Warszawa wraz z całym krajem w strefie żółtej, dwa mazowieckie powiaty w czerwonej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Premier: chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temu
Premier: chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temuTVN24
wideo 2/11
Premier: chcemy zastosować podobną strategię do tej, którą zastosowaliśmy kilka miesięcy temuTVN24

Warszawa, podobnie jak reszta kraju, będzie od soboty w żółtej strefie - to oznacza między innymi konieczność noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. W czerwonej znalazły się dwa mazowieckie powiaty: otwocki i szydłowiecki. Jak twierdzi wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, Warszawa jest gotowa na nowe obostrzenia, ale problemem jest brak covidowych łóżek w szpitalach. Bardzo obciążony jest także warszawski sanepid.

Na czwartkowej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego spodziewaliśmy się ogłoszenia nowej listy powiatów, które znajdą się w żółtej lub czerwonej strefie. W czwartek rano wiceminister zdrowia zapowiadał, że Warszawa znajdzie się w żółtej strefie.

Jak przypomniał jednak premier, mamy obecnie największy do tej pory przyrost zakażeń. W czwartek potwierdzono ponad cztery tysiące nowych przypadków. Jak wskazał, to o 30 procent więcej niż poprzedniego dnia. Ocenił też, że podwojenia liczby zakażeń można się spodziewać co trzy dni.

- Mija siedem miesięcy od pierwszych obostrzeń, nakazów i zakazów. Dzisiaj, jesienią, ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany i kategoryczny. Nie możemy zmarnować dorobku przez zbyt łagodne podejście. Dlatego podjęliśmy decyzję: od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - zapowiedział premier.

Kraska: dodatkowe obostrzenia w innych dużych miastach

- Tak, Warszawa będzie w żółtej strefie, mogę to powiedzieć - mówił jeszcze rano w Trójce wiceszef MZ.

Kraska dodał, że nowe obostrzenia, które wejdą w życie od soboty, zostaną rozszerzone o noszenie maseczek nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale także otwartych.

Obostrzenia w strefie żółtej

Maseczki - obowiązek zakrywania ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej

Transport publiczny - pojazd może przewozić tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych, podróżujący muszą zakrywać usta i nos.

Wydarzenia sportowe i kulturalne - mogą się odbywać z 25 proc. publiczności.

Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni - limit do 100 osób.

Gastronomia - w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić; usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Zgromadzenia - utrzymany zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, odległość między poszczególnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów, a uczestnicy (zasłaniający usta i nos) muszą pozostawać w odległości półtora metra od siebie.

Kościoły - jeśli wydarzenie odbywa się w budynku (miejscu kultu), to uczestnicy muszą zakrywać nos i usta, z wyłączeniem osób sprawujących kult, a jeśli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować półtora metra odległości lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne - może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Siłownie - może w nich przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Kina - w czasie seansu w sali może przebywać 25 proc. publiczności.

Wesela i inne rodzinne uroczystości - limit 75 osób z wyjątkiem obsługi (te zmiany wchodzą w życie od 17 października 2020 roku), dopuszcza się, aby na takich uroczystościach nie zakrywać ust i nosa.

Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - limit 100 osób z wyjątkiem obsługi.

Kluby nocne i dyskoteki - utrzymany zakaz prowadzenia działalności.

Dwa powiaty w strefie czerwonej

Z aktualnej mapy opublikowanej w czwartek przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że dwa powiaty na Mazowszu: otwocki i szydłowiecki zostały objęte strefą czerwoną.

 

Sklepy, restauracje, salony fryzjerskie w żółtej i czerwonej strefie. Co trzeba wiedzieć?

Obostrzenia w strefie czerwonej

Jakie obostrzenia wejdą w życie w strefie czerwonej i co pozostaje bez zmian? Gastronomia W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość - na jedną osobę powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe. W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Dyskoteki i kluby Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Dodatkowo wprowadzono zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Na imprezach okolicznościowych - mniej gości W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych. W strefie czerwonej - do 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie 17 października.

Wydarzenia kulturalne W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i uczestniczenia w nich. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.

Sklepy W kwestii handlu nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefie czerwonej. Jak w całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.

Hotele Działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.

Siłownie W strefie czerwonej w siłowni może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu Bez zmian w strefie czerwonej. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Rabiej: mamy zapaść, oczekujemy na bardzo szybkie decyzje rządu

Do zapowiedzi wiceministra odniósł się w czwartek w południe wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

- Warszawa jest gotowa do wejścia w żółtą strefę. Pracowaliśmy nad tym jako sztab kryzysowy od początku września, licząc się ze wzrostem zachorowań, z tym, że taka sytuacja może nastąpić. Jesteśmy przygotowani do informowania mieszkańców, co się zmieni. Przede wszystkim konieczność noszenia maseczki, konieczność ograniczenia udziału w imprezach kulturalnych, sportowych do 25 procent (wszystkich miejsc - red.). Będą ograniczenia w restauracjach co do czasu funkcjonowania – wskazał wiceprezydent.

Rabieja niepokoi jednak kwestia łóżek covidowych w stołecznych szpitalach. Ocenił, że to poważny problem, za który odpowiada rząd. - Sytuacja w mieście, jeśli chodzi o szpitale, jest bardzo zła. Alarmujemy i wojewodę, i rząd w tym zakresie. Jest dużo gorsza niż na początku pandemii - przyznał wiceprezydent. - Dzisiaj mamy pacjentów covidowych i pacjentów, którzy są normalnie w szpitalach. Łóżek jest za mało. Powinno być około 300, a nawet więcej. Realnie jest około 150 w Warszawie - dodał.

Jak powiedział dalej, rząd powinien je zapewnić, żeby zakażeni pacjenci z Warszawy nie jeździli np. do Siedlec czy Kozienic, jak zdarzało się w ostatnich dniach. - Mamy zapaść i oczekujemy na bardzo szybkie decyzje rządu. Inaczej będziemy mieli potężne kolejki na SOR-ach i będziemy mieć zapchane szpitale - ocenił wiceprezydent.

Dodał też, że poważne problemy ma sanepid. - Od początku pandemii sanepid warszawski jest bardzo obciążony. Jesteśmy dużym miastem, urzędnicy mają tam niezwykle dużo pracy i też o tym informują. Oczekiwałbym, że rząd tutaj zatrudni dodatkowe osoby albo je oddeleguje - powiedział Rabiej. - Nie możemy wpłynąć na działania sanepidu, bo jest to instytucja rządowa - podsumował.

W strefie żółtej od soboty obowiązkowe będzie noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Na razie, do piątku włącznie, usta i nos trzeba zakrywać tylko w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych (chyba że będzie zachowana odległość 1,5 metra), w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych lub usługowych oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościołach i na cmentarzach.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych

Ksiądz z jednej z warszawskich parafii aresztowany. Jest podejrzany o oszustwa podatkowe

Ksiądz z jednej z warszawskich parafii aresztowany. Jest podejrzany o oszustwa podatkowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP