We wtorek po południu odbył się egzamin maturalny z języka ukraińskiego. W sumie podeszło do niego 33 abiturientów. Wśród tematów na egzaminie znalazły się analiza wiersza Wasyla Symonenki o miłości do ojczyzny i opisanie stosunków rodzinnych na podstawie powieści Iwana Neczuj-Łewyckiego.
Pisemny egzamin z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym zdawało we wtorek po południu 33 abiturientów w kraju. Najwięcej z nich w liceum w Górowie Iławeckim - 27, pięć osób w Przemyślu i jedna w Legnicy.
Wicedyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim Aleksandra Łatanyszyn przekazała, że egzamin przebiegł spokojnie. - Wychodzący z egzaminu byli zadowoleni. Mówili, że tematy są przystępne i dobrze sobie poradzili - mówiła.
Pierwszy temat dotyczył analizy wiersza Wasyla Symonenki "Łabędzie macierzyństwa". Na jego podstawie należało przedstawić różne przejawy miłości i odwołać się do wybranego utworu literatury ukraińskiej. Drugim zadaniem było rozważenie stosunków rodzinnych w literaturze ukraińskiej. Piszący mieli zrobić to na podstawie powieści Iwana Neczuj-Łewyckiego "Rodzina Kajdasza", odwołując się też do innego wybranego utworu.
Reakcje zdających
- Wybrałem drugi temat, bo ta lektura bardziej mi pasowała niż analizowanie wiersza. Moim zdaniem zadania były przyjemne, tematy na wypracowaniu łatwe i matura poszła bardzo dobrze - powiedział Taras, który skończył pisać jako jeden z pierwszych. Jego kolega Iwan powiedział, że również wybrał drugi temat. - Jak dla mnie matura była łatwa, mieliśmy to w szkole, w podstawie programowej - dodał. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem górowskiego liceum abiturienci przyszli na maturę ubrani w tradycyjne "soroczki", czyli koszule wyszywane w ukraińskie wzory ludowe.
Bez uchodźców wojennych wśród maturzystów
Większość zdających tegoroczną maturę w liceum w Górowie Iławeckim to młodzież z rodzin pochodzenia ukraińskiego, mieszkająca na Warmii i Mazurach. Pięcioro to obywatele Ukrainy, których rodzice pracują w Polsce. Wśród abiturientów nie ma natomiast uchodźców wojennych, którzy przyjechaliby po ataku Rosji na Ukrainę. Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych obowiązkowym na poziomie podstawowym. Chętni mogą go także zdawać na poziomie rozszerzonym, w środę po południu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24