Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24
Imielski: to jest skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku
Imielski: to jest skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowiskuTVN24
wideo 2/5
Imielski: to jest skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowiskuTVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Sąd Rejonowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. Grzywna dotyczyła omyłkowego przerwania wydania "Faktów" TVN pod koniec czerwca 2023 roku.

Świrskiemu nie spodobał się też reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, jedna z części serii "Bielmo" w TVN24. W marcu 2024 roku nałożył na stację karę ponad pół miliona złotych. I mimo złożonego odwołania od jego decyzji postanowił wyegzekwować te pieniądze z Urzędu Skarbowego, czym pochwalił się publicznie. Nie czekając na decyzję sądu.

- Dopóki decyzja nie jest ostateczna, nie można kary egzekwować - zwróciła uwagę Agnieszka Wiercińska-Krużewska, adwokatka z Kancelarii WBK Lawyers. - Ta egzekucja bezprawna i poza prawem - dodała.

W przeszłości Świrski karał też między innymi TOK FM i Radio Zet.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. Jak z wolnymi mediami rozprawia się Maciej Świrski?

Do działalności przewodniczącego KRRiT odnieśli się goście "Faktów po Faktach" - członek Rady Programowej TVP i były członek KRRiT Krzysztof Luft oraz pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski.

"Nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji"

- Patrzę na to z dużą przykrością, dlatego że sam byłem członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Uważam to za bardzo ważny organ, który kiedyś szczycił się, na przykład, bardzo wysokimi kompetencjami prawniczymi. A dzisiaj z przykrością patrzę, że stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy - mówił Luft.

- To, co pan Świrski właśnie robi, zarówno jeśli chodzi o kary, o przedłużanie koncesji, o załatwianie spraw skarg u nadawców, jak i rozmaite inne działania, wszystko to są takie rzeczy, które są tak odległe od normalnego prawniczego spojrzenia, że naprawdę aż brak jest słów - dodał.

Luft: z przykrością patrzę, że KRRiT stacza się w otchłań jakiejś trzeciorzędnej kauzyperdy
Luft: z przykrością patrzę, że KRRiT stacza się w otchłań jakiejś trzeciorzędnej kauzyperdyTVN24

Według Romana Imielskiego Maciej Świrski "nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji". - To jest skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku. To jest partyjny czynownik i było jasne, że został tam wysłany w konkretnym celu. Niszczyć wolne media - podkreślił.

- Widzieliśmy, jak nękał TVN, jak nękał Radio TOK FM i innych nadawców niezależnych, przy tym łamiąc ustawę medialną, dlatego że nigdy nie zareagował na to, co działo się w telewizji publicznej za czasów PiS-u, gdzie propaganda i hejt wylewały się z praktycznie każdego programu. Został posłany na szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po to, żeby bronić interesów partyjnych - dodał Imielski.

Luft: KRRiT nie ma żadnych kompetencji do jakichkolwiek rozstrzygnięć w sprawie prawa prasowego

Krzysztof Luft zwracał uwagę, że "bardzo ważnym wątkiem" jest to, iż Świrski "podejmuje te decyzje sam, bez udziału pozostałej części Rady". - On uważa, że ma prawo korzystania ze swojego stanowiska i karania nadawców w związku z różnymi prawami. I w waszej sprawie, Franciszkańskiej, ale także w paru innych, powołuje się na prawo prasowe. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma żadnych kompetencji do jakichkolwiek rozstrzygnięć w sprawie prawa prasowego - podkreślał.

Jak dodał, "w sprawie przekroczeń prawa prasowego może rozstrzygać sąd, i karny, i cywilny".

Luft: KRRiT nie ma żadnych kompetencji do jakichkolwiek rozstrzygnięć w sprawie prawa prasowego
Luft: KRRiT nie ma żadnych kompetencji do jakichkolwiek rozstrzygnięć w sprawie prawa prasowegoTVN24

Jak ocenił Imielski, "działanie pana Świrskiego jest klasycznym działaniem, które polega na tłumieniu krytyki prasowej". - To jest zabronione w ogóle prawem prasowym. On chce wywrzeć efekt mrożący. Uderzamy w dużych, ale każdemu małemu możemy zrobić jeszcze gorszą rzecz, bo za nimi nie stoją duże redakcje - stwierdził.

Zdaniem gościa TVN24, "gdyby PiS wygrał swoją trzecią kadencję, plan był taki, by przy pomocy Macieja Świrskiego, jako ciągle Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zniszczyć wolne media". - On ma przecież ogromny aparat wywierania nacisku. Szczególnie na media, które podlegają różnym koncesjom, tak jak TVN, Radio TOK FM i Radio Zet - dodał.

Imielski: Świrski chce wywrzeć efekt mrożący
Imielski: Świrski chce wywrzeć efekt mrożący TVN24

Kara przewodniczącego KRRiT za "Franciszkańską 3". Oświadczenie redakcji

6 marca, po decyzji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "Franciszkańska 3", pokazujący nadużycia w Kościele, swoje oświadczenie wydała redakcja TVN24.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kara przewodniczącego KRRiT za "Franciszkańską 3". Oświadczenie redakcji

Decyzja Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary za reportaż "Franciszkańska 3" na redakcję TVN24 nie ma podstaw, godzi w wolność mediów i jest próbą wprowadzenia cenzury. Misją dziennikarzy jest informować i ujawniać fakty - również te, które pokazują trudną prawdę. Reportaż "Franciszkańska 3" jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na relacjach świadków i materiałach źródłowych, a przede wszystkim daje głos samym ofiarom nadużyć w Kościele. Kara finansowa dla TVN24 jest kolejną próbą zastraszenia naszej i wielu innych redakcji. Stanowi zagrożenie dla prawa widzów do informacji. Będziemy zawsze bronić dziennikarzy, by mogli informować Państwa o tym, co ważne. Dlatego w trybie natychmiastowym odwołamy się od tej decyzji do sądu.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zarzucił spółce TVN SA naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję reportażu "Franciszkańska 3" i w związku z tym podjął decyzję o nałożeniu sankcji pieniężnej w wysokości 550 tysięcy złotych. W uzasadnieniu zarzucił redakcji między innymi brak obiektywizmu i "narrację dopasowaną do postawionej wcześniej tezy".

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Psy tropiące na brzegu a w wodzie grupa wodno-nurkowa szukała 21-latka, który wszedł w Sieradzu (woj. łódzkie) do Warty i zniknął w jej nurtach. O zaginięciu brata powiadomiło służby rodzeństwo, które było z nim nad rzeką. Ciało zostało zauważone z drona.

21-latek utonął w Warcie. Żeby znaleźć ciało, użyli drona 

21-latek utonął w Warcie. Żeby znaleźć ciało, użyli drona 

Źródło:
PAP

"Użycie żywej tarczy w praktyce" - napisała w mediach społecznościowych sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese, komentując wideo, na którym widać Palestyńczyka leżącego na masce jadącego izraelskiego samochodu wojskowego. Izraelska armia nie odniosła się do zarzutów Albanese, ale przekazała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według rodziny mężczyzna został ranny podczas izraelskich nalotów.

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju współpracy bilateralnej z Polską. Wręczono między innymi Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Zasługi RP. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy polityczne, między innymi z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Prezydent wręczył w Pekinie odznaczenia państwowe

Prezydent wręczył w Pekinie odznaczenia państwowe

Źródło:
TVN24, PAP

"Jako dobry dziadek przypominam moim wnukom, aby pamiętały w Dniu Ojca o moim synu" - napisał premier Donald Tusk na platformie X z okazji niedzielnego święta.

Tusk "jako dobry dziadek" przypomina o tym swoim wnukom

Tusk "jako dobry dziadek" przypomina o tym swoim wnukom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab Generalny Ukrainy poinformował w niedzielę o "udanym uderzeniu w stanowisko dowodzenia" w przygranicznym obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Tamtejsze władze przekazały, że w ciągu ostatniej doby obwód został ostrzelany "ośmiokrotnie". O ataku rakietowym poinformował także szef okupacyjnych władz Sewastopola na zaanektowanym Krymie Michaił Razwożajew.

Ukraińcy "z powodzeniem" uderzyli w punkt dowodzenia Rosjan

Ukraińcy "z powodzeniem" uderzyli w punkt dowodzenia Rosjan

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia, tvn24.pl

Szkwał na Jeziorze Solińskim. Przewróciły się trzy łodzie, którymi pływało osiem osób - wszystkie znalazły się w wodzie. Jedna z nich trafiła do szpitala.

Szkwał na Jeziorze Solińskim przewracał łodzie. Jedna osoba została ranna

Szkwał na Jeziorze Solińskim przewracał łodzie. Jedna osoba została ranna

Źródło:
tvn24.pl

Młoda Amerykana została uratowana przed napaścią seksualną dzięki interwencji rodziny zawodników taekwondo. Jak podaje CNN, do zdarzenia doszło w okolicach teksańskiego miasta Houston.

Rodzina zawodników taekwondo uratowała młodą kobietę przed napaścią seksualną

Rodzina zawodników taekwondo uratowała młodą kobietę przed napaścią seksualną

Źródło:
CNN

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Parkuj, gdzie tylko chcesz, albo raczej gdzie się auto zmieści - to zasada, która przyświeca wielu kierowcom, zwłaszcza w centrach dużych miast. Jasnych regulacji stawiania aut chce Stowarzyszenie Miejska Agenda Parkingowa. Wysłała w tej sprawie wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. O parkowaniu na chodnikach w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Parkowanie na chodniku. "Zachęcamy kierowców, żeby łamali przepisy"

Źródło:
TVN Turbo

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl