W sobotę cała Polska stanie się tzw. żółtą strefą, w której obowiązują obostrzenia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że przestrzeganie dystansu społecznego, maski i dezynfekcja rąk są jedynymi hamulcami bezpieczeństwa w walce z koronawirusem. W tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję prasową.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w czwartek 4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przekazało także informację o śmierci 76 zakażonych osób. To najwyższy bilans zakażeń i zgonów od początku pandemii w Polsce. Łącznie w kraju infekcję koronawirusem potwierdzono u 111 599 osób, spośród których 2867 zmarło.
Wiceszef MZ: Warszawa będzie w żółtej strefie
W związku z epidemią COVID-19 niektóre powiaty i miasta na prawach powiatów objęte są strefą czerwoną i żółtą, zakładającą dodatkowe obostrzenia. Obecnie jest to 51 stref - 17 "czerwonych" oraz 34 "żółte".
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w czwartek rano w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Warszawa będzie w "żółtej" strefie. Przekazał też, że na konferencji poznamy nową strategię walki z koronawirusem na jesieni. Kraska potwierdził również, że w strefach z dodatkowymi obostrzeniami znajdą się inne duże miasta - ponad sto. Nie zdradził które.
Rośnie liczba zajętych respiratorów
Od początku października znacznie wzrosła liczba zajętych respiratorów. Od czerwca, kiedy Ministerstwo Zdrowia zaczęło przekazywać takie dane, liczba ta utrzymywała się kolejne miesiące na poziomie 60-90 sztuk.
26 września ta statystyka przekroczyła 100. Później stopniowo rosła. W czwartek 1 października zajętych było 159 respiratorów. Dziś to już 296.
Resort zdrowia na początku października poinformował tvn24.pl, że dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest w skali kraju 838 respiratorów. Oznacza to, że 35 procent z nich jest obecnie wykorzystywana.
CZYTAJ WIĘCEJ: Projekt rozporządzenia w sprawie nowych obostrzeń
Autorka/Autor: akr/adso
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM