuceniatvn

Sprawa do rzecznika dyscyplinarnego

Prof. Gapik jest m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego i superwizorem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Wiceprezes PTS Wiesław Czernikiewicz powiedział, że na posiedzeniu zarządu, które ma się odbyć na początku kwietnia, ma zostać podjęta decyzja co do poznańskiego psychologa i seksuologa.

Koledzy profesora ze środowiska seksuologów, komentując sprawę na gorąco, przyznają: - Jesteśmy zaskoczeni tym, co zobaczyliśmy.

- Kobiety miały prawo czuć się jak zgwałcone i mieć przykre doznania - przyznaje prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Lekarz jest również profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Rzecznik uczelni Dominika Narożna poinformowała, że rektor skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego uczelni. - Rozważy on możliwość wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego zarzutów formułowanych w mediach pod adresem profesora - powiedziała Narożna.

Seksuolodzy o metodach prof. Gapika
Seksuolodzy o metodach prof. Gapikatvn

Prokuratura apeluje do kobiet

Prokuratura czeka na oficjalne zgłoszenie w sprawie molestowania, którego miał się dopuścić prof. Gapik. Rzecznik poznańskiej prokuratury okręgowej Magdalena Mazur-Prus powiedziała, że dziennikarski materiał budzi podejrzenie, iż doszło do popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu drugiej osoby do poddania się innej czynności seksualnej.

- Jest to przestępstwo, które jest ścigane na wniosek. Prokurator bez wniosku od osoby pokrzywdzonej nie może podjąć żadnych czynności - nie tylko postępowania sprawdzającego, ale nawet czynności sprawdzających - wyjaśniła Mazur-Prus.

Przyjaciel Kaszpirowskiego

Prof. Gapik jest wybitnym psychologiem i ekspertem z zakresu psychoterapii zaburzeń seksualnych, laureatem wielu cenionych w świecie naukowym nagród.

Elementy hipnozy stosuje w swojej praktyce niewielu terapeutów. Niekwestionowanym w Polsce autorytetem od spraw hipnoterapii jest właśnie profesor Gapik, przyjaciel słynnego Anatolija Kaszpirowskiego i autor wielu książek na temat zastosowań hipnozy. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy naukowej i klinicznej profesor Gapik opracował swoją własną metodę postępowania z pacjentami.

Źródło: TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN/Film z 25.03.2010

Pozostałe wiadomości

Przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy w miejscowości Dąbrowa Zielona (Śląskie). Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka. Zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie badania identyfikacyjne DNA, które to wyjaśnią - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustalił nieoficjalnie reporter TVN24 Jerzy Korczyński, w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała się pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Kobieta nie była jednak w stanie określić w 100 procentach, czy to jest jej brat.

Znaleziono zwłoki mężczyzny. "Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to Jacek Jaworek"

Znaleziono zwłoki mężczyzny. "Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to Jacek Jaworek"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Firmy i usługi z całego świata zostały w piątek dotknięte poważną awarią informatyczną. Jak potwierdziła firma CrowdStrike, sytuację spowodował błąd w aktualizacji jej oprogramowania. Firma Microsoft przekazała, że doszło również do awarii po jej stronie.

To ta firma stoi za globalną awarią. Czym jest CrowdStrike?

To ta firma stoi za globalną awarią. Czym jest CrowdStrike?

Źródło:
CNN, BBC, PAP, tvn24.pl

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Rosyjski sąd uznał w piątek dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha za winnego szpiegostwa i skazał go na 16 lat więzienia - podała państwowa agencja informacyjna RIA. 32-letni Amerykanin twierdzi, że jest niewinny, a jego redakcja nazwała proces farsą.

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich skazany na 16 lat więzienia w Rosji. "Haniebny, fałszywy wyrok"

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich skazany na 16 lat więzienia w Rosji. "Haniebny, fałszywy wyrok"

Źródło:
Reuters, PAP

W Piotrówku na Dolnym Śląsku 15-latka pogryzł pies. Pomocy udzielili mu strażacy. Według relacji komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej z Jordanowa Śląskiego chłopiec został pogryziony podczas rozdzielania psów. 

Pogryziony 15-latek. Próbował rozdzielić psy

Pogryziony 15-latek. Próbował rozdzielić psy

Źródło:
tvn24.pl

17-letni Artem został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Z ranami głowy i ręki trafił do szpitala, przeszedł operację. Wiele osób chce mu pomóc, wsparcie obiecał konsul Ukrainy, uruchomiono także zbiórkę pieniędzy na rehabilitację nastolatka. Artem zaskoczony tym odzewem część pieniędzy postanowił przeznaczyć na domy dziecka w Polsce.

17-letni Artem stracił palec po ataku maczetą. "Jestem zaskoczony, że tak wielu Polaków chce mi pomóc"

17-letni Artem stracił palec po ataku maczetą. "Jestem zaskoczony, że tak wielu Polaków chce mi pomóc"

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie trafił do aresztu. Wnioskowała o to prokuratura, ale nie zgodził się sąd. Mamy całe uzasadnienie tej decyzji. Prokuratura ma czas do wtorku na ewentualne zażalenie.

Mamy całe uzasadnienie sądu w sprawie Romanowskiego

Mamy całe uzasadnienie sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24

W Mrzeżynie (woj. zachodniopomorskie) kierowca poinformował policję o innym uczestniku ruchu drogowego, który nie trzyma pasu ruchu i dziwnie się zachowuje. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Kierowca został zatrzymany, a auto odholowane.

Wsiadł za kierownicę, mając ponad trzy promile alkoholu. Nagranie

Wsiadł za kierownicę, mając ponad trzy promile alkoholu. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka, który w Nowym Targu (Małopolskie) napadł na 19-latkę wracającą z pracy. Mężczyzna miał ją złapać za szyję i przewrócić na ziemię. Usłyszał zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Zaatakował w nocy 19-latkę. "Miał złapać ją za szyję i przewrócić na ziemię"

Zaatakował w nocy 19-latkę. "Miał złapać ją za szyję i przewrócić na ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria systemów informatycznych nie dotknęła działających w Polsce banków - wynika z informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24 przez największe banki w kraju. Zapytaliśmy o ewentualne utrudnienia dla klientów PKO BO, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millenium i Santander.

Banki komentują wielką awarię

Banki komentują wielką awarię

Źródło:
tvn24.pl

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie linii Wizz Air powinni się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem.

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów. Dwa zostały odwołane

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów. Dwa zostały odwołane

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W piątek miała miejsce globalna awaria systemów informatycznych. Utrudnienia znacząco wpłynęły i częściowo nadal wpływają na działalność gospodarki, w tym linii lotniczych, terminali morskich, niektórych banków. Firma CrowdStrike tworząca oprogramowanie antywirusowe przekazała w oświadczeniu, że do problemów doszło w wyniku nieudanej poprawki do jednego z jej produktów. Microsoft dodał, że równocześnie doszło też do problemów z jego własnym oprogramowaniem. Chaos to efekt połączonego skutku tych dwóch awarii.

Globalna awaria informatyczna uderzyła w systemy na lotniskach, szpitale i banki

Globalna awaria informatyczna uderzyła w systemy na lotniskach, szpitale i banki

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Dwuletni chłopiec wypadł przez okno z trzeciego piętra w jednym z bloków w Kraśniku (Lubelskie). Chłopiec został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Dwulatek wypadł przez okno z trzeciego piętra

Dwulatek wypadł przez okno z trzeciego piętra

Źródło:
tvn24.pl

Słubiccy policjanci chcieli zatrzymać do kontroli kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość. Mężczyzna ignorował sygnały świetlne i dźwiękowe wydawane przez funkcjonariuszy. Po krótkim pościgu 32-latek zatrzymał się. Badanie alkomatem wykazało, że miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie.

Myślał, że policjanci chcą go tylko wyprzedzić. Nagranie z pościgu

Myślał, że policjanci chcą go tylko wyprzedzić. Nagranie z pościgu

Źródło:
tvn24.pl, Policja Lubuska

Pogodna, słoneczna i bardzo ciepła aura utrzyma się do końca tygodnia. Później Polska znajdzie się w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który, oprócz ochłodzenia, przyniesie przelotne opady deszczu i lokalne burze.

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Przed nami gorący weekend. Nowy tydzień przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Dr Kevin O'Connor, lekarz Białego Domu, poinformował w czwartek o szczegółach stanu zdrowia Joe Bidena. Zmaga się on z infekcją COVID-19. Zgodnie z relacją lekarza parametry życiowe prezydenta są w normie, przyjmuje leki i kontynuuje "zajmowanie się sprawami narodu amerykańskiego". O'Connor zapewnił, że regularnie będzie dostarczać nowych informacji na temat zdrowia polityka.  

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Źródło:
NBC News, tvn24.pl

Na kołobrzeskim lotnisku doszło do wypadku turystycznej awionetki. Podczas startu samolotu maszyna wjechała w ogrodzenie. Trzy osoby wyszły z maszyny o własnych siłach, nikomu nic się nie stało. Na miejscu pracuje sześć zastępów straży pożarnej.

Samolot uderzył w ogrodzenie przy próbie startu

Samolot uderzył w ogrodzenie przy próbie startu

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Dwuletni chłopiec bez opieki spacerował w sąsiedztwie parku w Ustrzykach Dolnych (Podkarpackie). Dwaj nastolatkowie zainteresowali się jego losem i zaalarmowali służby. Chłopczyk nie potrafił wskazać, gdzie mieszka, nie wiadomo było także, jak się nazywa. Dzięki policjantom bezpiecznie wrócił do domu.

Dwulatek bez opieki w parku. Zainteresowali się nim dwaj nastolatkowie

Dwulatek bez opieki w parku. Zainteresowali się nim dwaj nastolatkowie

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 2,5 tony krajanki tytoniowej oraz ponad 6 mln sztuk papierosów ujawnili mundurowi po siłowym otwarciu hali na terenie powiatu oleckiego (woj. warmińsko-mazurskie). Na miejscu zatrzymano 12 podejrzanych, a jeszcze jednego na innej posesji. Palił kartony po papierosach. 

Nielegalna fabryka papierosów w hali po zakładzie produkcyjnym. Zatrzymali 13 osób

Nielegalna fabryka papierosów w hali po zakładzie produkcyjnym. Zatrzymali 13 osób

Źródło:
tvn24.pl

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl