Nowe zasady dotyczące wjazdu do Polski. Kto może przekroczyć granicę?

TVN24 | Polska

Autor:
asty,ads//rzw
Źródło:
PAP
Korek przed granicą w JędrzychowicachTVN24 Wrocław/ A. Stefańczyk
wideo 2/3
TVN24 Wrocław/ A. StefańczykKorek przed granicą w Jędrzychowicach

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie, które rozszerza katalog osób uprawnionych do wjazdu do Polski. Zmiany dotyczą zawodowych kierowców, obywateli Unii Europejskiej i osób, które pobierają w Polsce naukę.

Rozporządzenie rozszerzające katalog osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano w czwartek. Osoby, których dotyczy, zwolnione są z odbywania kwarantanny.

Kierowcy i uczniowie

Wśród uprawnionych do przekraczania granicy znaleźli się zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport, podróżujący tranzytem przez terytorium Polski - innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy - w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu go.

Do kraju mogą też wjechać uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce. Jak wyjaśniło MSWiA w piątkowym komunikacie, potrzeba włączenia ich do katalogu wynika z przyjętego przez ministerstwo edukacji harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Na terytorium Rzeczpospolitej wjadą także obywatele państw unijnych, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii w celu trwającego nie dłużej niż 12 godzin przejazdu przez Polskę do miejsca zamieszkania lub pobytu.

CZYTAJ CAŁE ROZPORZĄDZENIE

Punkt tymczasowej kontroli granicznej na dawnym polsko-słowackim przejściu granicznym w BarwinkuDarek Delmanowicz/PAP

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kto mógł wjeżdżać do tej pory?

Ograniczenia w ruchu granicznym obowiązują od 13 marca. Od tego dnia do Polski mogli wjechać tylko obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, lub pozostają pod stałą opieką obywateli Polski, cudzoziemcy mający Kartę Polaka, szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego, cudzoziemcy mający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski, cudzoziemcy mający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:asty,ads//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Darek Delmanowicz/PAP

Tagi:
Raporty: