Nowe obostrzenia. Opublikowano projekt rozporządzenia

Autor:
js
Źródło:
PAP, TVN24
Minister zdrowia: rozpoczynamy politykę "zero tolerancji"
Minister zdrowia: rozpoczynamy politykę "zero tolerancji"TVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia: rozpoczynamy politykę "zero tolerancji"

Obowiązek zakrywania ust i nosa w strefie czerwonej i żółtej, wymóg zachowania co najmniej 100 metrów odległości między zgromadzeniami, ograniczenia w liczbie osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych - między innymi takie nowe obostrzenia znalazły się w opublikowanym właśnie projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w związku ze stanem epidemii COVID-19. Większość nowych rygorów ma wejść w życie w sobotę 10 października.

Projekt rozporządzenia zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Zaznaczono, że projektowany akt prawny zasadniczo powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA >>>

"Z uwagi na liczne zmiany tego aktu – w celu zapewnienia jego czytelności – proponuje się wydanie nowego rozporządzenia. Zdecydowano, że dla zapewnienia czytelności wykazy powiatów należących do określonych obszarów (czerwonego i żółtego) będą określone w załącznikach do rozporządzenia" - wyjaśniono.

Zarys nowych przepisów przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na tej samej konferencji prasowej komendant główny policji generał inspektor Jarosław Szymczyk zapowiedział "bardziej rygorystyczne" podchodzenie policji do przypadków łamania przepisów. - Dziś 80 procent to są pouczenia, a 20 procent skutki finansowe (...). Kiedy wzrasta liczba zakażeń, musimy te proporcje odwracać – podkreślił. - Nadal pozostaje dla funkcjonariuszy policji możliwość ukarania mandatem w kwocie do 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu, chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej – powiedział szef policji.

Mniej gości na weselach i innych przyjęciach okolicznościowych

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi), biorących udział przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych:

- w strefie czerwonej do 50 osób; - strefie żółtej do 75 osób; - w pozostałej części kraju do 100 osób.

Jak informował podczas konferencji prasowej minister Niedzielski, to obostrzenie jako jedyne wejdzie w życie z tygodniowym vacatio legis, od 17 października, żeby - jak tłumaczył - dać możliwość "przeniesienia imprezy, przeorganizowania planów".

Obowiązek zakrywania nosa i ust w strefach czerwonej i żółtej

Wprowadzony będzie obowiązek zakrywania ust i nosa zarówno dla osób przebywających na obszarze czerwonym, jak i żółtym.

W rozporządzeniu napisano, że przywraca się obowiązek przedstawienia, na żądanie policji lub straży gminnej, "zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa".

Zwolniono z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

Niedzielski: od soboty 10 października maseczki obowiązkowe także w strefie żółtej
Niedzielski: od soboty 10 października maseczki obowiązkowe także w strefie żółtejTVN24

100 metrów odległości między zgromadzeniami

Rozporządzenie wprowadza minimalną odległość pomiędzy zgromadzeniami (np. przemarszami) - musi wynosić co najmniej 100 metrów.

Zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki

Zakazane ma być prowadzenie dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

W strefie czerwonej restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorów
Szef policji o wymogu odległości co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami i "cwaniactwie" organizatorówTVN24

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji negatywny wynik testu

Dodano przepis, że warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika turnusu oraz jego opiekuna, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Zmiany w zakresie przyjęć do hospicjów i na oddziały medycyny paliatywnej

"Zdecydowano, że wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany w sytuacji wymagającej, ze względu na stan zdrowia pacjenta, pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta do hospicjum lub oddziału. W takim przypadku test diagnostyczny finansowany ze środków publicznych wykonywany będzie niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub oddziału" - napisano.

Autor:js

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości