Koronawirus w Polsce potwierdzono w ponad 7000 przypadków. Ponad dwa miliony wykrytych infekcji SARS-Cov-2 odnotowano na świecie. Decyzją Donalda Trumpa, wstrzymane zostały amerykańskie środki na Światową Organizację Zdrowia. Komisja Europejska zaprezentowała strategię łagodzenia wprowadzonych ograniczeń. 57 ton sprzętu medycznego, zakupionego ze środków przekazanych przez Dominikę Kulczyk, dotarło do Polski. Podsumowujemy środę.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że we wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u 380 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 7582 przypadki zakażenia. Wyzdrowiało 668 osób.
15 kwietnia poinformowano o śmierci 23 osób. Łącznie zmarły 286 osób.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. Rozporządzenie opublikowane
Od 16 kwietnia w całej Polsce, w związku ze stanem epidemii, obowiązkowe będzie zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie opublikowano w "Dzienniku Ustaw" w środę wieczorem.
2. Ponad dwa miliony zakażonych na świecie
Na całym świecie wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 u ponad dwóch milionów osób. Ponad pół miliona zostało wyleczonych, a zmarło ponad 126 tysięcy. Najwięcej zakażeń - ponad 614 tysięcy - odnotowano w Stanach Zjednoczonych.
3. Naukowcy ostrzegają: ograniczenia, w tym dystans, mogą być potrzebne do 2022 roku
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przewidują, że okresowe ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 mogą być konieczne aż do 2022 roku. Według naukowców długość trwania epidemii zależy od dwóch niewiadomych: opracowania skutecznej szczepionki oraz odporności osób, które już przeszły COVID-19..
4. Szumowski o luzowaniu ograniczeń
To musi być zrobione w sposób etapowy. Jak szybko czy wolno te etapy będą następowały, musimy oceniać z punktu widzenia liczby chorych, wzrastającej liczby zachorowań - powiedział w "Faktach po Faktach" minister zdrowia Łukasz Szumowski, mówiąc o zapowiadanych na ten tydzień planach "odmrażania" gospodarki. Dodał, że "trochę oddechu dla nas wszystkich w tym pewnym poluzowaniu będzie".
5. USA wstrzymują finansowanie WHO
Prezydent USA Donald Trump polecił we wtorek swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia, do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i w ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Decyzję tę skrytykował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a także szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Rzecznik chińskiego MSZ wezwał Stany Zjednoczone do "wypełniania swoich zobowiązań w krytycznym momencie pandemii".
6. Komisja Europejska przedstawiła strategię łagodzenia ograniczeń
Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią COVID-19. Wymienia w niej warunki, jakie powinny być spełnione, by móc znosić obostrzenia. - Rekomendujemy stopniowe podejście. Każdemu działaniu powinno towarzyszyć monitorowanie efektów - mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.
7. "Przypuszczam, że tak naprawdę medyczne służby Grecji nie zajmą się nimi"
W obozie dla uchodźców Ritsona w Grecji stwierdzono 20 przypadków zakażenia koronawirusem. - Te osoby nie zostały odseparowane od reszty - podkreśla Sonia Nandzik, założycielka fundacji ReFOCUS Media Labs, z którą o trudnej sytuacji w obozach dla uchodźców rozmawiał Jacek Tacik w kolejnym odcinku wideobloga.
8. Nie będzie ustnych egzaminów maturalnych?
Termin tegorocznej matury wciąż nie jest znany. Minister edukacji zapowiedział, że egzaminy odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu. Niepewna jest jednak nie tylko ich ostateczna data, ale i kształt. Możliwe, że egzaminów będzie mniej niż zazwyczaj.
9. Pierwszy kraj w Europie otwiera szkoły i przedszkola
Po miesiącu izolacji część żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w Danii została otwarta. Jak donosi agencja Reutera, w obawie przed możliwą drugą falą epidemii, wielu rodziców postanowiło jednak, że ich dzieci zostaną w domach. Jak wyjaśnia premier Mette Frederiksen, decyzja ma na celu pobudzenie gospodarki.
10. "Kilkanaście cudownych osób pracowało nad tym przez miesiąc"
Pierwszy z czterech dreamlinerów wypełnionych sprzętem medycznym wylądował w Poznaniu. Jego zakup był możliwy dzięki 20 milionom złotych darowizny przekazanej przez Kulczyk Foundation.
11. Schreiber: rozciągamy tarczę na firmy założone do 1 kwietnia
Złożymy w Senacie poprawki do ustawy rozszerzającej tarczę antykryzysową. Wprowadzamy między innymi postulaty prezydenta. Rozciągamy tarczę na firmy założone od 1 lutego do 1 kwietnia - poinformował w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.
12. Ponad milion dolarów od Djokovicia na szpital w Bergamo
Novak Djoković ponownie wsparł walkę z koronawirusem. Lider światowych rankingów przekazał 1,1 mln dolarów szpitalowi w Bergamo, jednemu z najbardziej dotkniętych pandemią regionów na świecie. Parę dni temu Djokovic opublikował w mediach społecznościowych wpis: "Droga Italio, wiem, że przeżywasz teraz straszne chwile, ale chcę, żebyś wiedziała, że w tej walce nie jesteś sama". Wcześniej jeden z najlepszych tenisistów w historii i jego żona przekazali milion euro na walkę z koronawirusem w Serbii.
13. Ma ponad sto lat i właśnie pokonała koronawirusa
106-letnia Connie Titchen pokonała koronawirusa i opuściła jeden ze szpitali w brytyjskim Birmingham - podano na stronach lokalnego oddziału służby zdrowia (NHS). Jak dodano, kobieta jest prawdopodobnie najstarszą osobą w Wielkiej Brytanii, którą udało się wyleczyć z COVID-19.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JONATHAN BELLENAND / FRENCH NAVY HANDOUT