Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 103 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 17 osób chorujących na COVID-19. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 503 osób, z których 75 114 zmarło.
Najwięcej z 103 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem jest w województwie wielkopolskim, gdzie odnotowano 14 infekcji.
Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: kujawsko-pomorskiego (13), lubelskiego (10), mazowieckiego (osiem), zachodniopomorskiego (osiem), łódzkiego (siedem), śląskiego (siedem), warmińsko-mazurskiego (siedem), małopolskiego (sześć), dolnośląskiego (cztery), podlaskiego (cztery), lubuskiego (trzy), opolskiego (trzy), pomorskiego (trzy) i świętokrzyskiego (dwa). W województwie podkarpackim nie odnotowano żadnego nowego przypadku.
Cztery zakażenia to dane bez wskazania adresu, które mają zostać uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Resort podał też informację o śmierci 17 zakażonych osób - z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło sześć osób.
Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 880 503 osób, z których 75 114 zmarło.
Resort poinformował też, że w ciągu doby wykonano ponad 42,8 tysiąca testów na obecność koronawirusa.
Ile osób jest w szpitalach? Ile respiratorów jest zajętych?
Z środowego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:
- 7090 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-5 w porównaniu do dnia poprzedniego), - z tego 504 łóżka są zajęte przez pacjentów z COVID-19 (-42), - 706 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (bez zmian), - z tego 73 respiratory są obecnie wykorzystywane (-5), - 101 915 osób jest objętych kwarantanną (-2310), - 2 652 293 osoby wyzdrowiały (+28).
Premier Morawiecki o szykowaniu się "na trudne scenariusze"
We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w posiedzeniu sztabu w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce.
Morawiecki powiedział, że "musimy szykować się na trudne scenariusze". - Musimy szykować się na to że ten czas (spadku liczby zakażeń - red.) może zostać odwrócony - dodał. Poinformował, że rząd zdecydował się na utrzymanie części szpitali tymczasowych.
Jako działania, które mogą uchronić przed realizacją najgorszego scenariusza szef rządu wymienił przygotowania do tego, "aby w dużej skali móc sekwencjonować, badać wirusa pod kątem jego mutacji". - Dziś mowa jest o mutacji Delta, ale przecież już za rogiem czai się mutacja Lambda. To są ryzyka, których można cały czas uniknąć - podkreślił.
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział zaś, że z prognoz wynika, iż jesienią "możemy mieć do czynienia z ponownym przyspieszeniem zakażeń i trzeba traktować to jako najbardziej prawdopodobny scenariusz". Szef resortu zdrowia mówił o przeprowadzonej w Polsce analizie okresu od końcówki stycznia do wtorku. - 98,8 procent zgonów z powodu COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych - powiedział.
Źródło: TVN24