Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.
Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje
Od początku epidemii COVID-19 w Polsce potwierdzono 7918 zakażeń, nie żyje 314 osób.
W czwartek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Następnie, około 18.30, odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Poinformował on o czterech etapach znoszenia ograniczeń, które będą stopniowo wprowadzone w związku z epidemią.
Etap I - od 20 kwietnia
- nowe zasady w handlu i usługach: w sklepach do 100 metrów kwadratowych do czterech osób na kasę, w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych - po jednej osobie na 15 metrów kwadratowych
- możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, ale dalej trzeba będzie zachować bezpieczną odległość od innych i zasłaniać usta i nos
- otwarty wstęp do lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw
- kult religijny - jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w kościołach
- z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia
- z obowiązku zakrywania usta i nosa zwolnieni będą rolnicy
Etap II
- otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
- otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych
- otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki
Etap III
-gastronomia - stacjonarnie i z ograniczeniami
- otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych
- otwarcie sklepów w galeriach handlowych
- wydarzenia sportowe do 50 osób - w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności
- organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 - ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w sali
Etap IV
- otwarcie salonów masażu i solariów
- umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
- teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym
Minister zdrowia Łukasz Szumowski precyzował, że celowo nie ma podanych konkretnych dat przejścia do kolejnych etapów, bo to będzie zależało od stanu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera, decyzja zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków, a są to: analiza przyrostu zachorowań, wydajność służby zdrowia i realizacja wytycznych sanitarnych.
"Zasada trzech i" - izolacja, identyfikacja i informatyzacja
- W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły - zapowiedział premier. W sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość 'zasadą trzech i': jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja - oświadczył Morawiecki.
Premier dodał, że izolacja to zachowanie właściwego dystansu. - Ale przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa - podkreślił.
- Identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty - mówił premier. Jak dodał, "wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach". - Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć, kto mógł potencjalnie być zakażony - powiedział.
- Informatyzacja - to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać, jak najwięcej cyfrowych procesów po to, żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami - powiedział Morawiecki.
Wprowadzone wcześniej zasady
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sklepy w galeriach handlowych - za wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek - są zamknięte. Ponadto w weekendy zamknięte zostały wszystkie sklepy budowlane.
Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godziny 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.
Od czwartku obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24