"Lex Tusk". Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową

komisja-europejska-shutterstock_260719826
Komisja Europejska rozpoczyna procedurę wobec "Lex Tusk". Relacja korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego
Źródło: TVN24

Komisja Europejska wysłała formalne zawiadomienie do Polski, tym samym rozpoczynając procedurę naruszeniową w sprawie tak zwanej ustawy lex Tusk. Komisja Europejska twierdzi między innymi - jak czytamy w opublikowanym w czwartek komunikacie - że "nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny", a "poprzez stwierdzenie, że dana osoba działała pod wpływem rosyjskim, można ograniczyć polityczne prawa osób wybranych w demokratycznych wyborach".

Standardowa procedura składa się z dwóch formalnych etapów - pierwszy to zawiadomienie o naruszeniu, a drugi, już po otrzymaniu wyjaśnień od Polski, żądanie zmian w prawie.

W czwartek Komisja Europejska wysłała formalne zawiadomienie do Polski i opublikowała komunikat w tej sprawie. Polska ma 21 dni na odpowiedź.

Komisja Europejska: nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny

Komisja Europejska twierdzi - jak czytamy w komunikacie - że "nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny".

"Działalność specjalnej komisji, np. dochodzenia i publiczne rozprawy, może prowadzić do nadszarpnięcia reputacji osób kandydujących w wyborach" - czytamy. Dodatkowo, jak wskazuje Komisja, "przez stwierdzenie przez specjalną komisję, że dana osoba działała pod rosyjskimi wpływami - może ograniczyć skuteczność praw politycznych osób wybranych w demokratycznych wyborach".

Według Komisji lex Tusk narusza: zasady demokracji zawarte w artykule 2. i 10. Traktatu o Unii Europejskiej; zasady legalności i niedziałania sankcji wstecz; prawo do skutecznej ochrony sądowej oraz ochrony tajemnicy zawodowej; wymogi prawa unijnego dotyczące ochrony danych osobowych.

Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.
Artykuł 2, "Główne wartości Unii"
Traktat o Unii Europejskiej
Każdy obywatel ma prawo uczestniczyć w życiu demokratycznym Unii. Decyzje są podejmowane w sposób jak najbardziej otwarty i zbliżony do obywatela.
Artykuł 10, punkt 3, "Demokracja przedstawicielska"
Traktat o Unii Europejskiej

ZOBACZ TEŻ: "Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego

SOBIENIOWSKI
"Lex Tusk". Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego
Źródło: Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Czytaj także: