"Napisy na obiekcie przeznaczonym na kościół". Akt wandalizmu w Rzeszowie

Autor:
mjz/kg
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24
Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS
Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiSTVN24
wideo 2/8
TVN24Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS

W Rzeszowie na ścianie budynku parafii pod wezwaniem bł. ks. Popiełuszki pojawiły się między innymi takie napisy jak "Willa plus", "Okradacie dzieci" czy "Srebrniki Czarnka". Informację o zniszczeniu mienia potwierdziła rzeszowska policja. Grozi za to kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. W budynku mieści się fundacja, która w zeszłym roku otrzymała pół miliona złotych od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Informację o namalowanych napisach na ścianie budynku otrzymaliśmy w niedzielne popołudnie na Kontakt 24. Dostaliśmy także zdjęcia, na którym widać ścianę kościoła, a na niej napisy" "Willa plus", "Okradacie dzieci", "Srebrniki Czarnka" i "Wstyd!".

Napisy na ścianie budynku parafii pw. bł. ks. Popiełuszki w Rzeszowie. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt 24Kontakt 24/mieszkaniec

Policja: otrzymaliśmy informację dotyczącą zniszczenia mienia

Doniesienia o zniszczeniu mienia potwierdziła w rozmowie z tvn24. pl rzeszowska policja.

- Dziś w godzinach popołudniowych policjanci z Rzeszowa przyjęli zawiadomienie dotyczące zniszczenia mienia, umieszczenie napisów na obiekcie budowlanym przeznaczonym na kościół przy ulicy Solidarności w Rzeszowie, prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie sprawcy tego zdarzenia - poinformowała komisarz Dominika Kopeć z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Za tego rodzaju czyny kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Mieści się tam fundacja, która otrzymała pół miliona dotacji od Czarnka

To właśnie w tym budynku mieści się fundacja, która otrzymała pół miliona złotych od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w listopadzie zeszłego roku.

Raczkują, a dostały miliony od Czarnka. Czym sobie zasłużyły? To proste

O sprawie pisaliśmy szerzej w tvn24.pl. W ramach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" minister Przemysław Czarnek rozdał w listopadzie 2022 roku 40 milionów złotych. Spośród 46 organizacji, które są beneficjentami konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, 11 zarejestrowano dopiero w latach 2020-2022. W dodatku wnioski ośmiu z nich na pierwszym etapie otrzymały negatywną ocenę ekspertów - a i tak dostały pieniądze.

Jedną z opisywanych organizacji jest Fundacja "Solidarni" im. ks. Jerzego Popiełuszki, która powstała we wrześniu 2022 roku w Rzeszowie i otrzymała 500 tysięcy złotych na "dostosowanie obiektu" - mimo negatywnej opinii ekspertów. To najmłodsza fundacja, która otrzymała dofinansowane od ministra Czarnka w listopadzie zeszłego roku.

W aktualnościach ze stycznia tego roku czytamy, że fundacja tworzy Centrum Edukacji Międzypokoleniowej. "W nowo powstałej świątyni parafialnej p.w. Ks. Jerzego Popiełuszki wygospodarowano i przeznaczono na ten cel jej podziemia o pow. 800 m², które - dzięki wysiłkowi wielu darczyńców i donatorów - systematycznie zmierzają do finalnego przeznaczenia" - informuje.

Ponadto 19 stycznia br. fundacja zainaugurowała działalność Katolickiego Uniwersytetu Ludzi Pracy im. Bł ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie. "Jego misją jest promocja wszechstronnego rozwoju człowieka w 'Szkole dla życia' (według metody grundtvigiańskiej) do wypełniania przez człowieka powinności wobec Ojczyzny, Narodu i Kościoła w świetle wartości, promowanych przez Katolicką Naukę Społeczną" - czytamy.

Rzeszów. Parafia pw. bł. ks. Popiełuszki, gdzie mieści się fundacja "Solidarni", która otrzymała dotację z MEiNTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: tvn24.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/mieszkaniec

Pozostałe wiadomości