Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek wieczorem o 49 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Tym samym liczba potwierdzonych infekcji wzrosła tego dnia do 168, a w sumie od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 1389 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
KORONAWIRUS RAPORT - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Potwierdzone przypadki dotyczą: 27 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.
Do 27 marca potwierdzono 1389 przypadków zakażenia. Szesnaście osób zmarło. To trzy kobiety w wieku 57, 37 i 84 lat oraz trzynastu mężczyzn w wieku od 43 do 83 lat. Większość z nich cierpiała też na inne schorzenia.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Wcześniej resort zdrowia informował o 119 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2.
Dotyczą one: 24 osób z woj. małopolskiego, 24 osób z woj. dolnośląskiego, 17 osób z woj. wielkopolskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 10 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 4 osób z pomorskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po 1 z woj. opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.
Sejm przyjął zmiany w regulaminie izby
W czwartek wieczorem Sejm przyjął zmiany w regulaminie izby w związku z pracami parlamentarzystów w warunkach epidemii koronawirusa. Zmiany umożliwiają obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana umożliwi przeprowadzenie obrad zdalnych.
Za było 250 posłów, przeciw 104, 14 wstrzymało się od głosu. Zmiany w Regulaminie poparli przede wszystkim posłowie PiS, Lewicy i PSL. Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej odrzucono większość poprawek opozycji, między innymi zakładających, by warunkiem zastosowania tej procedury było ogłoszenia jednego z wymienionych w konstytucji stanów nadzwyczajnych.
Od piątku pracownicy przekraczający granicę obejmowani kwarantanną
Od północy w piątek osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane czternastodniową kwarantanną.
Obowiązek kwarantanny nałożony na wracających z zagranicy wynika z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia o stanie epidemii. Początkowo wyłączone z niego były m.in. osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i przekraczają granicę regularnie.
Rząd, w celu walki z epidemią koronawirusa, zaostrzył przepisy rozporządzenia, nakładając wymóg kwarantanny również na tych pracowników. Obowiązywanie tej regulacji weszło w życie 27 marca.
W ciągu doby 655 nowych zgonów w Hiszpanii
W ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w Hiszpanii o 655 do poziomu 4089 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia w Madrycie. W tym czasie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o ponad 8,5 tys.
"Pod względem liczby zmarłych na koronawirusa jesteśmy drugim państwem na świecie, zaś w przypadku liczby zainfekowanych – czwartym" - poinformowało hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.
Najstarszy włoski pacjent wyleczony z COVID-19
Mieszkający na północy Włoch w Rimini 101-latek został wyleczony z COVID-19 - choroby powodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. W czwartek wrócił do domu. Informację ogłosiła Gloria Lisi, wiceburmistrz miasta. Jest to najstarszy pacjent w kraju, który pokonał chorobę.
Nowe ograniczenia w Polsce
We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające przepisy zawarte we wcześniejszej regulacji dotyczącej ogłoszenia stanu epidemii. Nowy dokument wprowadził zapowiedziane wcześniej tego dnia na konferencji prasowej przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego obostrzenia.
Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego (np. niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi lub wyprowadzenia psa).
Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.
CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH OGRANICZENIACH >>>
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Autorka/Autor: kb, akw,ft
Źródło: TVN24