Objęcie rękojmią deweloperów wad mieszkań i domów nabytych na podstawie umów deweloperskich - to przewiduje nowela, którą przyjął Sejm.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Zgłaszanie wad również po zawarciu umowy
Ustawa przyznaje nabywcy lokalu możliwość zgłaszania deweloperowi wad w ramach rękojmi również wtedy, jeśli między stronami zawarta została umowa deweloperska.
Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego i dotyczy przeniesienia na nabywcę prawa własności lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym po zakończeniu tzw. przedsięwzięcia deweloperskiego.
Nowela została zgłoszona przez posłów Polski 2050. Jak tłumaczono ustawa usuwa "obecnie istniejącą lukę dotyczącą tej kwestii, przyznając nabywcy możliwość zgłaszania deweloperowi wad w ramach rękojmi w przypadku umów deweloperskich albo innej umowy (...), a zatem do umów niebędących umowami sprzedaży, już po przeniesieniu własności w wyniku zawarcia takich umów. Proponowana zmiana przewiduje więc rozszerzenie ochrony na pozostałe typy umów".
Jakie przepisy są teraz?
W dotychczasowym stanie prawnym nabywca lokalu, na którego własność jest przenoszona na skutek wcześniej zawartej umowy deweloperskiej lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności zawartej z deweloperem, znajdował się w gorszej sytuacji niż nabywca, który kupił nieruchomość bezpośrednio.
W przepisach bowiem brakowało odesłania do przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock