W sobotę cała Polska stanie się tzw. żółtą strefą, w której obowiązują obostrzenia - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że przestrzeganie dystansu społecznego, maski i dezynfekcja rąk są jedynymi hamulcami bezpieczeństwa w walce z koronawirusem. W tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję prasową.
Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.
Zakończyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Premier Mateusz Morawiecki: W sobotę zakomunikujemy nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzisiaj mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia się rozszerza i być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć.
Czy planowane jest ustawowe uregulowanie obowiązku noszenia maseczek? Premier Morawiecki: Policja skontrolowała osoby 150 tysięcy osób, które miały być na kwarantannie. Nie przestrzegało tych przepisów 600 osób, czyli stosunkowo niewielki procent. Jestem zbudowany tym, że społeczeństwo polskie (…) traktuje poważnie te przepisy. Wiem, że są parlamentarzyści, że są osoby, które maja inne zdanie. Ale jeśli rząd podejmuje jakieś decyzje, podejmuje je w oparciu o wiedzę epidemiologów.
Odpowiadając na pytanie szef rządu zapewnił: - Nie zawahamy się wprowadzić takie regulacje.
Premier Morawiecki: Apeluj do tych osób, które zaprzeczają istnieniu COVID-19, żeby tego nie czyniły, ponieważ walka z tą chorobą jest o tyle skuteczniejsza, o ile stosujemy w solidarny sposób odpowiedzialne instrumenty wszyscy bez wyjątku
Czy rozważane jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego? Premier: Na ten moment mamy możliwość zastosowania dodatkowych obostrzeń w oparciu o te przepisy, które są wdrożone. Jednak jeżeli ta sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji (…), to nie wykluczamy żadnej z ewentualności, również takiej.
Czy rozważane jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego? Premier: Na ten moment mamy możliwość zastosowania dodatkowych obostrzeń w oparciu o te przepisy, które są wdrożone. Jednak jeżeli ta sytuacja będzie ulegała dalszej eskalacji (…), to nie wykluczamy żadnej z ewentualności, również takiej.
Niedzielski: Jeżeli chodzi o wchodzące obostrzenia to pierwotnie chcieliśmy wprowadzić takie vacatio legis dla imprez okolicznościowych w ten weekend. Na razie chcemy to vacatio legis na ten weekend utrzymać w zakresie imprez okolicznościowych, natomiast po tym pozostałe rozwiązania żadnego vacatio legis nie będą miały. Czyli na przykład temat dotyczący maseczek obowiązuje od soboty od godziny 00.00 w całym kraju.
Premier Mateusz Morawiecki odpowiada na pytanie o jednostki radioterapii w Zgorzelcu: nie można zmuszać instytucji państwowych do zawierania kontraktów.
Premier: W Agencji Rezerw Materiałowych jest 500 sztuk dodatkowych respiratorów. Mamy bezpieczniejszą sytuację niż wiele innych krajów i niż byłaby, gdyby tych respiratorów nie było.
Minister zdrowia Adam Niedzielski: zarówno strefy, jak i obostrzenia wchodzą jako jeden akt regulacyjny i będą obowiązywały od soboty.
Morawiecki: Zamknięcie gospodarki w maju przełożyło na się na ogromne straty. Dlatego równowaga do leczenia ludzi i utrzymania gospodarki w ruchu jest naszym priorytetem.
Premier: Pandemia cały czas się rozszerza.
Dziennikarze zadają pytania na konferencji.
Niedzielski: Maseczki są narzędziem, dystans jest narzędziem, dezynfekcja jest narzędziem ograniczania transmisji. To są nasze jedyne hamulce bezpieczeństwa, nie rezygnujmy.
Niedzielski: znosimy obowiązek spełniania czterech kryteriów do zdalnego kwalifikowania do testu na koronawirusa.
Minister zdrowia o zwiększonej roli lekarzy POZ: kierowanie pacjenta do izolacji domowej, do izolatorium - to są narzędzia, z których każdy lekarz rodzinny będzie mógł korzystać. Każdy lekarz POZ jest zobowiązany, żeby w formie wideokonferencji czy standardowej wizyty udzielić pomocy.
Niedzielski: Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu kompetencji wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego i wzmocnieniu ich składu. Dołączą do nich przedstawiciele NFZ, lekarz – przedstawiciel szpitala koordynacyjnego. Zarekomendowaliśmy, żeby zespoły poprosiły o współpracę okręgowe izby lekarskie.
Niedzielski: Szpitale poziomu trzeciego przekształcamy na szpitale hybrydowe, które w całości będą zajmowały się leczeniem Covidu. To konstrukcja przypominająca szpitale jednoimienne, ale jest pewne novum.
Minister zdrowia: w sobotę zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które dotyczy między innymi tych obostrzeń, które zapowiadaliśmy.
Niedzielski o kolejnym punkcie nowej strategii: dalsze zwiększanie udziału POZ w opiece nad pacjentem z COVID-19.
Minister Niedzielski: musimy poprawić koordynację przemieszczania pacjenta.
Szef MZ: Zmieniamy strategię postępowania z infrastrukturą szpitali – więcej łóżek, więcej respiratorów, ale sam sprzęt nie leczy. Będziemy również pracowali nad tym, żeby personel medyczny w znacznie większym stopniu zaangażował się z walkę z pandemią.
Niedzielski: głównym wyzwaniem, które czeka nas na jesieni jest eskalacji liczby zachorowań.
Minister zdrowia: zakładaliśmy w pierwotnej strategii, że będziemy budowali mechanizm selekcjonowania pacjentów.
Dodał, że wydolność szpitali "stanęła pod znakiem zapytania", dlatego przyszedł czas na zrewidowanie strategii na jesień.
Głos zabrał szef MZ Adam Niedzielski.
Morawiecki: Podjęliśmy dzisiaj bardzo ważne decyzje. Za chwilę opowie o nich także minister zdrowia. W sobotę przestawimy kolejne zasady, które będą dotyczyły walki z COVID-19.
- Trzeba mieć nadzieję na szczepionkę - dodał szef rządu.
Premier: Od kilku dni w sposób coraz bardziej wyraźny ta druga fala w nas uderza. Musimy postępować w sposób odpowiedzialny.
Premier: nasza strategia jest elastyczna.
- Bardzo wszystkich proszę o to, żeby dokonywać właściwej oceny, czy może dojść do jakiegoś spotkania, imprezy okolicznościowej –apelował Morawiecki. Zwrócił uwagę, że "wesela są takim miejscem, gdzie wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko".
Morawiecki zachęcał wszystkich seniorów do pozostawania w domach, żeby przemieszczać się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.
Szef rządu: Jesteśmy dzisiaj kilka kroków przed brakiem łóżek, respiratorów. Będzie czynić wszystko, żeby być kilka kroków przed brakiem, czyli żeby dostępność łóżek była w jakiś sposób zapewniona.
Premier Morawiecki: nie chcemy doprowadzić do lockdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów.
Premier: Dzisiaj cała Europa to nie tylko strefa żółta, ale w wielu krajach strefa czerwona. Są kraje – również otaczające nas - które już wprowadzają stany nadzwyczajne – to Czechy i Słowacja.
Szef rządu: dziś słowa klucze to: spokój, odpowiedzialność, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji.
Zdaniem premiera, rozszerzenie strefy żółtej na cały kraj "niewątpliwie spowolni rozprzestrzenienia się koronawirusa".
Morawiecki: Mamy do wybór albo zamknąć w poszczególnych województwach ruch, albo wprowadzić pewne obostrzenia na terytorium całego kraju, zresztą podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich. Zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie, co komunikacyjne jest bardziej jasne dla wszystkich Polaków.
Premier: od 10 października wprowadzamy zasady ze stref żółtych na terytorium całego kraju.
Premier przekazał też, że rząd chce zrobić to, co wiosną, ale w innych warunkach.
Morawiecki: Jesienią ta druga fala koronawirusa też do nas dotarła i musimy się zmierzyć z nią w sposób zdecydowany, kategoryczny, ale korzystając z doświadczeń, które nabraliśmy.
Premier: mamy około 500 wolny respiratorów.
Premier: Liczba zajętych łóżek "covidowych" to 4138, a dostępnych to ponad 9 tysięcy.
Szef rządu: przy takiej dynamice podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. Przeprowadzamy działania, które spowodują, że zwiększy się liczba dostępnych łózek o kolejne kila tysięcy.
Premier Morawiecki: jednym z podstawowych obowiązków rządu jest przestawić aktualna informację dotyczącą rozprzestrzeniania się COVID-19.
Rozpoczyna się konferencja prasowa premiera Morawieckiego i ministra Niedzielskiego.
Na wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego ma zostać ogłoszona nowa lista powiatów i miast na prawach powiatu, które znajdą się w strefie żółtej i czerwonej. W związku z epidemią COVID-19 funkcjonują w nich obostrzenia dla obywateli. Na konferencji ma zostać także przedstawiona nowa strategia walki z koronawirusem na jesieni.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił we wtorek kolejne dodatkowe obostrzenia, które niebawem mają wejść w życie. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Politycy opozycji krytykują rząd za działania związane z pandemią COVID-19. - Niewydolności ochrony zdrowia możemy doświadczyć już w przyszłym tygodniu - mówił w czwartek w Sejmie w rozmowie z TVN24 poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Dzisiaj, kiedy po pół roku trwania na świecie epidemii rząd PiS-u nie przygotował Polski, nie przygotował systemu ochrony zdrowia, nie zabezpieczył lekarzy, pielęgniarek i ratowników - zostawił ich sam na sam z chorobą, bólem i lękiem pacjentów, bez respiratorów, bez maseczek i nawet bez szczepionek przeciwko grypie - mówiła zaś posłanka Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej.
- W tym momencie jest nowa strategia po to, aby zapobiec wzrostowi zachorowań - przekonywał jednak poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.
Konferencja została przesunięta na godzinę 14. Poinformowało o tym na Twitterze Centrum Informacyjne Rządu.
Na konferencji ma zostać ogłoszona nowa lista powiatów i miast na prawach powiatu, które znajdą się w strefie żółtej i czerwonej. Ma zostać także przedstawiona nowa strategia walki z koronawirusem na jesieni.
Zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Odbędzie się ona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wiceszef MZ: Warszawa będzie w żółtej strefie
W związku z epidemią COVID-19 niektóre powiaty i miasta na prawach powiatów objęte są strefą czerwoną i żółtą, zakładającą dodatkowe obostrzenia. Obecnie jest to 51 stref - 17 "czerwonych" oraz 34 "żółte".
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w czwartek rano w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Warszawa będzie w "żółtej" strefie. Przekazał też, że na konferencji poznamy nową strategię walki z koronawirusem na jesieni. Kraska potwierdził również, że w strefach z dodatkowymi obostrzeniami znajdą się inne duże miasta - ponad sto. Nie zdradził które.
Rośnie liczba zajętych respiratorów
Od początku października znacznie wzrosła liczba zajętych respiratorów. Od czerwca, kiedy Ministerstwo Zdrowia zaczęło przekazywać takie dane, liczba ta utrzymywała się kolejne miesiące na poziomie 60-90 sztuk.
26 września ta statystyka przekroczyła 100. Później stopniowo rosła. W czwartek 1 października zajętych było 159 respiratorów. Dziś to już 296.
Resort zdrowia na początku października poinformował tvn24.pl, że dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest w skali kraju 838 respiratorów. Oznacza to, że 35 procent z nich jest obecnie wykorzystywana.
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM