Nauka w szkołach bez zmian. Premier ogłosił kolejne decyzje w sprawie walki z koronawirusem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem
wideo 2/24
Mateusz Morawiecki o walce z koronawirusem

Powrót tak zwanych godzin dla seniorów i dodatkowe pieniądze dla domów pomocy społecznej - premier ogłosił kolejne decyzje w sprawie walki z koronawirusem. Pytany przez dziennikarza o decyzje w sprawie funkcjonowania szkół, Mateusz Morawiecki powiedział, że na razie nie widzi konieczności wprowadzenia nauki zdalnej. - Dzisiaj zaczynamy naciskać hamulec - powiedział obecny również na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do sytuacji epidemicznej.

Ostatni dobowy bilans zakażeń, podany przez Ministerstwo Zdrowia w sobotę mówił o 5300 nowych przypadkach infekcji koronawirusem i śmierci 53 osób z SARS-CoV-2.  Łącznie w Polsce infekcję koronawirusem potwierdzono u 121 638 osób, spośród których 2972 zmarły.

Od początku października znacznie wzrosła także liczba zajętych respiratorów w szpitalach. Od czerwca, kiedy resort zaczął przekazywać takie dane, liczba ta utrzymywała się kolejne miesiące na poziomie 60-90 sztuk. 26 września ta statystyka przekroczyła 100. Później stopniowo rosła. W czwartek 1 października zajętych było 159 respiratorów. W piątek było to już 320, a w sobotę - 346.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Premier o walce z koronawirusem

W sobotę na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szef rządu przedstawił kolejne decyzje dotyczące walki z koronawirusem oraz mówił o obowiązujących od soboty nowych obostrzeniach.

Wskazał na cztery najważniejsze punkty działań w najbliższej przyszłości:

1. Tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji 2. Ochronę grup największego ryzyka - izolację osób starszych 3. Zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia 4. Podwyższony reżim sanitarny w gospodarce

Zaznaczył jednocześnie, że policja będzie egzekwowała noszenie maseczek.

Godziny dla seniorów

Premier ogłosił, że wracają godziny dla seniorów - od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach, jak to było wiosną. Dodał, że ta decyzja będzie obowiązywała od czwartku 15 października.

- Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach - mówił Mateusz Morawiecki. Zaapelował również o pomoc dla tych seniorów, którzy zastosują się do apelu i będą chcieli ograniczyć kontakt z innymi. Jego zdaniem system wsparcia dla seniorów powinien obejmować organizacje pozarządowe.

Mateusz Morawiecki o godzinach dla seniorówTVN24

Szef rządu poinformował także o przekazaniu dodatkowych 38 milionów złotych dla Domów Pomocy Społecznej na walkę z koronawirusem. Podkreślił także, że "wszystkie służby państwowe pozostają w stanie najwyższej gotowości bojowej, żeby służy osobom starszym".

"Na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym"

W związku z rosnącą dynamicznie w ostatnich dniach liczbą dobowych zakażeń koronawirusem pojawiły się pytania o powrót do nauki zdalnej wszystkich uczniów, tak jak miało to miejsce przed wakacjami.

Szef rządu zapowiedział już w czwartek ogłoszenie decyzji w sprawie szkół właśnie w sobotę. - W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych okresach, w kolejnych tygodniach - mówił wówczas na konferencji. Zastrzegał, że "na dzisiaj mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza i dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć".

Natomiast na sobotniej konferencji Morawiecki pytany przez dziennikarza o kolejne decyzje w sprawie funkcjonowania szkół, zapewnił, że rząd omawia "bardzo intensywnie kwestie systemu edukacji".

- Na dzisiaj 98 procent szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i tylko niewielki procent szkół funkcjonuje albo w systemie zdalnym, albo w hybrydowym. Ta strategia, którą zaproponowało ministerstwo edukacji w sierpniu, ona na razie zdaje egzamin, zdaje egzamin w tym bardzo trudnym okresie - powiedział. - Dlatego na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym - oświadczył.

Dodał też, że "tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez żadnych kosztów społecznych". - Pan minister Niedzielski ostatnio spotykał się z psychologami, psychologami dziecięcymi, psychiatrami. Słyszymy wyraźnie, że są bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu, również psychicznym, w sytuacji długotrwałej de facto izolacji - mówił premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do kwestii noszenia maseczek w szkołach.

- Na razie nie podjęliśmy decyzji o tym, żeby w jakiejkolwiek grupie wiekowej stały się obowiązkowe w czasie lekcji - powiedział.

Premier Morawiecki: na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym
Premier Morawiecki: na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnymTVN24

Podstawowym modelem pracy w szkołach od 1 września jest nauka stacjonarna. Możliwe jest przejście na edukację zdalną części lub wszystkich uczniów, gdy dyrektor szkoły uzyska zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię sanepidu, ale z tym - wraz z nasileniem się epidemii - jest coraz trudniej.

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Koronawirus w szkole. "Niejeden będzie potrzebował terapii" >>>

Premier: w sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół
Premier: w sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół TVN24

Minister zdrowia: Dzisiaj zaczynamy naciskać hamulec. Mój apel jest taki, żebyśmy ten hamulec naprawdę naciskali razem

Obecny na konferencji z premierem szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że od soboty cała Polska znalazła się w strefie żółtej - z wyjątkiem kilkudziesięciu powiatów w strefie czerwonej - co wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami dla obywateli.

- To oznacza, że dzisiaj zaczynamy naciskać hamulec. Mój apel jest taki, żebyśmy ten hamulec naprawdę naciskali razem - mówił. Zwrócił również uwagę, że od soboty weszły w życie obostrzenia związane między innymi z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej. - To jest nasze skuteczne narzędzie razem z dystansem [społecznym - przyp. red.] do tego żeby ograniczać transmisję koronawirusa - podkreślił.

Niedzielski: od nas zależy czy w najbliższych dniach wyhamujemy, czy pandemia dalej będzie się rozwijała dynamicznie
Niedzielski: od nas zależy czy w najbliższych dniach wyhamujemy, czy pandemia dalej będzie się rozwijała dynamicznie

Niedzielski nawiązał do wcześniejszych słów premiera Mateusza Morawieckiego, że w tej chwili priorytetem działań będzie ochrona osób starszych, co wynika - jak wyjaśniał - z charakterystyki przebiegu choroby COVID-19, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób powyżej 60. roku życia.

- Dlatego przygotowujemy pakiet rozwiązań, zaczynając właśnie od tych godzin dla seniora między 10 a 12, ale oczywiście ten pakiet będzie systematycznie rozwijany. W perspektywie przyszłego tygodnia zaproponujemy bardziej kompleksowe rozwiązania - zapowiedział minister.

Minister zdrowia: kolejne 300 respiratorów i 264 kardiomonitorów trafi do szpitali 

Minister zaznaczył, że przygotowywane są różne scenariusze, również eskalacji epidemii i dlatego trwa zwiększanie liczby łóżek szpitalnych dla osób z COVID-19. Zaznaczył, że wojewodowie zadeklarowali, że mają do dyspozycji 11 tysięcy łóżek szpitalnych, zajętych jest obecnie ponad 4,5 tysiąca.

- Będziemy pracowali nad tym, by w ciągu najbliższych dni powiększyć to o dwa tysiące. To samo dzieje się z respiratorami. Ta liczba na początku tygodnia oscylowała w okolicach 800, w tej chwili przekroczyła 900 - wyjaśnił.

Minister poinformował też, że polecił Agencji Rezerw Materiałowych wydać szpitalom kolejne 300 respiratorów i 264 kardiomonitorów.

"Podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku remdesivir"

W ostatnich dniach pojawiły się sygnały, że w Polsce pojawił się problem z dostępnością remdesiviru, leku przeciwwirusowego wcześniej stosowanego w walce między innymi z ebolą, a obecnie wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w ciężkim stanie.

Minister Niedzielski przyznał na konferencji, że "pojawiały się sygnały o tym, że bardzo ważny lek remdesivir kończy się w szpitalach". - Mam bardzo dobrą informację - powiedział. - Dziś, dosłownie przed chwilą, podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku remdesivir - oznajmił. Dodał, że to lek, "który ma zastosowanie w leczeniu stanów zaawansowanych związanych z COVID-19". - W zasadzie jest to lek, który stosuje się jako obronę przed przejściem do wspomagania tlenem, czyli do respiratora - mówił Niedzielski.

Minister zdrowia przekazał, że w tym miesiącu mamy dostać 20 tysięcy dawek, a pozostałe, systematyczne dostawy będą trwały do marca. - Pod kątem intensywnej terapii czy leczenia skutków COVID-19 jesteśmy pod tym względem zabezpieczeni - ocenił.

CZYTAJ TAKŻE: Pomaga w walce z COVID-19, w wielu krajach zaczyna go brakować. Unia podpisała umowę na remdesivir >>>

Niedzielski: aktywności sportowe w przestrzeni miejskiej - z maseczką

Minister był pytany podczas konferencji prasowej o noszenie maseczek w trakcie aktywności sportowych.

Podkreślił, że rząd chce przyjąć takie rozwiązania, które "przede wszystkim będą chroniły populację". - Wychodzimy tutaj od pewnej wykładni celowościowej i szukamy tych sytuacji, gdzie noszenie maseczki najbardziej skutecznie ogranicza ryzyko transmisji - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że "w przestrzeni miejskiej zakładamy, że te aktywności sportowe są obciążone ryzykiem zakażenia". - Tutaj przyjęliśmy taką linie demarkacyjną, że to, co jest robione w przestrzeni miejskiej, jest zobowiązanie do noszenia maseczki, również dotyczy to jazdy na rowerze. Natomiast w parkach, czy innych terenach zielonych, sugerujemy, że ten obowiązek nie jest konieczny, o ile można zachować dystans - wyjaśnił minister.

Jak dodał, intencją przepisów jest ograniczenie ryzyka zakażeń. - Oczywiście w przestrzeni miejskiej jest ono o wiele większe, na terenach zielonych mniejsze - wskazał Niedzielski.

"Chcemy zapewnić możliwie bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej"

Premier podkreślał, że rząd dąży do tego, żeby strategia walki z COVID-19 nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki. - Chcemy wszystkim pracownikom i pracodawcom zapewnić możliwie bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej. To jest podstawowe nasze zadanie – mówił.

Dodał, że jeśli uda się dynamikę wzrostu zakażeń wyhamować, to rząd nie przewiduje wprowadzenia jakichś istotnych dalszych ograniczeń poza tymi, które obecnie funkcjonują.

Premier: utrzymujemy dwie strefy - żółtą i czerwoną

Pytany, czy przewiduje scenariusz, że cały kraj znajdzie się w strefie czerwonej, Morawiecki odpowiedział, że na dzień dzisiejszy utrzymujemy strefę żółtą i czerwoną.

Dodał, że policja będzie pilnować przestrzegania obecnych zakazów i nakazów.

Zaproszenie dla opozycji na spotkanie

Szef rządu podczas konferencji prasowej podkreślał wagę współpracy i spójności działań w walce z epidemią.

- Zapraszam już dzisiaj na początku tygodnia opozycję na spotkanie. Dochodziło już do kilku takich spotkań wiosną tego roku, które na pewno były dobre i dzisiaj także zapraszam opozycję, żeby przedyskutować pomysły, wątpliwości. Chcemy być jedną drużyną -powiedział Morawiecki.

Dworczyk: premier zaprasza przedstawicieli opozycji na wtorek o godzinie 14.30 na telekonferencję

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany przez Polską Agencję Prasową o szczegóły zapowiadanego spotkania powiedział, że premier zaprasza przedstawicieli opozycji na wtorek na telekonferencję o godz. 14.30. - Jej celem będzie omówienie sytuacji związanej z COVID-19 - mówił.

- Wcześniej, na godzinę 8.30 pan premier zaprosi na telekonferencję prezydentów największych miast w Polsce - zapowiedział Dworczyk. Minister zaznaczył, że oficjalne zaproszenia kancelaria wyśle w poniedziałek rano.

Premier: ograniczamy pewną wolność obywateli - wbrew ich poglądom - żeby ograniczyć zakres i rozprzestrzenianie się epidemii

Morawiecki na konferencji prasowej był pytany o protesty osób, które nie wierzą w pandemię i sprzeciwiają się wprowadzanym obostrzeniom oraz o to, czy czuje się współodpowiedzialny za to, że takie ruchy w ogóle powstały. W tym kontekście przytoczono wypowiedzi szefa rządu, który przekonywał w lipcu, że koronawirus "jest w odwrocie".

CZYTAJ TAKŻE: Premier w kampanii mówił o epidemii "w odwrocie" i że "już nie trzeba się bać". Tłumaczy swoje słowa >>>

Premier przekonywał, że "w społeczeństwie mamy osoby, które domagają się bardzo daleko idących restrykcji, zamykania gospodarki - tak jak to miało miejsce wiosną". Ocenił przy tym, że osoby, które w ogóle nie wierzą w pandemię są, ale jest bardzo niewiele.

- Są wśród tych osób takie, które chcą ograniczyć pewne obostrzenia, chcą zmniejszyć restrykcyjność. Nie podoba im się to, że trzeba w miejscach publicznych czy w środkach komunikacji publicznej, czy w sklepach, czy w placówkach handlowych, nosić maseczkę. Nie podoba im się konieczność dezynfekcji. Ja bym w tym przypadku apelował do wszystkich, aby słuchali lekarzy. Słuchali tych wszystkich, którzy są specjalistami - powiedział.

Morawiecki posłużył się także porównaniem. - Komuś może się wydawać, że może jeździć pod prąd jakąś ulicą. Jednak to stwarza zagrożenie dla innych i to jest ryzyko, którego nie powinniśmy podejmować - mówił. - Dlatego ograniczamy pewną wolność i dowolność podejmowania decyzji niektórych obywateli - wbrew ich poglądom - właśnie dlatego, żeby ograniczyć zakres i rozprzestrzenianie się całej epidemii - argumentował.

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19 zebrał się w sobotę przed godziną 11. Obrady pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbywały się częściowo zdalnie. W posiedzeniu zespołu brał też udział między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski, minister edukacji Dariusz Piontkowski oraz wiceministrowie edukacji Marzena Machałek i Maciej Kopeć.

O posiedzeniu zespołu mówił w piątek w rozmowie z TVN24 minister zdrowia Minister Niedzielski. - Trudno jest w tej chwili przesądzać, jakie będą podjęte decyzje - dodał szef Ministerstwa Zdrowia.

Jako "bardzo mało prawdopodobny" określił scenariusz, w którym szkoły miałyby zostać całkowicie zamknięte. - Nie wydaje mi się, żeby do takiego zamknięcia w pełnym zakresie doszło, jest to według mnie scenariusz bardzo mało prawdopodobny - ocenił.

Potwierdził tym samym ustalenia tvn24.pl, że rząd nie chce zamknąć wszystkich szkół. Portal dowiedział się, że pod uwagę brane są różne scenariusze, między innymi zaostrzenie rygorów sanitarnych czy pominięcie sanepidu przy podejmowaniu decyzji o nauce zdalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Polska podzielona na żółtą i czerwoną strefę. Co trzeba wiedzieć >>>

Niedzielski: nie wydaje mi się, żeby do zamknięcia szkół w pełnym zakresie doszło
Niedzielski: nie wydaje mi się, żeby do zamknięcia szkół w pełnym zakresie doszłoTVN24

Ile szkół pracuje w trybie stacjonarnym?

W piątek po południu resort edukacji poinformował, że w trybie mieszanym pracuje 811 placówek oświatowych, a 208 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,4 tys., działają normalnie, czyli w trybie stacjonarnym. Liczba szkół pracujących w piątek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego. Dane pochodziły z piątku z godziny 14.

W ubiegłym tygodniu w piątek system mieszany obowiązywał natomiast w 458 placówkach oświatowych, a zdalny w 116.

Od poniedziałku liczba placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania, spadała. Tego dnia w trybie mieszanym pracowało 418 placówek, a w zdalnym 94. We wtorek trybie mieszanym pracowało 401 placówek, a w trybie zdalnym - 86.

W środę zaś liczba placówek pracujących w trybie innym niż zdalny zaczęła rosnąć. W trybie mieszanym w środę pracowało 498 placówek oświatowych, a 110 w trybie zdalnym. W czwartek w trybie mieszanym pracowały 674 placówki, a w trybie zdalnym 147.

Autorka/Autor:akr, js //now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ministerstwo obrony Rosji zaproponowało rewizję granic rosyjskich wód terytorialnych na Morzu Bałtyckim – podał Reuters powołujący się na dokument rządu w Moskwie. Już zareagowała na to Finlandia będąca nowym członkiem NATO.

Rosja chce zmienić granicę na Morzu Bałtyckim. Finlandia reaguje

Rosja chce zmienić granicę na Morzu Bałtyckim. Finlandia reaguje

Źródło:
Reuters

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił podpisanie umowy na dostawy czterech aerostatów z radarami do wczesnego ostrzegania i rozpoznania kryptonim Barbara. - Nie udostępniamy tych systemów komukolwiek - oznajmił z kolei ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Systemy, których USA "nie udostępniają komukolwiek". Dziś jako pierwsza kupiła je Polska

Systemy, których USA "nie udostępniają komukolwiek". Dziś jako pierwsza kupiła je Polska

Źródło:
TVN24

Pocisk na torach na ruchliwym węźle w Czechowicach-Dziedzicach zauważył pracownik kolei. Okazało się, że to amunicja z drugiej wojny i mogła wybuchnąć. Nie znalazła się tam przypadkowo. Za podłożenie pocisku został aresztowany 63-letni mężczyzna.

Radziecki pocisk moździerzowy na torach, mógł wybuchnąć. 63-latek aresztowany

Radziecki pocisk moździerzowy na torach, mógł wybuchnąć. 63-latek aresztowany

Źródło:
tvn24.pl

Zapowiada się kolejny burzowy dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla większości kraju, w tym ostrzeżenia drugiego stopnia dla 12 województw. Prognozowane są bardzo silne opady deszczu, grad, a wiatr ma osiągać w porywach nawet około 80 kilometrów na godzinę.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia drugiego stopnia w 12 województwach

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia drugiego stopnia w 12 województwach

Źródło:
IMGW

Około 30-letnia kobieta i jej 6-letnie dziecko zginęli w pożarze budynku mieszkalno-warsztatowego, do którego doszło nad ranem w miejscowości Tczewskie Łąki (woj. pomorskie). Do szpitala trafił ranny mężczyzna.

Nocny pożar w Tczewskich Łąkach. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Nocny pożar w Tczewskich Łąkach. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
TVN24, PAP

Tomasz Szmydt był osobą, która cały czas miała problemy finansowe. Nie płacił alimentów, więcej, miał problemy ze swoimi słabościami, tak, że musiał się leczyć. I ta osoba nadal zajmowała tak wysokie stanowisko - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki.

"Alkohol, kobiety". Marek Biernacki: Tomasz Szmydt miał problemy ze swoimi słabościami

"Alkohol, kobiety". Marek Biernacki: Tomasz Szmydt miał problemy ze swoimi słabościami

Źródło:
TVN24

Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich będzie w jakiś sposób przedłużeniem działania tych służb, które funkcjonowały przez lata - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Marek Biernacki z PSL-Trzeciej Drogi. Komplementował jej przewodniczącego generała Jarosława Stróżyka, który ma duży autorytet "na europejskim rynku służb specjalnych". Biernacki mówił też, że z danych służb wynika, że "Rosjanie przygotowują duże grupy migrantów, które albo uderzą na granicę polską, albo na granicę Finlandii" i w tej chwili przebywają w kilku miejscach, gdzie "czekają na zielone światło".

Marek Biernacki: ja jestem pistolero, a on jest osobą wyważoną

Marek Biernacki: ja jestem pistolero, a on jest osobą wyważoną

Źródło:
TVN24

Norwegia uzna Państwo Palestyńskie za niepodległe. Decyzja wejdzie w życie 28 maja - przekazał premier Norwegii Jonas Gahr Store. - Norwegia jest przyjacielem zarówno Izraela, jak i Palestyny. Nie chcemy państwa Hamasu - podkreślił szef rządu w Oslo. Taką samą decyzję jak Norwegia podjęła Irlandia i Hiszpania.

Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznają niepodległość Palestyny

Norwegia, Irlandia i Hiszpania uznają niepodległość Palestyny

Źródło:
Reuters, PAP

Aż 71 pasażerów odniosło obrażenia w wyniku gwałtownych turbulencji, do jakich doszło podczas wtorkowego lotu boeinga z Londynu do Singapuru. Maszyna awaryjnie lądowała w Bangkoku. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest "sprawą życia lub śmierci" - taki wniosek można wysnuć dzień po incydencie, wskazuje Reuters. Jako przyczynę tragicznego incydentu wskazuje się możliwe zaistnienie tak zwanych turbulencji czystego nieba.

Śmierć w samolocie, wzrosła liczba rannych. Winne niewykrywalne turbulencje "czystego nieba"?

Śmierć w samolocie, wzrosła liczba rannych. Winne niewykrywalne turbulencje "czystego nieba"?

Źródło:
PAP, Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili aż 800 domów oraz apartamentów na Półwyspie Iberyjskim - informuje Registradores de Espana. To wzrost o 21 procent w porównaniu do ubiegłego kwartału oraz trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku - dodaje w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Polacy masowo kupują te nieruchomości. Padł rekord

Źródło:
PAP

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu trzech serii leku Palifren Long. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że nie spełnia on wymagań jakościowych.

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Trzy serie leku wycofane z aptek. Nie spełnia wymagań jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

Załamanie się systemów demokratycznych, katastrofa ekologiczna na globalną skalę, utrata zdolności rozróżniania prawdy od fałszu i przejęcie władzy przez miliarderów to zaledwie cztery z 35 wytypowanych zagrożeń, przed którym stanie w najbliższych latach świat. Tak wynika z raportu ekspertów przygotowanego dla rządu Kanady.

35 zagrożeń dla świata. Jedno już w ciągu trzech lat. Raport

35 zagrożeń dla świata. Jedno już w ciągu trzech lat. Raport

Źródło:
PAP

Prezydent Francji poleciał do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji. Wizyta nie była zaplanowana i nie wiadomo nawet, ile potrwa. Nową Kaledonią wstrząsnęły w ostatnich tygodniach zamieszki. Paryż w odpowiedzi wprowadził tam po raz pierwszy od 40 lat stan wyjątkowy. Sytuacja wciąż jest niepewna.

Ulice płonęły. Macron poleciał na daleki Pacyfik do niespokojnej Nowej Kaledonii. Nie wiadomo, na jak długo

Ulice płonęły. Macron poleciał na daleki Pacyfik do niespokojnej Nowej Kaledonii. Nie wiadomo, na jak długo

Źródło:
PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

W Łodzi znów nie udało się wybrać marszałka województwa. Podczas trzeciego już posiedzenia sesji inauguracyjnej nie doszło nawet do zgłoszenia kandydatury. Powód? Pomyłka w głosowaniu radnej Koalicji Obywatelskiej. "Przez problemy techniczne" zagłosowała za przerwą w sesji do 11 czerwca. Zdecydował właśnie ten jeden głos. 

Łódzkie wciąż bez marszałka. Radna KO pomyliła się i zagłosowała za wnioskiem PiS

Łódzkie wciąż bez marszałka. Radna KO pomyliła się i zagłosowała za wnioskiem PiS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W jednym z hoteli w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Ktoś wrzucił do pokoju koktajl Mołotowa. W płomieniach zginęły cztery kobiety, przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

Gwałtowne burze szalały we wtorek w Serbii. W mieście Sombor na północy kraju zginęła jedna osoba, w Nowym Pazarze na południu w związku z ryzykiem powodzi ogłoszono stan wyjątkowy. W sąsiedniej Chorwacji tego samego dnia silny wiatr powalał drzewa z korzeniami.

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Drzewo przygniotło samochód, zginęła kobieta

Źródło:
PAP

Potężne tornado przeszło we wrotek przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa. Policja informuje o "licznych ofiarach śmiertelnych" i kilkunastu rannych osobach. Jest wiele zniszczeń.

"Liczne ofiary śmiertelne". Domy zrównane z ziemią po przejściu tornada

"Liczne ofiary śmiertelne". Domy zrównane z ziemią po przejściu tornada

Źródło:
PAP, Reuters

Policjanci z Piaseczna przestrzegają przed wchodzeniem na ulicę zza pojazdu i pokazują nagranie. Kamera monitoringu zarejestrowała niebezpieczną sytuację. 55-latek wpadł wprost pod koła jadącej skody.

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejmowa komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych będzie kontynuowała przesłuchanie Mateusza Morawieckiego. Były premier jest przesłuchiwany w związku z wydanymi przez niego decyzjami - polecenia Poczcie Polskiej podjęcia i realizacji "czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym" i zobowiązania PWPW do wydrukowania pakietów wyborczych. Początek obrad komisji przewidziano na godzinę 13.

Dziś kolejne przesłuchanie Morawieckiego. Odpowie w sprawie nieścisłości w zeznaniach

Dziś kolejne przesłuchanie Morawieckiego. Odpowie w sprawie nieścisłości w zeznaniach

Źródło:
PAP

Flagowy program mieszkaniowy rządu stoi pod znakiem zapytania. Prace utykają, ostro krytykuje go Lewica. Jeśli programu Mieszkanie na start nie będzie, rynek się ustabilizuje, a ceny mieszkań spadną - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

"Sytuacja jest dziwna". Ważą się losy rządowego programu 

Źródło:
PAP

Policja w Los Angeles i Agencja do Walki z Narkotykami (DEA) rozpoczęły wspólne dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci gwiazdy "Przyjaciół" Matthew Perry'ego. Aktor zmarł z powodu ostrego działania ketaminy, leku dostępnego na receptę.

Policja w Los Angeles wszczyna śledztwo w sprawie śmierci aktora Matthew Perry'ego

Policja w Los Angeles wszczyna śledztwo w sprawie śmierci aktora Matthew Perry'ego

Źródło:
"The Guardian"

Ministra transportu i komunikacji Finlandii zapowiada przebudowę sieci kolejowej i wzmocnienie dróg pod kątem potrzeb NATO. W trakcie marcowych manewrów NATO Nordic Response okazało się między innymi, że ciężki sprzęt pancerny miał problemy z przejazdem w stronę Laponii graniczącej z Rosją.

Finowie muszą działać. W marcu na jaw wyszedł poważny problem

Finowie muszą działać. W marcu na jaw wyszedł poważny problem

Źródło:
PAP

Książę, były sędzia i parlamentarzysta oraz emerytowani wojskowi oficerowie znaleźli się wśród dziewięciu osób, które stanęły w Niemczech przed sądem w związku z podejrzeniem spisku przeprowadzonego przez tak zwanych Obywateli Rzeszy. Ich celem było obalenie rządu - uważa prokuratura.

Książę, sędzia, byli wojskowi i rosyjski ślad. Chcieli zniszczyć Niemcy od środka, ruszył proces

Książę, sędzia, byli wojskowi i rosyjski ślad. Chcieli zniszczyć Niemcy od środka, ruszył proces

Źródło:
PAP

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen stwierdziła, że "tarcza obrony powietrznej" mogłaby być "wspólnym europejskim projektem". Szefowa Komisji Europejskiej przyznała, że jest zwolenniczką takiego rozwiązania. - Jeśli byłaby na to zgoda, musimy znaleźć finansowanie albo w postaci składek krajowych, albo nowych, własnych zasobów - mówiła w czasie debaty czworga kandydatów na nowego przewodniczącego KE.

Szefowa KE: jestem zwolenniczką tarczy obrony powietrznej jako wspólnego europejskiego projektu

Szefowa KE: jestem zwolenniczką tarczy obrony powietrznej jako wspólnego europejskiego projektu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl