97 procent polskich rzek jest w złym stanie - mówiła w sobotę w TVN24 autorka programu "Rozmowy o końcu świata" Magda Łucyan. Dodała, że można w nich znaleźć praktycznie wszystko. Reporterka Olga Orzechowska przeprowadziła wielotygodniowe śledztwo dotyczącego zanieczyszczenia Bobru, którego efektem jest reportaż "Temat rzeka".
Magda Łucyan we "Wstajesz i weekend" w TVN24 mówiła o reportażu "Temat rzeka" autorstwa Olgi Orzechowskiej, który jest efektem wielotygodniowego śledztwa dotyczącego zanieczyszczenia Bobru. W Lesznie Górnym (woj. lubuskie) działa garbarnia należąca do niemieckiej firmy Heinen Lederfabrik. Z rur z należącej do niej oczyszczalni przedostają się do Bobru czarne ścieki pełne niebezpiecznych substancji.
Program "Rozmowy o końcu świata" w sobotę o godzinie 18 w TVN24. Reportaż "Temat rzeka" można obejrzeć już teraz w TVN24 GO.
- Olga sama była świadkiem kilkukrotnych zrzutów czarnej cieczy prosto do rzeki Bóbr właśnie z lokalnej garbarni - mówiła autorka programu "Rozmowy o końcu świata". Dodała, że śledztwo rozpoczęli mieszkańcy, którzy "czuli intensywny, ciężki w zniesieniu zapach".
- Miałam okazje wąchać tę wodę (…) To był zapach chemiczny - mówiła dziennikarka. Dodała, że w pobranych próbkach znaleziono ołów i kadm, które mogą mieć bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. - Gdyby przez przypadek ktoś tej wody się napił, mogłoby się to skończyć bardzo źle - mówiła Łucyan.
Podkreśliła, że 97 procent polskich rzek jest w złym stanie. Jak mówiła, głównymi problemami jest przemysł, zrzuty ścieków, rolnictwo. - Ostatni problem to też my, każdy z nas. W polskich rzekach można znaleźć praktycznie wszystko. Od sprzętu domowego (...) przez opony, tony plastiku - dodała.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24