Dyskusja z Komisją Europejską w sprawie KPO jest ogólnikowa, a my byśmy chcieli konkretów - mówił w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Zobowiązania polskiego rządu, od których uzależniona jest wypłata środków, znajdują się w załączniku do KPO opublikowanym między innymi na rządowej stronie internetowej.
Rzecznik rządu Piotr Mueller w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 mówił między innymi o wciąż niewypłaconych Polsce środkach z Krajowego Planu Odbudowy. - Minister Szynkowski vel Sęk jedzie dzisiaj do Brukseli. Będzie rozmawiał najpierw o tym, co Komisja Europejska właściwie widzi rzekomo niespełnionego - mówił.
Zdaniem Muellera "dyskusja z Komisją Europejską w tym obszarze jest ogólnikowa, a my byśmy chcieli konkretów". - Chcielibyśmy powiedzenia: "to jest nie tak" i my wtedy zastanowimy się, czy można to zmodyfikować. A nie ogólnie, że "nie ma praworządności" - wyjaśniał Mueller. - Dopiero jak takie konkretny zostaną wskazane, to będziemy mogli o tym dyskutować - dodał.
Dopytywany, czy rząd chce od KE listę z wymienionymi zastrzeżeniami wobec Polski, odpowiedział: - Mówiąc ściślej - zastrzeżeń wobec legislacji, która uniemożliwia wypłatę KPO. Tak. Żebyśmy wiedzieli, o co tak naprawdę Komisja Europejska ma pretensję.
Warunki są w dokumencie opublikowanym na stronie rządowej
Komisja Europejska na początku czerwca tego roku zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Polski rząd zobowiązał się do realizacji szeregu tak zwanych kamieni milowych. Dopiero po weryfikacji, że zostały one spełnione, pieniądze będą mogły popłynąć do Polski.
Łącznie kamieni milowych jest 115. Blokada wypłat związana jest z tymi dotyczącymi sądownictwa i przepisów dotyczących dyscyplinowania sędziów. Wśród warunków postawionych przez Brukselę znalazły się takie rozwiązania, jak: nowa niezależna i bezstronna izba dyscyplinująca, przyzwolenie na wysłanie pytań sędziów do TSUE, możliwość weryfikacji niezależności sędziów, gwarancje proceduralne dla sędziów oraz naprawienie sytuacji ukaranych sędziów.
Wszystkie warunki, na które zgodził się polski rząd, zapisane są w "załączniku do decyzji implementacyjnej Rady UE". Można go znaleźć (przetłumaczony na język polski) na stronie rządowej stronie internetowej w zakładce "o Krajowym Planie Odbudowy".
Przedstawiciele obozu władzy uważają, że rząd zrealizował postulaty dotyczące sądownictwa, likwidując Izbę Dyscyplinarną i zastępując ją nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednak w niedawnym wywiadzie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała, że "polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki zapisano w umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa". - Dlatego nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy - oświadczyła.
Zobacz reportaż: PiS zmienia narrację w sprawie unijnych pieniędzy
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: artjazz/Shutterstock