"Prezydent na potrzeby bieżącej gry politycznej wziął jako zakładników miliony Polaków"

Źródło:
TVN24
Szłapka o wecie prezydenta: na potrzeby bieżącej gry politycznej wziął jako zakładników miliony Polaków
Szłapka o wecie prezydenta: na potrzeby bieżącej gry politycznej wziął jako zakładników miliony PolakówTVN24
wideo 2/4
Szłapka o wecie prezydenta: na potrzeby bieżącej gry politycznej wziął jako zakładników miliony PolakówTVN24

Myślę, że z punktu widzenia milionów Polaków to jest zaskakujące, że prezydent na potrzeby bieżącej gry politycznej wziął jako zakładników miliony Polaków - tak Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej, minister do spraw Unii Europejskiej, komentował w "Kropce nad i" w TVN24 zawetowanie przez prezydenta ustawy okołobudżetowej. Stwierdził, że prezydent, podejmując taką decyzję, przewidywał, że otwiera "jedyną możliwość" do scenariusza, który zastosował minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, czyli postawienia w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. 

Prezydent Andrzej Duda poinformował 23 grudnia, że zawetował ustawę okołobudżetową na 2024 rok. Uzasadnił swoją decyzję niedawnymi zmianami w mediach publicznych - uznał je za niekonstytucyjne. W zawetowanej ustawie zapisano m.in. możliwość przekazania trzech miliardów złotych na media publiczne, a także mechanizmy, dzięki którym będzie możliwy wzrost wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2024 roku o 30 procent, a w przypadku nauczycieli początkujących o 33 procent, jak również wzrost wynagrodzeń pracowników służb mundurowych.

Natomiast w środę resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz "w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych" podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa.

TVP, Polskie Radio i PAP w stanie likwidacji. Decyzja ministra kultury

Szłapka: prezydent wziął jako zakładników miliony Polaków

O tej sprawie mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Adam Szłapka z klubu Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Nowoczesnej, minister do spraw Unii Europejskiej.

- Niestety przez te ostatnie osiem lat media publiczne zostały zniszczone, zaorane, zostały stworzone media absolutnie partyjne. I teraz trzeba tę sytuację naprawić. Mam zaufanie do pana ministra Sienkiewicza, który wie, co robi, jest do tego przygotowany - mówił.

Zdaniem Szłapki prezydent swoim wetem nie dał Sienkiewiczowi innego wyjścia niż postawienie tych spółek w stan likwidacji. Jego zdaniem prezydent, podejmując taką decyzję, przewidywał, że otwiera "jedyną możliwość do zastosowania tego scenariusza, który zastosował pan minister Sienkiewicz". 

- Rozumiem, że pan prezydent wywodzi się z innego środowiska politycznego, rozumiem, że był kandydatem PiS-u w jednych i drugich wyborach (prezydenckich - red.). Natomiast myślę, że to jest z punktu widzenia milionów Polaków zaskakujące, że pan prezydent na potrzeby bieżącej gry politycznej wziął jako zakładników miliony Polaków, przede wszystkim nauczycieli, ale też pracowników administracji, którzy oczekują tych podwyżek - mówił dalej Szłapka.

CZYTAJ TEŻ: Halicki o mediach publicznych w stanie likwidacji: brzmi groźnie, ale to droga na ratunek

- Myślę, że ta decyzja będzie bardzo ciążyła na tym, jak miliony Polaków oceniają pana prezydenta Andrzeja Dudę - dodał.

- Pierwsze sygnały ze strony pana prezydenta, także na przykład podczas zaprzysiężenia (rządu - red.), raczej dawały taką szansę na to, że w tych najważniejszych sprawach prezydent będzie chciał współpracować. Wydaje mi się, jestem pewien, że podwyżki dla nauczycieli są taką właśnie sprawą, w której pan prezydent powinien współpracować. I też wydawało mi się, że będzie z przyjemnością chciał taką ustawę podpisać. Podjął inną decyzję, my sobie z tym poradzimy - zadeklarował gość "Kropki nad i".

Szłapka: rząd zareagował bardzo szybko na decyzję prezydenta

Gość TVN24 odniósł się także do tego, że prezydent w piśmie złożonym wraz z jego projektem ustawy okołobudżetowej na 2024 rok, zwrócił się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o możliwie najpilniejsze podjęcie prac legislacyjnych i uchwalenie ustawy przez posłów. Hołownia odpowiedział, że "Sejm będzie pracował zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wszystkie siły polityczne".

- W dojrzałych demokracjach jest tak, że jest władza ustawodawcza, jest władza wykonawcza. Mamy swój harmonogram. Pan prezydent podjął decyzję, moim zdaniem szkodliwą, z punktu widzenia całego procesu legislacyjnego, bo tu nie ma co zwlekać. Ale rząd zareagował bardzo szybko, jest już przygotowana ustawa, która wszystkie te sprawy wyjaśni - skomentował Szłapka.

Szłapka o pieniądzach z KPO: wniosek o pierwszą transzę złożony, przygotowujemy kolejne

Minister do spraw Unii Europejskiej mówił także o tym, co dalej z pieniędzmi z KPO dla Polski.

 - Wniosek na pierwszą transzę został złożony 15 grudnia. To jest wniosek o pierwszą wypłatę środków - prawie siedem miliardów euro. Naprawdę kosztowało nas to bardzo wiele pracy, żeby ten wniosek złożyć, bo rząd został zaprzysiężony 13 grudnia, a my 15 grudnia już ten wniosek złożyliśmy - mówił.

Dodał, że "teraz Komisja Europejska ma dwa miesiące na ocenienie tego wniosku". - My oczywiście cały czas nad tym pracujmy, żeby spełnić wszystkie wymagania. I w tym samym czasie pani minister (funduszy i polityki regionalnej - red.) Pełczyńska-Nałęcz przygotowuje już kolejne wnioski - dodał.

Szłapka o pieniądzach z KPO: wniosek o pierwszą transzę złożony, przygotowujemy kolejne
Szłapka o pieniądzach z KPO: wniosek o pierwszą transzę złożony, przygotowujemy kolejneTVN24

Autorka/Autor:mjz/tok

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl