Rzecznik rządu: ustawa o weryfikacji covidowej jest światopoglądowa

Autor:
akw/adso
Źródło:
TVN24
Mueller o ustawie o weryfikacji covidowej: jest światopoglądowa, wprowadza wymóg zachowania się obywateli
Mueller o ustawie o weryfikacji covidowej: jest światopoglądowa, wprowadza wymóg zachowania się obywateliTVN24
wideo 2/21
TVN24Mueller o ustawie o weryfikacji covidowej: jest światopoglądowa, wprowadza wymóg zachowania się obywateli

Każdy obywatel może dzisiaj jeszcze pójść i się zaszczepić, zwiększyć diametralnie swoją ochronę - mówił w TVN24 Piotr Mueller. Rzecznik rządu był pytany o projekt ustawy o weryfikacji covidowej przez pracodawców. Stwierdził, że w tej kwestii nie będzie obowiązywała dyscyplina partyjna, bo ustawa jest "światopoglądowa". Wyraził przekonanie, że "przytłaczająca większość klubu" PiS poprze ten projekt.

Obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi były jednym z wątków czwartkowej "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Gość programu, rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany był, czy premier jest za obowiązkowym szczepieniami dla nauczycieli. Takie kroki zostały zapowiedziane przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 23 grudnia.

- Pan premier generalnie uważa, że wszystkie działania, które mogłyby rozszerzyć tego typu liczbę zaszczepionych osób są dobre, więc generalnie raczej skłania się ku temu, aby wprowadzić częściowo obowiązek dla grup zawodowych - odpowiedział.

We wtorek Mateusz Morawiecki mówił, że rząd "nie ma planów" szczepień powszechnych i obowiązkowych na COVID-19 i zaproponuje je "co najwyżej" pewnym najbardziej narażonym grupom zawodowym, między innymi medykom.

Rzecznik rządu pytany, czy premier będzie przekonywał na Radzie Ministrów do obowiązkowych szczepień nauczycieli, odpowiedział, że w tej chwili nie ma takiej decyzji. - Nie zapytałem o to wprost pana premiera - wyjaśnił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19: na stole nie ma takiej propozycji

Mueller o szczepieniach: premier raczej skłania się ku temu, żeby wprowadzić częściowy obowiązek dla grup zawodowych
Mueller o szczepieniach: premier raczej skłania się ku temu, żeby wprowadzić częściowy obowiązek dla grup zawodowychTVN24

Na zwrócenie uwagi, że w kwestii szczepień brakuje zdecydowanych działań rządu (m.in. braku obowiązku weryfikacji paszportów covidowych), Mueller odpowiedział, że "rok temu w ogóle nie było jeszcze systemu szczepień" (pierwsze szczepienia ruszyły 27 grudnia 2020 roku - red.). - Teraz każdy obywatel może dzisiaj jeszcze pójść i się zaszczepić, zwiększyć diametralnie swoją ochronę - dodał.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z RZECZNIKIEM RZĄDU W TVN24 GO

Rzecznik rządu odpowiada na słowa ministra zdrowia

Mueller pytany był dalej o słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w TVN24 mówił, że kierownictwo PiS "jest absolutnie zwolennikiem obowiązkowych szczepień".

- Nie wiem, jak pan minister Niedzielski wypowiada się w imieniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, ale jeżeli prezydium komitetu politycznego czy komitet chce wyrazić swoje stanowisko, to robi to zazwyczaj w uchwałach - odparł.

Niedzielski: prezes PiS jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich
Niedzielski: prezes PiS jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkichTVN24

Rzecznik rządu: ustawa o weryfikacji covidowej jest światopoglądowa

W programie przywołano projekt ustawy o weryfikacji covidowej, który na sejmowej komisji zdrowia przedstawiał poseł PiS Czesław Hoc.

Mueller zapowiedział, że w tej sprawie w Zjednoczonej Prawicy nie będzie dyscypliny partyjnej podczas głosowania. Przyznał, że jest "przekonany, że przytłaczająca większość klubu poprze ten projekt".

Dopytywany, dlaczego dyscypliny nie będzie, skoro pojawia się ona w wielu ważnych sprawach dla obozu rządzącego, Mueller argumentował, że "w kilku sprawach w Prawie i Sprawiedliwości" nie ma tej dyscypliny. - Na przykład w sprawie ustawy pani (Kai - red.) Godek w sprawie aborcji - podał.

- To ustawa światopoglądowa - skomentował Konrad Piasecki.

Według Muellera ustawa o weryfikacji covidowej "jest w tym sensie światopoglądowa, że wprowadza pewien wymóg zachowania się obywateli w sprawie, która budzi duże kontrowersje".

Zapewnił, że on sam zagłosuje "za" ustawą. Zaprzeczył, by rząd był sparaliżowany przez środowisko antyszczepionkowe.

Akcja "Szczepię się, bo...". Polacy mówią, dlaczego się szczepią

"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepili
"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepiliTVN24
wideo 2/14

Autor:akw/adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości