O "lex Tusk" w europarlamencie. "Najpoważniejsza sytuacja, jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat"

Źródło:
TVN24, PAP
Debata w PE, wątek "lex Tusk". Europoseł: to najpoważniejsza sytuacja jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat
Debata w PE, wątek "lex Tusk". Europoseł: to najpoważniejsza sytuacja jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat TVN24
wideo 2/25
Debata w PE, wątek "lex Tusk". Europoseł: to najpoważniejsza sytuacja jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego na "pilnej" debacie dyskutowała w poniedziałek między innymi o ustawie "lex Tusk". Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders mówił, że Komisja Europejska przyjęła ją z "wielkim zaniepokojeniem". - Chyba jest to najpoważniejsza sytuacja, jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat - mówił zaś eurodeputowany EPL Vladimir Bilčik. - Wyrażam absolutne oburzenie, że ingeruje się bez żadnej podstawy traktatowej w sprawy wewnętrzne mojego kraju - stwierdziła Beata Kempa z PiS.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) zorganizowała w poniedziałek w Parlamencie Europejskim "pilną debatę na temat ostatnich wydarzeń dotyczących sytuacji w zakresie praworządności w Polsce".

Holenderski europoseł Jeroen Lenaers, rozpoczynając dyskusję, mówił, że "trzy miesiące po naszej poprzedniej debacie na temat sytuacji w Polsce w zakresie sądownictwa zbieramy się po raz kolejny na debatę w trybie pilnym, żeby porozmawiać na temat sytuacji w Polsce po raz kolejny". Przekazał, że tematami są tym razem zmiany w polskim Kodeksie wyborczym, ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nazywana "lex Tusk", a także nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która utknęła w Trybunale Konstytucyjnym.

Reynders: bezprecedensowe uprawnienia wtrącania się w proces demokratyczny

Jako pierwszy głos zabrał unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. - Sytuacja w zakresie praworządności w Polsce nadal jest bardzo problematyczna - powiedział. - Chcę rozpocząć od niedawno przyjętej ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce w latach 2007 -2022. Jest to decyzja, którą Komisja przyjęła z wielkim zaniepokojeniem, ponieważ ta ustawa tworzy specjalną komisję dochodzeniową, która będzie badała, czy w latach 2007-20022 doszło do naruszenia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce - mówił.

- Nadaje ona ciału czysto administracyjnemu bezprecedensowe uprawnienia wtrącania się w proces demokratyczny. Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu zdecydowała się wszcząć procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Komisja uważa, że ta nowa ustawa w sposób nieuzasadniony wkracza w proces demokratyczny. Daliśmy Polsce 21 dni kalendarzowych na odpowiedź na nasze formalne pismo. Jeżeli Polska nie ustosunkuje się do pisma Komisji, możemy kontynuować procedurę o naruszenie i może to zostać rozpoczęte bardzo szybko, tak by był to proces skuteczny - wyjaśniał.

Didier Reynders: sytuacja w zakresie praworządności w Polsce nadal jest bardzo problematyczna
Didier Reynders: sytuacja w zakresie praworządności w Polsce nadal jest bardzo problematyczna TVN24

Europoseł: to najpoważniejsza sytuacja, jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat 

Europoseł z Europejskiej Partii Ludowej Vladimir Bilčik uznał, że to ważne, iż "mówimy o tych dewastujących konsekwencjach ustawy, która mówi o stworzeniu komisji o wpływach rosyjskich w Polsce".

- Popieramy tę procedurę o naruszenie - oświadczył przedstawiciel EPL.

Zwrócił się także z pytaniem do Reyndersa. - Czy komisja zwróci się do Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej – przyp. red.), żeby zawiesiła działanie komisji weryfikującej wypływy rosyjskie jako środek tymczasowy? Bo jest to niezbędne, żeby zapewnić demokratyczny proces wyborczy - ocenił.

- W tej chwili mamy poważne obawy, bo chyba jest to najpoważniejsza sytuacja, jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat - dodał.

Debata w PE, wątek "lex Tusk". Europoseł: to najpoważniejsza sytuacja jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat
Debata w PE, wątek "lex Tusk". Europoseł: to najpoważniejsza sytuacja jaką widzimy nie od miesięcy, ale od lat

Jaki: Mówicie, że nie ma kontroli sądowej. Oczywiście, że jest

Eurodeputowany PiS Patryk Jaki (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) twierdził zaś, że podczas debaty padły kłamstwa. - Mówicie, że nie ma żadnej kontroli sądowej do tej nowej komisji. Oczywiście, że jest, tylko trzeba przeczytać tę ustawę - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET24: Decyzje komisji "lex Tusk" ostateczne. Eksperci: kontrola sądu iluzoryczna

- Pan komisarz jest znany z tego, że jest zaangażowany politycznie w to, żeby użyć swoich wpływów, żeby zmienić rząd w Polsce - mówił dalej. - Wierzę, że przyjdzie czas, że zostaną za to ludzie osądzeni - dodał.

Jaki: Mówicie, że nie ma kontroli sądowej. Oczywiście, że jest
Jaki: Mówicie, że nie ma kontroli sądowej. Oczywiście, że jestTVN24

Wtórowała mu eurodeputowana PiS Beata Kempa: - Wyrażam absolutne oburzenie, że ingeruje się bez żadnej podstawy traktatowej w sprawy wewnętrzne mojego kraju. W moim kraju obywatele mają prawo wiedzieć, w jaki sposób wyglądały wpływy rosyjskie, w jaki sposób działała agentura, do kogo ta agentura rosyjska i sowiecka docierała, do jakich funkcjonariuszy publicznych. (...) Dla nas to jest kwestia naszej suwerenności i wolności - mówiła.

Kempa: wyrażam absolutne oburzenie
Kempa: wyrażam absolutne oburzenieTVN24

Halicki: zrobimy to na bazie polskiego prawa, a nie bolszewickiego

Jak wskazywał europoseł PO Andrzej Halicki (EPL), "polskie społeczeństwa nie tylko ma prawo wiedzieć, ale będzie wiedzieć, kto i w jaki sposób przyczynił się do uzależnienia polskiej gospodarki od rosyjskiego węgla". - Kto i dlaczego podejmuje decyzje, że nawet dzisiaj kupuje się rosyjską ropę, kto i dlaczego lobbował za rosyjskim kapitałem w przemyśle chemicznym - wyliczał.

- Ale zrobimy to na bazie polskiego prawa, a nie widzimisię prezesa (PiS, Jarosława - red.) Kaczyńskiego i bolszewickiego prawa - oświadczył.

Halicki: zrobimy to na bazie polskiego prawa, a nie bolszewickiego
Halicki: zrobimy to na bazie polskiego prawa, a nie bolszewickiegoTVN24

Podczas dyskusji wypowiadali się również zaproszeni goście, m.in. Eliza Rutynowska z Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH), sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński oraz sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych.

Rutynowska mówił o obawach względem ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Wskazywała kwestie niedostatecznej przejrzystości jej działań i wysokich sankcji, które organ ten może nałożyć za niestawienie się przed nim. Mówiła również o tym, że od decyzji komisji można odwołać się jedynie do sądu administracyjnego, który rozstrzyga tylko w kwestiach proceduralnych, a nie prawnych.

Hermeliński nawiązał natomiast do kwestii związanych z nowelizacją Kodeksu wyborczego i wskazywał na wyzwania, które stworzy w kontekście nadchodzących wyborów.

Wrzesińska-Nowacka podnosiła inne kwestie związane z praworządnością w Polsce. Mówiła między innymi o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Według niej nie spełnia ona tak zwanych kamieni milowych, koniecznych do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy, opartych o Krajowy Plan Odbudowy.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24