Prezydent Andrzej Duda dokonał zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa, powołując w jej skład Macieja Krzyżanowskiego, który zastąpi Wiesława Johanna - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. - To konstytucyjne prawo prezydenta. Prezydent powołuje, prezydent odwołuje - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl sędzia Johann. Głowa państwa w czwartek dokonała też nominacji sędziowskich.
O zmianie KPRP poinformowała w czwartek po południu na portalu X. "Prezydent Andrzej Duda postanowieniami z dnia 24 stycznia 2024 r., z dniem 25 stycznia 2024 r. dokonał zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa, powołując w skład Krajowej Rady Sądownictwa Macieja Krzyżanowskiego" - napisano.
"Pragniemy serdecznie podziękować sędziemu Wiesławowi Johannowi dotychczasowemu przedstawicielowi Prezydenta RP w Krajowej Radzie Sądownictwa, za zaangażowanie i dotychczasową pracę w składzie Krajowej Rady Sądownictwa" - dodano.
Johann: Konstytucyjne prawo prezydenta. Powołuje i odwołuje
Sędzia Johann w rozmowie z tvn24.pl powiedział, że "to konstytucyjne prawo prezydenta". - Prezydent powołuje, prezydent odwołuje - stwierdził.
Dopytywany o wpis Tomasza Zimocha, członka KRS, który napisał w mediach społecznościowych, że sędzia nie jest już przedstawicielem prezydenta, bo "podobno zwąchał się z opozycją", a teraz trzeba "uderzyć ręką w stół", Johann odparł, że tego nie komentuje.
Powtórzył, że ta decyzja to "konstytucyjne prawo prezydenta". - Byłem ponad osiem lat w KRS, myślę, że chodzi o to, by był tam ktoś młodszy - dodał.
Maciej Krzyżanowski - kim jest?
Maciej Krzyżanowski jest absolwentem prawa i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 2018 roku wystartował w wyborach do rady dzielnicy Krakowa. Podobnie jak inny kandydat, uzyskał 96 głosów, ale przegrał losowanie, przewidziane w takim przypadku i ostateczne nie dostał się do tej rady.
W tym samym roku dekretem Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego został powołany do Rady Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
W 2021 roku adwokat reprezentował Stowarzyszenie Fidei Defensor w sprawie wywieszenia na krzyżu na Giewoncie tęczowej flagi LGBT. Jak napisał Onet, Sąd Rejonowy w Zakopanem nie uwzględnił zażalenia na decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa. Krzyżanowski powiedział po wyjściu z sądu, że decyzja jest niesłuszna.
Zapowiedź "zamrożenia" KRS
Nowa, upolityczniona zdaniem ekspertów Krajowa Rada Sądownictwa (tzw. neo-KRS) liczy 25 członków. W jej skład wchodzą: pierwszy prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez prezydenta, piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, a także czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.
27 grudnia wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart powiedziała w TVN24, że "KRS zostanie zamrożona do czasu przyjęcia nowej ustawy". - Kierunek jest taki, że KRS ma być ukształtowana tak, jak żąda tego konstytucja, czyli członkowie KRS nie mogą być wybierani przez Sejm - powiedziała.
Prezydent wręczył nominacje sędziowskie
W czwartek prezydent wręczył też akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. 53 nowo powołanych sędziów złożyło wobec Prezydenta RP ślubowanie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Keler/KPRP