Przetestowano blisko 134 tysiące nauczycieli. Resort przedstawił dane

TVN24 | Polska

Autor:
kz/kg
Źródło:
PAP
Dzieci wracają do szkółTVN24
wideo 2/8
TVN24Dzieci wracają do szkół

Testy na SARS-CoV-2 wykonano u blisko 134 tysięcy nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i pracowników szkół. Wyniki otrzymało 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa miały 2422 osoby, czyli 2 procent wszystkich, którzy otrzymali wyniki - poinformował resort edukacji i nauki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Badania przesiewowe na obecność wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzono od 11 do 15 stycznia. Wzięli w nich udział nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Mogli się na nie zgłosić również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, sprzątający, a także wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa).

Badania przed powrotem do nauki stacjonarnej

- Z danych przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że w trakcie pięciu dni akcji badań przesiewowych nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół wymazy pobrano od blisko 134 tys. osób. Wyniki otrzymało ponad 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2422 osoby - tj. 2 proc. wszystkich wyników badań - poinformowała w niedzielę rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

Wydzielone klasy, obniżone ławki. Poznańska SP 56 gotowa na powrót dzieci do szkołyTVN 24

Najchętniej badaniu poddawali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach: pomorskim (88 proc.), warmińsko-mazurskim (86 proc.) i podkarpackim (85 proc.).

Badania przesiewowe poprzedziły powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych do nauki stacjonarnej w szkołach. Najmłodsi uczniowie wrócą do szkół w poniedziałek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jakie są wytyczne ministerstwa dla szkół? >>>

Informacje o zapotrzebowaniu na testy zbierano za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czarnek: po konsultacjach wypracowaliśmy wytyczne dla klas I-III szkół podstawowychTVN24

Wynik w aplikacji

Wynik badania każdy badany miał otrzymać najpóźniej w niedzielę na Internetowym Koncie Pacjenta.

Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.

Dlaczego najmłodsze dzieci wrócą jako pierwsze do szkół?Na pytania internautów odpowiadają minister Przemysław Czarnek i prezydent Andrzej Duda.

Autor:kz/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: