Nauka w szkołach bez zmian. Premier ogłosił kolejne decyzje w sprawie walki z koronawirusem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem
wideo 2/24
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem

Powrót tak zwanych godzin dla seniorów i dodatkowe pieniądze dla domów pomocy społecznej - premier ogłosił kolejne decyzje w sprawie walki z koronawirusem. Pytany przez dziennikarza o decyzje w sprawie funkcjonowania szkół, Mateusz Morawiecki powiedział, że na razie nie widzi konieczności wprowadzenia nauki zdalnej. - Dzisiaj zaczynamy naciskać hamulec - powiedział obecny również na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do sytuacji epidemicznej.

Ostatni dobowy bilans zakażeń, podany przez Ministerstwo Zdrowia w sobotę mówił o 5300 nowych przypadkach infekcji koronawirusem i śmierci 53 osób z SARS-CoV-2.  Łącznie w Polsce infekcję koronawirusem potwierdzono u 121 638 osób, spośród których 2972 zmarły.

Od początku października znacznie wzrosła także liczba zajętych respiratorów w szpitalach. Od czerwca, kiedy resort zaczął przekazywać takie dane, liczba ta utrzymywała się kolejne miesiące na poziomie 60-90 sztuk. 26 września ta statystyka przekroczyła 100. Później stopniowo rosła. W czwartek 1 października zajętych było 159 respiratorów. W piątek było to już 320, a w sobotę - 346.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier o walce z koronawirusem

W sobotę na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szef rządu przedstawił kolejne decyzje dotyczące walki z koronawirusem oraz mówił o obowiązujących od soboty nowych obostrzeniach.

Wskazał na cztery najważniejsze punkty działań w najbliższej przyszłości:

1. Tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji 2. Ochronę grup największego ryzyka - izolację osób starszych 3. Zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia 4. Podwyższony reżim sanitarny w gospodarce

Zaznaczył jednocześnie, że policja będzie egzekwowała noszenie maseczek.

Godziny dla seniorów

Premier ogłosił, że wracają godziny dla seniorów - od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach, jak to było wiosną. Dodał, że ta decyzja będzie obowiązywała od czwartku 15 października.

- Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach - mówił Mateusz Morawiecki. Zaapelował również o pomoc dla tych seniorów, którzy zastosują się do apelu i będą chcieli ograniczyć kontakt z innymi. Jego zdaniem system wsparcia dla seniorów powinien obejmować organizacje pozarządowe.

Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorówTVN24

Szef rządu poinformował także o przekazaniu dodatkowych 38 milionów złotych dla Domów Pomocy Społecznej na walkę z koronawirusem. Podkreślił także, że "wszystkie służby państwowe pozostają w stanie najwyższej gotowości bojowej, żeby służy osobom starszym".

"Na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym"

W związku z rosnącą dynamicznie w ostatnich dniach liczbą dobowych zakażeń koronawirusem pojawiły się pytania o powrót do nauki zdalnej wszystkich uczniów, tak jak miało to miejsce przed wakacjami.

Szef rządu zapowiedział już w czwartek ogłoszenie decyzji w sprawie szkół właśnie w sobotę. - W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych okresach, w kolejnych tygodniach - mówił wówczas na konferencji. Zastrzegał, że "na dzisiaj mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza i dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć".

Natomiast na sobotniej konferencji Morawiecki pytany przez dziennikarza o kolejne decyzje w sprawie funkcjonowania szkół, zapewnił, że rząd omawia "bardzo intensywnie kwestie systemu edukacji".

- Na dzisiaj 98 procent szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i tylko niewielki procent szkół funkcjonuje albo w systemie zdalnym, albo w hybrydowym. Ta strategia, którą zaproponowało ministerstwo edukacji w sierpniu, ona na razie zdaje egzamin, zdaje egzamin w tym bardzo trudnym okresie - powiedział. - Dlatego na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym - oświadczył.

Dodał też, że "tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez żadnych kosztów społecznych". - Pan minister Niedzielski ostatnio spotykał się z psychologami, psychologami dziecięcymi, psychiatrami. Słyszymy wyraźnie, że są bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu, również psychicznym, w sytuacji długotrwałej de facto izolacji - mówił premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do kwestii noszenia maseczek w szkołach.

- Na razie nie podjęliśmy decyzji o tym, żeby w jakiejkolwiek grupie wiekowej stały się obowiązkowe w czasie lekcji - powiedział.

Premier Morawiecki: na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym
Premier Morawiecki: na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnymTVN24

Podstawowym modelem pracy w szkołach od 1 września jest nauka stacjonarna. Możliwe jest przejście na edukację zdalną części lub wszystkich uczniów, gdy dyrektor szkoły uzyska zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię sanepidu, ale z tym - wraz z nasileniem się epidemii - jest coraz trudniej.

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Koronawirus w szkole. "Niejeden będzie potrzebował terapii" >>>

Premier: w sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół
Premier: w sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół TVN24

Minister zdrowia: Dzisiaj zaczynamy naciskać hamulec. Mój apel jest taki, żebyśmy ten hamulec naprawdę naciskali razem

Obecny na konferencji z premierem szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że od soboty cała Polska znalazła się w strefie żółtej - z wyjątkiem kilkudziesięciu powiatów w strefie czerwonej - co wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami dla obywateli.

- To oznacza, że dzisiaj zaczynamy naciskać hamulec. Mój apel jest taki, żebyśmy ten hamulec naprawdę naciskali razem - mówił. Zwrócił również uwagę, że od soboty weszły w życie obostrzenia związane między innymi z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej. - To jest nasze skuteczne narzędzie razem z dystansem [społecznym - przyp. red.] do tego żeby ograniczać transmisję koronawirusa - podkreślił.

Niedzielski: od nas zależy czy w najbliższych dniach wyhamujemy, czy pandemia dalej będzie się rozwijała dynamicznie
Niedzielski: od nas zależy czy w najbliższych dniach wyhamujemy, czy pandemia dalej będzie się rozwijała dynamicznie

Niedzielski nawiązał do wcześniejszych słów premiera Mateusza Morawieckiego, że w tej chwili priorytetem działań będzie ochrona osób starszych, co wynika - jak wyjaśniał - z charakterystyki przebiegu choroby COVID-19, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób powyżej 60. roku życia.

- Dlatego przygotowujemy pakiet rozwiązań, zaczynając właśnie od tych godzin dla seniora między 10 a 12, ale oczywiście ten pakiet będzie systematycznie rozwijany. W perspektywie przyszłego tygodnia zaproponujemy bardziej kompleksowe rozwiązania - zapowiedział minister.

Minister zdrowia: kolejne 300 respiratorów i 264 kardiomonitorów trafi do szpitali 

Minister zaznaczył, że przygotowywane są różne scenariusze, również eskalacji epidemii i dlatego trwa zwiększanie liczby łóżek szpitalnych dla osób z COVID-19. Zaznaczył, że wojewodowie zadeklarowali, że mają do dyspozycji 11 tysięcy łóżek szpitalnych, zajętych jest obecnie ponad 4,5 tysiąca.

- Będziemy pracowali nad tym, by w ciągu najbliższych dni powiększyć to o dwa tysiące. To samo dzieje się z respiratorami. Ta liczba na początku tygodnia oscylowała w okolicach 800, w tej chwili przekroczyła 900 - wyjaśnił.

Minister poinformował też, że polecił Agencji Rezerw Materiałowych wydać szpitalom kolejne 300 respiratorów i 264 kardiomonitorów.

"Podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku remdesivir"

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały, że w Polsce pojawił się problem z dostępnością remdesiviru, leku przeciwwirusowego wcześniej stosowanego w walce między innymi z ebolą, a obecnie wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w ciężkim stanie.

Minister Niedzielski przyznał na konferencji, że "pojawiały się sygnały o tym, że bardzo ważny lek remdesivir kończy się w szpitalach". - Mam bardzo dobrą informację - powiedział. - Dziś, dosłownie przed chwilą, podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku remdesivir - oznajmił. Dodał, że to lek, "który ma zastosowanie w leczeniu stanów zaawansowanych związanych z COVID-19". - W zasadzie jest to lek, który stosuje się jako obronę przed przejściem do wspomagania tlenem, czyli do respiratora - mówił Niedzielski.

Minister zdrowia przekazał, że w tym miesiącu mamy dostać 20 tysięcy dawek, a pozostałe, systematyczne dostawy będą trwały do marca. - Pod kątem intensywnej terapii czy leczenia skutków COVID-19 jesteśmy pod tym względem zabezpieczeni - ocenił.

CZYTAJ TAKŻE: Pomaga w walce z COVID-19, w wielu krajach zaczyna go brakować. Unia podpisała umowę na remdesivir >>>

Niedzielski: aktywności sportowe w przestrzeni miejskiej - z maseczką

Minister był pytany podczas konferencji prasowej o noszenie maseczek w trakcie aktywności sportowych.

Podkreślił, że rząd chce przyjąć takie rozwiązania, które "przede wszystkim będą chroniły populację". - Wychodzimy tutaj od pewnej wykładni celowościowej i szukamy tych sytuacji, gdzie noszenie maseczki najbardziej skutecznie ogranicza ryzyko transmisji - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że "w przestrzeni miejskiej zakładamy, że te aktywności sportowe są obciążone ryzykiem zakażenia". - Tutaj przyjęliśmy taką linie demarkacyjną, że to, co jest robione w przestrzeni miejskiej, jest zobowiązanie do noszenia maseczki, również dotyczy to jazdy na rowerze. Natomiast w parkach, czy innych terenach zielonych, sugerujemy, że ten obowiązek nie jest konieczny, o ile można zachować dystans - wyjaśnił minister.

Jak dodał, intencją przepisów jest ograniczenie ryzyka zakażeń. - Oczywiście w przestrzeni miejskiej jest ono o wiele większe, na terenach zielonych mniejsze - wskazał Niedzielski.

"Chcemy zapewnić możliwie bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej"

Premier podkreślał, że rząd dąży do tego, żeby strategia walki z COVID-19 nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki. - Chcemy wszystkim pracownikom i pracodawcom zapewnić możliwie bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej. To jest podstawowe nasze zadanie – mówił.

Dodał, że jeśli uda się dynamikę wzrostu zakażeń wyhamować, to rząd nie przewiduje wprowadzenia jakichś istotnych dalszych ograniczeń poza tymi, które obecnie funkcjonują.

Premier: utrzymujemy dwie strefy - żółtą i czerwoną

Pytany, czy przewiduje scenariusz, że cały kraj znajdzie się w strefie czerwonej, Morawiecki odpowiedział, że na dzień dzisiejszy utrzymujemy strefę żółtą i czerwoną.

Dodał, że policja będzie pilnować przestrzegania obecnych zakazów i nakazów.

Zaproszenie dla opozycji na spotkanie

Szef rządu podczas konferencji prasowej podkreślał wagę współpracy i spójności działań w walce z epidemią.

- Zapraszam już dzisiaj na początku tygodnia opozycję na spotkanie. Dochodziło już do kilku takich spotkań wiosną tego roku, które na pewno były dobre i dzisiaj także zapraszam opozycję, żeby przedyskutować pomysły, wątpliwości. Chcemy być jedną drużyną -powiedział Morawiecki.

Dworczyk: premier zaprasza przedstawicieli opozycji na wtorek o godzinie 14.30 na telekonferencję

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany przez Polską Agencję Prasową o szczegóły zapowiadanego spotkania powiedział, że premier zaprasza przedstawicieli opozycji na wtorek na telekonferencję o godz. 14.30. - Jej celem będzie omówienie sytuacji związanej z COVID-19 - mówił.

- Wcześniej, na godzinę 8.30 pan premier zaprosi na telekonferencję prezydentów największych miast w Polsce - zapowiedział Dworczyk. Minister zaznaczył, że oficjalne zaproszenia kancelaria wyśle w poniedziałek rano.

Premier: ograniczamy pewną wolność obywateli - wbrew ich poglądom - żeby ograniczyć zakres i rozprzestrzenianie się epidemii

Morawiecki na konferencji prasowej był pytany o protesty osób, które nie wierzą w pandemię i sprzeciwiają się wprowadzanym obostrzeniom oraz o to, czy czuje się współodpowiedzialny za to, że takie ruchy w ogóle powstały. W tym kontekście przytoczono wypowiedzi szefa rządu, który przekonywał w lipcu, że koronawirus "jest w odwrocie".

CZYTAJ TAKŻE: Premier w kampanii mówił o epidemii "w odwrocie" i że "już nie trzeba się bać". Tłumaczy swoje słowa >>>

Premier przekonywał, że "w społeczeństwie mamy osoby, które domagają się bardzo daleko idących restrykcji, zamykania gospodarki - tak jak to miało miejsce wiosną". Ocenił przy tym, że osoby, które w ogóle nie wierzą w pandemię są, ale jest bardzo niewiele.

- Są wśród tych osób takie, które chcą ograniczyć pewne obostrzenia, chcą zmniejszyć restrykcyjność. Nie podoba im się to, że trzeba w miejscach publicznych czy w środkach komunikacji publicznej, czy w sklepach, czy w placówkach handlowych, nosić maseczkę. Nie podoba im się konieczność dezynfekcji. Ja bym w tym przypadku apelował do wszystkich, aby słuchali lekarzy. Słuchali tych wszystkich, którzy są specjalistami - powiedział.

Morawiecki posłużył się także porównaniem. - Komuś może się wydawać, że może jeździć pod prąd jakąś ulicą. Jednak to stwarza zagrożenie dla innych i to jest ryzyko, którego nie powinniśmy podejmować - mówił. - Dlatego ograniczamy pewną wolność i dowolność podejmowania decyzji niektórych obywateli - wbrew ich poglądom - właśnie dlatego, żeby ograniczyć zakres i rozprzestrzenianie się całej epidemii - argumentował.

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19 zebrał się w sobotę przed godziną 11. Obrady pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbywały się częściowo zdalnie. W posiedzeniu zespołu brał też udział między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski, minister edukacji Dariusz Piontkowski oraz wiceministrowie edukacji Marzena Machałek i Maciej Kopeć.

O posiedzeniu zespołu mówił w piątek w rozmowie z TVN24 minister zdrowia Minister Niedzielski. - Trudno jest w tej chwili przesądzać, jakie będą podjęte decyzje - dodał szef Ministerstwa Zdrowia.

Jako "bardzo mało prawdopodobny" określił scenariusz, w którym szkoły miałyby zostać całkowicie zamknięte. - Nie wydaje mi się, żeby do takiego zamknięcia w pełnym zakresie doszło, jest to według mnie scenariusz bardzo mało prawdopodobny - ocenił.

Potwierdził tym samym ustalenia tvn24.pl, że rząd nie chce zamknąć wszystkich szkół. Portal dowiedział się, że pod uwagę brane są różne scenariusze, między innymi zaostrzenie rygorów sanitarnych czy pominięcie sanepidu przy podejmowaniu decyzji o nauce zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Polska podzielona na żółtą i czerwoną strefę. Co trzeba wiedzieć >>>

Niedzielski: nie wydaje mi się, żeby do zamknięcia szkół w pełnym zakresie doszło
Niedzielski: nie wydaje mi się, żeby do zamknięcia szkół w pełnym zakresie doszłoTVN24

Ile szkół pracuje w trybie stacjonarnym?

W piątek po południu resort edukacji poinformował, że w trybie mieszanym pracuje 811 placówek oświatowych, a 208 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,4 tys., działają normalnie, czyli w trybie stacjonarnym. Liczba szkół pracujących w piątek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego. Dane pochodziły z piątku z godziny 14.

W ubiegłym tygodniu w piątek system mieszany obowiązywał natomiast w 458 placówkach oświatowych, a zdalny w 116.

Od poniedziałku liczba placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania, spadała. Tego dnia w trybie mieszanym pracowało 418 placówek, a w zdalnym 94. We wtorek trybie mieszanym pracowało 401 placówek, a w trybie zdalnym - 86.

W środę zaś liczba placówek pracujących w trybie innym niż zdalny zaczęła rosnąć. W trybie mieszanym w środę pracowało 498 placówek oświatowych, a 110 w trybie zdalnym. W czwartek w trybie mieszanym pracowały 674 placówki, a w trybie zdalnym 147.

Autorka/Autor:akr, js //now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Wolbromiu (woj. małopolskie) w poniedziałek doszło do potężnego gradobicia. Niebezpiecznie było także w innych częściach Małopolski - strażacy z regionu otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Troje małych dzieci podczas wspólnej zabawy postanowiło pójść na drugą stronę Zakopanego. Nikomu nic nie powiedzieli. Rodzice, kiedy zorientowali się, że dzieci zniknęły, zaalarmowali policję.

Mają 8, 7 i 6 lat, zniknęły z podwórka. Rodzice zaalarmowali policję

Mają 8, 7 i 6 lat, zniknęły z podwórka. Rodzice zaalarmowali policję

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie poszła dobrze, ale podczas piątkowego spotkania na Kremlu Władimir Putin "upokorzył go" i "zrobił z niego głupca" - ocenił Andras Racz, węgierski ekspert do spraw bezpieczeństwa z think tanku DGAP. Jego zdaniem ta wizyta w Moskwie "poważnie zaszkodziła i tak już niezbyt stabilnemu wizerunkowi Węgier i węgierskiej polityki zagranicznej w Europie i USA"

Ekspert: Putin upokorzył Orbana i zrobił z niego głupca

Ekspert: Putin upokorzył Orbana i zrobił z niego głupca

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla telewizji MSNBC powiedział, że "nie obchodzi go", co myślą o nim partyjne elity i że "nigdzie się nie wybiera". Zapewniał też, że wcale nie stoi na straconej pozycji w pojedynku z Donaldem Trumpem. Podobną wiadomość Biden przekazał w liście do krytykujących go demokratów w Kongresie.

Biden: nigdzie się nie wybieram, nie obchodzi mnie, co myślą elity

Biden: nigdzie się nie wybieram, nie obchodzi mnie, co myślą elity

Źródło:
PAP

Beryl przechodzi nad Stanami Zjednoczonymi. Chociaż żywioł osłabł i obecnie jest burzą tropikalną, meteorolodzy ostrzegają, że niesie ze sobą poważne zagrożenia. Pod łamiącymi się drzewami w Teksasie zginęły dwie osoby, a ponad dwa miliony odbiorców nie ma prądu.

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NHC, City of Houston, CNN

"Aktywny rodzic" zacznie działać od 1 października 2024 roku. Wnioski o wypłatę jednego z trzech świadczeń w ramach programu, w tym tak zwanego babciowego, składane będą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dostać można nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko. Są jednak warunki.

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Będzie można dostać nawet 1900 złotych miesięcznie. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Radna PiS Barbara Nowak zapowiedziała, że złoży swój mandat w małopolskim sejmiku po tym, jak marszałkiem województwa został Łukasz Smółka. Decyzja byłej małopolskiej kurator oświaty miała być aktem sprzeciwu wobec niesubordynacji małopolskich radnych wobec woli prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Po kilku dniach Barbara Nowak zasugerowała, że zmieniła zdanie.

Mówiła o zdradzie, honorze i rezygnacji z mandatu. Teraz "przeprasza za zamieszanie"

Mówiła o zdradzie, honorze i rezygnacji z mandatu. Teraz "przeprasza za zamieszanie"

Źródło:
tvn24.pl

- Wizyta Viktora Orbana w Moskwie uwiarygadnia Władimira Putina, to jest bardzo niepoważna polityka - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, w przeszłości między innymi przewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef MSZ. Jego zdaniem węgierski premier prowadzi "kieszonkową dyplomację", która szkodzi zarówno Unii Europejskiej, jak i Ukrainie.

Schetyna o "kieszonkowej dyplomacji" Orbana. "Szkodnik europejskiej polityki"

Schetyna o "kieszonkowej dyplomacji" Orbana. "Szkodnik europejskiej polityki"

Źródło:
TVN24

- Żeby ustawa o związkach partnerskich przeszła, potrzebna jest większość. Rozmawiamy z PSL - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Mówiła, że Polska 2050 jest "za związkami partnerskimi, za tak zwaną małą pieczą i nie ma nic przeciwko, żeby ludzie godnie, w takim miejscu, gdzie będą się czuli odświętnie, te związki partnerskie zawierali".

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Źródło:
TVN24

- Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje - uważa profesor Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie.

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

"Rewolucja już się zaczęła. To technologia, która zmieni wszystko"

Źródło:
PAP

Brytyjska ministra finansów Rachel Reeves poinformowała o planach zwiększenia liczby budowanych domów, odblokowania projektów infrastrukturalnych i przyciągnięcia prywatnych inwestycji. To niektóre założenia nowej "narodowej misji" napędzania wzrostu gospodarczego.

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Pierwsza w historii Wielkiej Brytanii kobieta na stanowisku ministry finansów

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Armenii uda się do Waszyngtonu podczas szczytu NATO w dniach 9–10 lipca. Kraj ten, niegdyś czołowy sojusznik Rosji, dąży do zacieśnienia więzi z Zachodem.

Wyłom w sojuszu Putina. W Waszyngtonie będzie ważny gość

Wyłom w sojuszu Putina. W Waszyngtonie będzie ważny gość

Źródło:
PAP

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed skwarem. W czternastu województwach od wtorku obowiązywać będą alarmy drugiego stopnia przed upałem, a termometry mogą pokazać do 35 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w Warszawie umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Szef polskiego rządu podkreślił, że dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice. Politycy rozpoczęli konferencję prasową chwilą ciszy, by uczcić ofiary poniedziałkowego ataku Rosjan na Kijów.

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie. "Kto broni Ukrainy, broni także siebie"

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie. "Kto broni Ukrainy, broni także siebie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Belwederze z Andrzejem Dudą. Polski prezydent mówił, że jeżeli społeczeństwo ukraińskie będzie miało wolę przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to NATO nie może się wahać i Ukraina musi zostać do NATO przyjęta. Zełenski podziękował za wsparcie, jakiego Polacy udzielają wschodnim sąsiadom.

Zełenski spotkał się z Dudą. "Ważny sygnał solidarności"

Zełenski spotkał się z Dudą. "Ważny sygnał solidarności"

Źródło:
TVN24, PAP

W Trzebowie (Lubuskie) trwa budowa mostu nad rzeką Kwisą. Konstrukcja, która ma być gotowa w tym roku, jest - jak przekazują przedstawiciele wykonawcy - unikatowa w skali kraju i świata. Nowa konstrukcja nie tylko będzie służyć mieszkańcom, ale też ma ułatwić komunikację pomiędzy dwoma największymi bazami NATO w Polsce - w Żaganiu i Świętoszowie.

"Unikat inżynieryjny" nad rzeką Kwisą. Będzie służył mieszkańcom i wojskom NATO

"Unikat inżynieryjny" nad rzeką Kwisą. Będzie służył mieszkańcom i wojskom NATO

Źródło:
PAP

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano Sejm będzie głosował nad wnioskiem o uchylenie immunitetu posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. Wcześniej, na czwartek wieczór, przewidziana jest debata w tej sprawie na sali plenarnej - ustalił reporter "Faktów" TVN Michał Tracz-Koszela. Tę informację potwierdziła później wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska.

Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Termin głosowania w sprawie immunitetu Romanowskiego. Ustalenia "Faktów" TVN

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną, że w listopadzie zdecyduje o tym, czy będzie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Przyznał, że to rozważa, ale dodał, że jest przed ostateczną decyzją w tej sprawie.

Hołownia o tym, kiedy zdecyduje o starcie na prezydenta

Hołownia o tym, kiedy zdecyduje o starcie na prezydenta

Źródło:
TVN24
Tomasz Szatkowski bez dostępu do tajemnic NATO. Postępowanie ABW

Tomasz Szatkowski bez dostępu do tajemnic NATO. Postępowanie ABW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

Organizacja charytatywna Bloomberg Philanthropies przekaże aż miliard dolarów na rzecz amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Olbrzymia dotacja ma pokryć przede wszystkim czesne studentów. Przedstawiciele uczeni zapowiadają, że dzięki dotacji nauka będzie zupełnie darmowa.

Miliarder sięgnął głęboko do kieszeni, studenci będą uczyć się za darmo

Miliarder sięgnął głęboko do kieszeni, studenci będą uczyć się za darmo

Źródło:
CNN

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl
Ojciec mawiał do Marine Le Pen: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Ojciec mawiał do Marine Le Pen: pamiętaj, kiedyś możesz leżeć nago w śniegu 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl