Maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się maraton egzaminacyjny dla tegorocznych absolwentów liceów i techników. Najwyżej punktowane na egzaminie jest wypracowanie - maturzyści mogli wybrać jeden z trzech tematów. O czym mogli pisać na maturze?
Egzamin maturalny z języka polskiego rozpoczął się w środę 4 maja o godz. 9. Do egzaminu podeszło blisko 300 tysięcy osób - w większości to tegoroczni absolwenci liceów i techników. Szczególny rocznik, który przez większość swojej licealnej edukacji uczył się zdalnie z powodu pandemii.
Przedłużające się nauczanie zdalne spowodowało, że minister edukacji zdecydował się na okrojenie części wymagań wobec maturzystów.
Już po kilkudziesięciu minutach pierwsi maturzyści zaczęli opuszczać sale egzaminacyjne i dzielić się w mediach społecznościowych m.in. na Twitterze swoimi doświadczeniami. Dzięki nim - i ich znajomym - wiemy, że jeden z trzech tematów maturalnych dotyczył "Pana Tadeusza" i tradycji. W drugim trzeba było odwołać się do "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Trzeci temat to interpretacja wiersza.
Pełne tematy i oficjalne tematy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje o godz. 14. Wtedy też opublikujemy je w tvn24.pl.
Matura 2022. Co dalej?
W tym roku, by uzyskać świadectwo dojrzałości należy uzyskać 30 proc. punktów z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Trzeba też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale on nie ma progu zdawalności i nie można go oblać.
5 maja absolwenci podejdą do egzaminu z matematyki, a 6 maja - część z nich - do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym. To najpopularniejszy język obcy.
Źródło: tvn24.pl