Amerykańskie myśliwce w Polsce. F-15 wylądowały w Łasku

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
F-15 wylądowały w Łasku
F-15 wylądowały w ŁaskuTVN24 Łódź
wideo 2/5
TVN24 Clean_20220210150145_aac_h264_microsoft_720_5000kbps

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciały amerykańskie F-15 z brytyjskiej bazy w Lakenheath. To kolejne wzmocnienie wschodniej flanki NATO w związku z kryzysem na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Wcześniej w Warszawie wylądowała grupa 350 brytyjskich żołnierzy piechoty morskiej.

Samoloty, które w czwartek przyleciały do Polski to F-15 Eagles. Maszyny - jak przekazuje strona amerykańska - "zwiększają gotowość i sojuszniczą obronność" w związku z kontynuowaniem rozlokowywania wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i wokół niej.

Myśliwce wylądowały w ŁaskuMON/ Twitter

Myśliwce F-15 mają współpracować z polskimi i duńskimi samolotami F-16, które już wykonują misję NATO Air Policing z bazy lotniczej Szawle (Siauliai) na Litwie. Rozlokowane siły mają ściśle współpracować z Centrum Operacji Powietrznych Połączonych Sił Zbrojnych (CAOC UE) z siedzibą w Niemczech.

Genarał Jeffrey Harrigian, dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie i sił powietrznych w Afryce przekazał - cytowany w komunikacie amerykańskich sił powietrznych - że "zaangażowanie amerykańskich samolotów i lotników jest dowodem solidarności Sojusz".

O przylocie amerykańskich samolotów poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Brytyjscy marines wylądowali w Warszawie

Jednocześnie w Polsce przybywa również żołnierzy z innego, sojuszniczego kraju. W czwartek w Warszawie wylądowało 350 żołnierzy brytyjskiej piechoty morskiej. Dołączą oni do brytyjskich sił stacjonujących w Polsce.

- Ta solidarność jest odwzajemniana przez naszych sojuszników. W Polsce będzie stacjonowało łącznie ponad 600 brytyjskich wojskowych - przekazał szef MON.

Amerykańskie F-15 stacjonują na co dzień w Wielkiej BrytaniiMON

Sojusznicze wsparcie, Boris Johnson w Warszawie

Do Polski i Niemiec Amerykanie przyślą 2000 żołnierzy, z tego 1700 żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej zostanie dyslokowanych w Polsce. Z Niemiec do Rumunii USA zapowiedzieli przemieszczenie tysiąca swoich wojskowych. Łącznie Pentagon postawił w stan podwyższonej gotowości do przemieszczenia do Europy 8,5 tys. żołnierzy. Kolejna grupa Amerykanów wylądowała w czwartek na lotnisko Rzeszów-Jasionka.

Czytaj też: Boris Johnson w Warszawie

Wysłanie do Polski 350 dodatkowych żołnierzy brytyjskich ogłosił we wtorek w Londynie sekretarz obrony Ben Wallace po spotkaniu z Błaszczakiem. Jak poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony, to członkowie 45. Komanda Royal Marines, którego baza znajduje się z Arbroath w Szkocji.

W czwartek do Polski przyjechał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

F-15 wylądowały w Łasku

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: MON/ Twitter

Pozostałe wiadomości