Discovery, Inc. podejmie kroki prawne wobec polskiego rządu za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych.
12 sierpnia 2021 r. Discovery, Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA, który sporządzono w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r.
Zawiadomienie jest konsekwencją działań dyskryminujących i naruszających interesy Discovery, włączając w to nieuzasadnioną odmowę przedłużenia koncesji na nadawanie dla kanału TVN24 oraz przyjętą 11 sierpnia 2021 r. przez Sejm RP ustawę wprost wymierzoną w kanały grupy TVN Discovery. W przyjętym kształcie ustawa jest aktem ograniczającym niezależność i wolność mediów, mającym na celu osłabienie największej niezależnej grupy medialnej, będącej jednocześnie największą inwestycją amerykańską w Polsce.
Od wielu lat obecna polska administracja dopuszcza się niesprawiedliwych ataków na kanały grupy TVN Discovery, szczególnie wobec kanału informacyjnego TVN24. Ataki te godzą w niezależność mediów i są bezpośrednim naruszeniem chronionej prawnie wolności słowa.
Notyfikacja o możliwym postępowaniu została 12 sierpnia 2021 r. przedłożona Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Priorytetem dla Discovery jest porozumienie z polskimi władzami, ale jeśli to się nie powiedzie, spółka uruchomi postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 Traktatu i będzie dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia postanowień Traktatu.
JB Perrette, CEO i dyrektor generalny Discovery International, podkreśla: Discovery z sukcesem działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat, co czyni nas obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym kraju. Szkodliwe i dyskryminujące działania polskiego rządu nie pozostawiają nam jednak innego wyjścia, jak prawdopodobne rozpoczęcie postępowania arbitrażowego. Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji i pracowników w Polsce, także poprzez obronę niezależności mediów i swobody wypowiedzi. Inwestycje Discovery są chronione prawnie na mocy traktatu dwustronnego. Skutkiem przyjętej przez Sejm RP ustawy będzie osłabienie poziomu amerykańskich i europejskich inwestycji w Polsce, dlatego będziemy z pełną determinacją bronić naszych praw.
Dotychczasowe postępowanie Polski narusza szereg zobowiązań wynikających z Traktatu podpisanego między USA a Polską w dniu 21 marca 1990 r. Zobowiązania te obejmują m.in. sprawiedliwe i równe traktowanie inwestycji wzajemnych, ich nienaruszanie poprzez arbitralne i dyskryminacyjne decyzje oraz równe traktowanie w przyznawaniu koncesji oraz zakaz wywłaszczania bez odszkodowań.
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Sokół/Bloomberg/Getty Images