Prawie dziewięć lat trwa sprawa skazanych prawomocnie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, których 23 stycznia ułaskawił prezydent Andrzej Duda. Politycy, po dwóch tygodniach, opuścili we wtorek zakłady karne. Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń mających swój początek ponad 17 lat temu.
Kamiński i Wąsik zostali skazani za swoje działania dotyczące tak zwanej afery gruntowej - chodzi o okres od 14 grudnia 2006 roku do 5 lipca 2007 roku. Kamiński był wtedy szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą. CBA dostało sygnały o tym, że w kierowanym przez Andrzeja Leppera resorcie rolnictwa dochodziło do odrolniania działek w zamian za łapówki. Nie było jednak na to dowodów.
Mimo to Kamiński kazał rozpocząć operację i przygotować prowokację - stworzyć sytuację, w której agenci z podrobionymi dowodami mogliby podać się za kogoś innego, kto rzekomo ma dużą działkę pod Mrągowem i chce dać łapówkę za jej odrolnienie. Jak wykazało śledztwo i procesy sądowe, CBA sporządziło plan operacji specjalnej, który przewidywał m.in., że w sprawie odrolnienia gruntów trzeba sfałszować dokumenty razem z podpisami. Plan zaakceptował Kamiński. Sąd ocenił później, że wytworzono fałszywe dowody na nieistniejące w rzeczywistości przestępstwo.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Za co Kamiński i Wąsik zostali skazani
Kalendarium sprawy Kamińskiego i Wąsika
30 marca 2015. Nieprawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie - Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk.
3 listopada 2015. Skazani składają apelację od wyroku do Sądu Okręgowego w Warszawie.
16 listopada 2015. Prezydent Andrzej Duda ułaskawia Kamińskiego, Wąsika oraz dwóch innych skazanych w tej sprawie przed uprawomocnieniem się wyroku w ich sprawie.
30 marca 2016. Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego i wobec aktu łaski prezydenta umorzył sprawę. Oskarżyciele posiłkowi złożyli kasację do Sądu Najwyższego.
31 maja 2017. W odpowiedzi na pytanie sędziów rozpatrujących kasację Sąd Najwyższy uznał w uchwale, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych.
8 czerwca 2017. Marszałek Sejmu kieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie sporu kompetencyjnego dotyczącego prawa łaski między Sądem Najwyższym a prezydentem.
1 sierpnia 2017. Postępowanie kasacyjne w Sądzie Najwyższym zostało zawieszone w związku ze skierowaniem sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
28 lutego 2023. Sąd Najwyższy odwiesza postępowanie kasacyjne w związku z brakiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Następnie wyznacza termin rozprawy na 6 czerwca.
2 czerwca 2023. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjnego. Stwierdza, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta.
6 czerwca 2023. Sąd Najwyższy uchyla umorzenie sprawy z 2016 roku przez sąd okręgowy i kieruje sprawę do rozpatrzenia.
13 listopada 2023. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik składają ślubowanie w Sejmie jako posłowie X kadencji.
20 grudnia 2023. Sąd okręgowy skazuje Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności. Wyrok ten jest prawomocny.
21 grudnia 2023. Marszałek Sejmu wydaje postanowienie o wygaszeniu mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.
29 grudnia 2023. Do Sejmu i Sądu Najwyższego (Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych) wpływa odwołanie Wąsika i Kamińskiego od postanowienia marszałka Sejmu.
3 stycznia 2024. Gabinet marszałka Sejmu przekazuje do Sądu Najwyższego odwołanie Wąsika i Kamińskiego od decyzji o wygaszeniu mandatów - bezpośrednio do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
4 stycznia 2024. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uchyla postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.
8 stycznia 2024. Stołeczny sąd rejonowy poinformował, że "przygotowano dokumentację wykonawczą, w tym nakazy doprowadzenia skazanych".
9 stycznia 2024. Policja otrzymała dokumenty w sprawie doprowadzenia do zakładu karnego Kamińskiego i Wąsika.
9 stycznia 2024. Kamiński i Wąsik pojawiają się w Pałacu Prezydenckim - uczestniczą w uroczystości prowadzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W pewnym momencie opuszczają Pałac i udzielają krótkiego oświadczenia dla mediów, po czym wracają do budynku.
9 stycznia 2024. Pod nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy funkcjonariusze policji zatrzymali Kamińskiego i Wąsika w Pałacu Prezydenckim i przewieźli najpierw do komendy policji, a następnie do aresztu.
10 stycznia 2024. Mariusz Kamiński trafia do celi szpitalnej w Radomiu, a Maciej Wąsik zostaje osadzony w więzieniu pod Ostrołęką - obaj politycy ogłaszają protest głodowy.
11 stycznia 2024. Demonstracje sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przed Sejmem, kancelarią premiera i Belwederem.
11 stycznia 2024. Żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika spotkały się z Andrzejem Dudą. Prezydent ogłosił wszczęcie postępowania ułaskawieniowego.
21 stycznia 2024. Mariusz Kamiński przewieziony do szpitala w Radomiu.
23 stycznia 2024. Ministerstwo sprawiedliwości przekazuje akta sądowe Wąsika i Kamińskiego do prezydenta.
23 stycznia 2024. Prezydent Andrzej Duda ogłasza ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W godzinach wieczornych politycy wychodzą z więzienia.
Źródło: TVN24