Jourova: przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wypełni kamień milowy dotyczący sądownictwa

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Jourova o nowelizacji ustawy o SN: potwierdziliśmy, że to może rozwiązać pewne problemy
Jourova o nowelizacji ustawy o SN: potwierdziliśmy, że to może rozwiązać pewne problemyTVN24
wideo 2/6
TVN24Jourova o nowelizacji ustawy o SN: potwierdziliśmy, że to może rozwiązać pewne problemy

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym utknęła w Trybunale Konstytucyjnym. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przyznała, że przyjęcie tych przepisów wypełniłoby tak zwany kamień milowy związany z sądownictwem i utorowało Polsce drogę do pieniędzy z KPO. - Potwierdziliśmy przedstawicielowi polskiej strony, że to może rozwiązać pewne problemy. Nie wszystkie, ale pewne - mówiła.

Trybunał Konstytucyjny nadal nie zajął się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, którą w lutym przesłał tam prezydent. Trybunał nie może zebrać się w wymaganym 11-osobowym składzie ze względu na trwający tam konflikt związany z kadencją Julii Przyłębskiej jako prezesa TK.

Przyjęcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym ma utorować drogę Polsce do otrzymania unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Jourova: nowelizacja wypełni kamień milowy dotyczący sądownictwa

Między innymi o nowelizację ustawy o SN korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski zapytał Verę Jourovą, wiceszefową Komisji Europejskiej.

- Ta kwestia była intensywnie konsultowana z Komisją. Potwierdziliśmy przedstawicielowi polskiej strony, że to może rozwiązać pewne problemy. Nie wszystkie, ale pewne - powiedziała.

Dopytywana, czy wypełni to tak zwany kamień milowy dotyczący sądownictwa, odparła: - Tak. Teraz nie mamy innego wyjścia niż czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Korespondent TVN24 zauważył, że to pierwsza tak wyraźna deklaracja ze strony KE w tej sprawie.

Reynders: to najważniejszy krok

O nowelizacji ustawy o SN Sokołowski rozmawiał też z Didierem Reyndersem, komisarzem do spraw sprawiedliwości.

- To jest dobry projekt, przez miesiące dyskutowaliśmy o nim z polskimi władzami, zanim projekt trafił do polskiego Sejmu. To istotne, by wypełnić kamienie milowe z KPO, ale to nie wystarczy, by wypełnić wszystkie wymogi z poniedziałkowego orzeczenia TSUE, bo tam są też inne punkty. Nie jest to też wystarczające, by rozwiązać wszystkie problemy dotyczące praworządności - zaznaczył.

Przyznał, że "to najważniejszy krok, jeżeli będzie możliwe, by ta ustawa wyszła z Trybunału Konstytucyjnego i weszła w życie". - Polska wyśle wniosek o płatność, to dokonamy dokładnej analizy tego wniosku, jak w przypadku każdego innego wniosku. To prawda, że daliśmy zielone światło dla tej ustawy, ale musimy mieć pewność, że na końcu tego procesu ostateczne przepisy będą dokładnie takie same - dodał.

Reynders o nowelizacji ustawy o SN: to najważniejszy krok
Reynders o nowelizacji ustawy o SN: to najważniejszy krokTVN24

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości