Źródło w KE: każda zmiana przepisów niezgodna z "kamieniami milowymi" natychmiast wstrzyma wypłaty

Autor:
Maciej
Sokołowski,
ads/adso
Źródło:
TVN24
Polska musi osiągnąć tzw. kamienie milowe, jeżeli chce dostać unijne miliardy. Relacja Macieja Sokołowskiego
Polska musi osiągnąć tzw. kamienie milowe, jeżeli chce dostać unijne miliardy. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Polska musi osiągnąć tzw. kamienie milowe, jeżeli chce dostać unijne miliardy. Relacja Macieja Sokołowskiego

Realnym terminem wypłaty środków z Funduszu Odbudowy dla Polski jest koniec tego roku, prawdopodobnie grudzień - dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski ze źródeł w Komisji Europejskiej. Urzędnicy KE podkreślają też, że każda zmiana przepisów niezgodna z "kamieniami milowymi" natychmiast wstrzyma wypłaty.

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Komisja podkreśliła jednak jasno, że przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat z Funduszu Odbudowy Polska musi wykazać, że spełniła "kamienie milowe", dotyczące między innymi praworządności.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Kamienie milowe" - żądania Komisji Europejskiej wobec Polski

Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli dowiedział się ze źródeł w Komisji, jak wyglądają dalsze kroki w tej sprawie.

Urzędnicy przekazali, że musi zostać jeszcze wypracowane "porozumienie operacyjne", które określi, na jakich zasadach będzie oceniania realizacja "kamieni milowych" przez Polskę. Ten proces może potrwać kilka tygodni i - jak przekazały źródła w KE - prawdopodobnie dopiero we wrześniu możliwe będzie wysłanie przez Polskę wniosku o wypłatę z Funduszu.

Również ten wniosek będzie potrzebował czasu. Komisja ma dwa miesiące na jego rozpatrzenie i - jak twierdzą urzędnicy, z którymi rozmawiał Sokołowski - zazwyczaj wykorzystuje cały ten czas. To powoduje, że realnym terminem wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest koniec roku, prawdopodobnie grudzień.

Źródło: każda zmiana przepisów niezgodna z "kamieniami milowymi" natychmiast wstrzyma wypłaty

Jak dowiedział się korespondent TVN24, Komisja Europejska zastrzegła, że każda zmiana przepisów niezgodna z "kamieniami milowymi" natychmiast wstrzyma wypłaty z Funduszu Odbudowy. 

Dodatkowo - podały źrodła - wprowadzony jest dodatkowy "kamień milowy" pod koniec 2023 roku, który ma ocenić, jak wygląda proces weryfikacji decyzji, które wydała nieuznawana Izba Dyscyplinarna w czasie swojego funkcjonowania.

Krajowy Plan Odbudowy nie służy jednak do tego, by rozwiązywać wszystkie kwestie dotyczące praworządności w Polsce, dlatego - jak dowiedział się Sokołowski ze źródeł - Komisja "nie chciała nadużywać tego mechanizmu i przekraczać jego możliwości". To w związku z tym zdecydowała się poruszyć tylko sprawę odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce i ich niezawisłości, a nie na przykład kwestie dotyczące neo-KRS.

Prognozowany rozkład wypłat

Korespondent dowiedział się też, jak wygląda prognozowany przez Komisję rozkład płatności dla Polski:

- koniec 2022 - 3 mld euro grantów, 1 mld euro pożyczek; - pierwszy kwartał 2023 - 3 mld euro grantów, 1,5 mld euro pożyczek; - trzeci kwartał 2023 - 2 mld euro grantów, 1 mld euro pożyczek; - pierwszy kwartał 2024 - 2,8 mld euro grantów, 1,2 mld euro pożyczek; - trzeci kwartał 2024 - 2 mld euro grantów i 1 mld euro pożyczek; - pierwszy kwartał 2025 - 2,5 mld euro grantów i 1 mld euro pożyczek; - trzeci kwartał 2025 - 2,1 mld euro grantów, 1 mld euro pożyczek; - pierwszy kwartał 2026 - 2,8 mld euro grantów, 1,2 mld euro pożyczek; - trzeci kwartał 2026 - 4 mld euro grantów, 1,5 mld euro pożyczek.

Autor:Maciej Sokołowski, ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości