W piątej fali pandemii COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skoncentrowało się na trzech aspektach: szczepieniach, większej dostępności do testów oraz większej roli POZ w opiece nad pacjentami - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister resortu Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia pytany był przez posłów Koalicji Obywatelskiej o strategię walki z COVID-19, rolę lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej i zaangażowanie aptek w testowanie. Poseł Rajmund Miller (KO) podsumował aktualną sytuację epidemiczną słowami: "stanęliśmy nad przepaścią, a jutro zrobimy krok do przodu".
Wiceminister zdrowia odpowiadał, że resort nie jest bezczynny, przygotował strategię walki z epidemią. Mówił, że wzrost liczby zakażonych wynika z faktu, że w Polsce zaczyna dominować wariant omikron. Odpowiada on już za 62 procent wszystkich przypadków w kraju. W piątej fali resort - jak kontynuował wiceminister - skoncentrował się na trzech zasadniczych aspektach: szczepieniach, zwiększeniu dostępności do testowania oraz aktywnej roli lekarzy pierwszego kontaktu w opiece nad pacjentami.
Wyliczył, że obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest 57 procent osób, a gdy pominie się dzieci poniżej 5. roku życia, to rzeczywiście takich osób jest 64 procent. Kraska przypomniał też, że od czwartku test antygenowy wykonać można w wybranej aptece (do tej pory włączyło się do tego 105 aptek), a od przyszłego tygodnia będzie można - bez skierowania - zrobić go w punkcie wymazowym.
Kraska o o badaniu przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wykrycia zakażenia
Wiceminister mówił, że wprowadzenie bezpośredniego badania pacjenta w wieku powyżej 60 lat przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wykrycia u niego zakażenia wynika z tego, że ta grupa w szczególności narażona jest na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, a nawet śmierci.
- Decyzja była bardzo dokładnie przemyślana, ponieważ akurat ta grupa - powyżej 60. roku życia stanowi około 15 procent wszystkich zakażeń. To jest grupa także dobrze wyszczepiona, jak na warunki polskie - 78 procent, ale jeżeli spojrzymy na śmiertelność, to właśnie osoby powyżej 60. roku życia stanowią 87 procent wszystkich osób, które zmarły z powodu zakażenia COVID-19 - wyliczył.
Koronawirus w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 57 659 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższy dzienny raport od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także, że zmarły kolejne 262 osoby chorujące na COVID-19.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24