Katalizatory w nadkolach ciężarówki i w przesyłkach. Przemyt udaremnili celnicy

Autor:
wini/tok
Źródło:
PAP
Przemyt używanych i sproszkowanych katalizatorów
Przemyt używanych i sproszkowanych katalizatorówKrajowa Administracja Skarbowa
wideo 2/4
slideshow KAS

Dwie próby przemytu niebezpiecznych odpadów udaremnili celnicy z Medyki i Budomierza (woj. podkarpackie). W sumie przejęto 180 kilogramów używanych i sproszkowanych katalizatorów samochodowych.

O udaremnionych przemytach odpadów poinformowała we wtorek Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa. Rzeczniczka KAS w Rzeszowie Edyta Chabowska przekazała, że pierwszy przemyt został ujawniony w czasie kontroli pojazdu.

- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili na towar schowany w nadkolach pojazdu. Okazało się, że w ukrytych przed kontrolą 24 workach znajdują się 124 kilogramy sproszkowanych wkładów katalizatorów samochodowych – dodała.

Za przemyt katalizatorów odpowie 44-letni obywatel Ukrainy.

W sumie przejęto 180 kilogramów używanych i sproszkowanych katalizatorów samochodowychKrajowa Administracja Skarbowa

Przemyt w Medyce

Natomiast na przejściu w Medyce na zużyte katalizatory, ważące w sumie ponad 55 kg, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu ciężarowego.

Jak podała rzeczniczka, 27 katalizatorów znajdowało się w dwóch przesyłkach transportowanych przez granicę. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Chabowska zaznaczyła, że w obydwu przypadkach w wykryciu przemytu odpadów pomogły funkcjonariuszom skanery RTG.

Przemyt udaremnili celnicyKrajowa Administracja Skarbowa

Przewóz odpadów przez granicę

Rzeczniczka przypomniała, że legalny przewóz odpadów wymaga spełnienia określonych wymogów, wśród nich jest m.in. posiadanie dokumentu zgłoszenia oraz decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zezwalającej na ich przywóz.

Za nielegalny przewóz odpadów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udaremnili nielegalny przewóz przez granicę ponad 26 ton odpadów, w tym złomu metalu, zużytych i sproszkowanych katalizatorów samochodowych.

Autor:wini/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa

Pozostałe wiadomości