Premier przedstawi w Sejmie informację o epidemii. W harmonogramie także "punkt sporny"

Terlecki: nie będzie lokali wyborczych tylko głosowanie korespondencyjne
Źródło: TVN24

"Wznowienie obrad Sejmu w poniedziałek o godzinie 10. Rozpoczniemy informacją premiera w sprawie stanu walki z epidemią COVID-19" - poinformował w piątek lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Według sejmowego harmonogramu, po weekendzie posłowie mają też zdecydować, czy wprowadzić do porządku obrad projekt PiS w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W piątek w Sejmie posłowie zajmowali się rządowym projektem specustawy o wsparciu realizacji projektów unijnych w związku z wystąpieniem koronawirusa. Ustawa została uchwalona bez poprawek.

Zgodnie z umieszczonym na sejmowej stronie harmonogramem prac, izba wznowi obrady w poniedziałek o godzinie 10. Posiedzenie rozpocznie się od przedstawienia przez premiera Mateusza Morawieckiego informacji na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Następnie kluby i koła parlamentarne będą miały pięciominutowe oświadczenia. O godzinie 12 mają się rozpocząć głosowania.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Premier przedstawi informację na temat walki z epidemią

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka napisał późnym popołudniem na Twitterze, że jest "kolejna zmiana decyzji ws. posiedzenia Sejmu" (początkowo planowano wznowienie obrad w sobotę).

"Po dzisiejszych głosowaniach, wznowienie obrad w poniedziałek o 10.00. Rozpoczniemy informacją premiera ws. stanu walki z epidemią koronawirusa (COVID-19 - przyp. red.). Potem rozstrzygnięcie ws. naszego sprzeciwu wobec zmian w Kodeksie wyborczym" - napisał.

W oficjalnym sejmowym harmonogramie rzeczywiście jest informacja. że wśród poniedziałkowych głosowań będzie "rozstrzygnięcie punktu spornego: druki nr 314 i 314-A". Chodzi o złożony przez klub Prawa i Sprawiedliwości projekt zmian w Kodeksie wyborczym, które miałoby umożliwić głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich dla wszystkich wyborców, oraz zgłoszoną w piątek autopoprawkę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku zostałyby przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Sprzeciw wobec prac nad propozycją PiS zgłosił podczas piątkowego posiedzenia Konwentu Seniorów klub Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj także: