Po około 30 minutach zakończyła się konferencja prasowa Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 i Grzegorza Cessaka, prezesa urzędu rejestracji produktów leczniczych i członka rady Europejskiej Agencji Leków.
W Polsce wykonano już ponad 4,6 miliona szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszą dawką zostały zaszczepione blisko 3 miliony osób, a drugą 1,6 miliona.
W czwartek rano odbyła się konferencja Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień oraz Grzegorza Cessaka, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i członka rady Europejskiej Agencji Leków. Relacjonowaliśmy ją na żywo.
Konferencja dobiegła końca. Dziękujemy za uwagę.
Dworczyk: Tłumaczymy i racjonalnie podchodzimy do sytuacji, ale mamy do czynienia z pewną paniką i działaniami w UE, które nie są oparte na rekomendacjach naukowców. To wywołało obawy wśród obywateli, również w Polsce.
Dworczyk: Jeśli chodzi o osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie AstraZeneką, to po zakończeniu pierwszego etapu, podejmiemy decyzję jak ma wyglądać dalszy harmonogram szczepień. Już wiemy, że w drugim kwartale będzie gwałtowne przyspieszenie.
Dworczyk: Pacjentów, którzy się nie zgłaszają na szczepienie AstraZeneką, pomimo ustalonego terminu mamy od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
Dworczyk: Nie obserwujemy wzrostu utylizacji szczepionek.
Dworczyk: Jesteśmy zdeterminowani, by służba zdrowia wróciła do normalnego funkcjonowania pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Mamy teraz lepszą sytuację niż przy drugiej fali epidemii. Teraz dzięki zaszczepieniu tych grup zawodowych, osoby z personelu medycznego stanowią minimalny odsetek wśród chorujących.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Cessak: Myślę, że dzisiaj po południu pojawi się komunikat Europejskiej Agencji Leków, który podsumuje wszystkie kwestie i wyda rekomendacje minimalizacji ryzyka.
Cessak: Polska podjęła taką samą, spójną decyzję, jak Europejska Agencja Leków.
Cessak: Szczepionki AstraZeneki dają skuteczną ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym zgonem.
Cessak: Jeżeli byłaby jakakolwiek możliwość zagrożenia stosunku korzyści do ryzyka, EMA natychmiast podjęłaby taką decyzję.
Cessak: Decyzje krajów europejskich były niezgodne z opinią EMA. W jakimś stopniu te decyzje były niemerytoryczne.
Cessak: Europejska Agencja Leków podtrzymuje, że korzyści podania szczepionki przewyższają ewentualne ryzyko.
Cessak: W Polsce mamy 5 przypadków takich incydentów.
Cessak: Incydenty zatorowo-zakrzepowe wystąpiły u bardzo małej liczby pacjentów. Stwierdzono 30 przypadków takich incydentów na 5 milionów zaszczepionych osób. Związek przyczynowo-skutkowy nie został potwierdzony. Ale każdy przypadek jest badany, ocena ma być zakończona dzisiaj.
Cessak: W 98 procentach niepożądane odczyny to zaczerwienienie w miejscu podania, gorączka, ból mięśni. Tylko 2 procent to cięższe działania niepożądane.
Cessak: Po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneki otrzymujemy pełną ochronę po 22 dniach. Ona się utrzymuje do 14 tygodniu po podaniu pierwszej dawki.
Cessak: A takie decyzje powinne być podejmowane spokojnie, merytorycznie.
Cessak: Od kilku dni opinia publiczna w Europie żyje informacjami o incydentach rzekomo powiązanych ze szczepionką AstraZeneki. Pojawiają się dyktowane emocjami, paniką, decyzje o wstrzymaniu szczepienia tym preparatem.
Głos zabiera Grzegorz Cessak.
Dworczyk: Osiągnęliśmy już nasz kwartalny cel, zaszczepiliśmy 3 miliony osób pierwszą dawką szczepionki.
Dworczyk: 25 marca uruchomimy uzupełniający nabór seniorów w wieku 70+.
Dworczyk: 22 marca rozpoczniemy rejestrację dla seniorów w wieku 66 i 65 lat. Od razu chcemy zaanonsować, że jeżeli byłoby dużo wolnych terminów, jeżeli zainteresowanie będzie nieco mniejsze, to niewykluczone, że 22 marca rozpoczniemy rejestrację również dla kolejnych roczników.
Dworczyk: Wyprzedzając pytania, powiem, że mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienie w tych dwóch rocznikach. Jest to związane z wieloma medialnymi informacjami o szczepionce AstraZeneki. Namawiamy wszystkich do tego, by się zarejestrować i skorzystać z tej możliwości.
Dworczyk: Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów z rejestracją na szczepienie. Bez problemu można się dodzwonić.
Rozpoczyna się konferencja.
Początek konferencji zaplanowano na godzinę 9.30. Odbędzie się ona w kancelarii premiera.
Konferencję Michała Dworczyka i Grzegorza Cessaka będziemy relacjonować na żywo w portalu tvn24.pl. Transmisję z konferencji mogą państwo oglądać w TVN24, a także w internecie w TVN24 GO.
W Polsce używane są szczepionki trzech firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Szczepienie preparatem tej ostatniej firmy wstrzymało w ostatnich dniach kilkanaście państw, w związku z doniesieniami o możliwym powiązaniu szczepienia z przypadkami zakrzepicy.
Zarówno Europejska Agencja Leków (EMA), jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomendują wstrzymywania szczepień AstraZenecą. EMA zleciła dodatkowe badania tego preparatu, których wyniki mają zostać ogłoszone w czwartek.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24